Парламентська ТСК щодо діяльності влади Києва обговорить знесення садиби Зеленських

Парламентська ТСК щодо діяльності влади Києва обговорить знесення садиби Зеленських

Доповнено
Парламентська ТСК щодо Києва обговорить знесення садиби Зеленських
Зруйнована садиба Зеленських в Києві. Cуспільне/Анна Сергієць

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради з питань оцінки ефективності діяльності органів влади в Києві розгляне питання незаконного знесення садиби Зеленських 1890 року.

Про це Суспільному повідомив голова ТСК, народний депутат Віталій Безгін.

Засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради, де обговорять знесення історичної будівлі в центрі столиці на вул. Кониського, 22, заплановане на середу, 24 липня.

Члени комісії, зокрема, вивчатимуть причини та обставини незаконного демонтажу садиби Зеленських, а також з'ясують відповідальних осіб, чиї дії або бездіяльність призвели до руйнації пам'ятки.

Крім того, представники ТСК намагатимуться напрацювати механізми, аби подібні випадки не могли повторитися в майбутньому.

У своєму дописі у Facebook Віталій Безгін зазначив, що запрошення на засідання ТСК надіслані до міського голови Києва Віталія Кличка, очільника Мінкульту Ростислава Карандєєва, прокуратури Києва та Національної поліції. До участі запросили також представників громадського сектору.

"На засіданні не буде порожніх балачок. Буде аналіз та конкретні пропозиції щодо рішень. Ми не слідство, яка має встановити винних, але ми точно маємо сили змінити правила гри, щоб такого не траплялося в майбутньому, якщо столична влада не зацікавлена зробити це власноруч", — написав нардеп.

Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві

Увечері 19 липня 2024 року в поліцію повідомили, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили, обставини події встановлюють.

Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.

У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.

Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.

Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.

Садиба Зеленських — дерев'яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.

Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста.

На початок