Для збереження і захисту Софії Київської створять цифрову платформу

Для збереження і захисту Софії Київської створять цифрову платформу

Для збереження і захисту Софії Київської створять цифрову платформу
Цифровізація Софії Київської. Facebook/Національний заповідник "Софія Київська"

Сьогодні, 8 серпня, в Софії Київській завершується двотижнева місія міжнародних та вітчизняних експертів, які розробляли сценарії реагування на ризики для тисячолітнього собору — християнської святині та об'єкта світової культурної спадщини.

Про це розповіли фахівці заповідника.

Захід відбувся в межах проєкту ЮНЕСКО/Цільового фонду Японії "Підтримка України в галузі культури та освіти через ЮНЕСКО; реагування на надзвичайні ситуації для всесвітньої спадщини та культурних цінностей: оцінка збитків та захист".

Цей міжнародний експертний проєкт передбачає напрацювання плану готовності до надзвичайних ситуацій та зменшення ризиків для Софійського собору і прилеглих монастирських споруд та Києво-Печерської лаври.

Саме Софіївський собор першим від України був включений до списку ЮНЕСКО.

Пріоритетну увагу міжнародні експерти приділили об’єктам архітектурного ансамблю Софії Київської — Будинку митрополита та Дзвіниці.

"Разом із фахівцями заповідника "Софія Київська" експерти ЮНЕСКО проаналізували технічну документацію цих споруд (креслення, поверхові плани, поперечні розрізи 3D, аналогову документацію різних періодів тощо) та розглянули можливості інтеграції зібраних даних для подальшого використання", — йдеться у повідомленні.

За допомогою лазерного сканування та фотограмметрії фахівці оцифрували експертні дослідження Будинку митрополита та Дзвіниці.

"У наших планах розробити цифрову платформу, щоб аналізувати різні ризики, розуміти, де та "хвора точка чи площина" у споруди, як її зцілити, і як її реставрувати. Коли через певний час ми зробимо таку роботу, ми побачимо стан споруди з багатьох параметрів – від тріщин до кренів споруди", — розповіла гендиректор Софії Київської Неля Куковальська.

Нині фахівці заповідника також працюють зі шведськими колегами — оцифровують усі графіті на стінах Софійського собору. А їх 7,5 тисяч. Потім вони будуть інтегровані в ЗD-модель самої будівлі.

Як ми раніше повідомляли, 12 липня на центральну маківку прадавньої святині Софії Київської повернули оновлений хрест. Наприкінці минулого року його зняли для проведення реставраційних робіт через аварійний стан. Востаннє реставрація проводилася у 60-х роках минулого століття. Хрест оновили за унікальною реставраційною технологією старовинного карбування.

На початок