Вандали понівечили могилу Миколи Міхновського в Києві

Вандали понівечили могилу Миколи Міхновського в Києві

Вандали понівечили могилу Миколи Міхновського в Києві: невідомі вкрали гранітний пам'ятник
Невідомі забрали гранітний пам'ятник із могили Миколи Міхновського, Київ, 8 липня 2024 р. Роман Коваль/Facebook

На Байковому кладовищі в Києві невідомі пошкодили могилу засновника ідеї самостійної Української держави та автора першого проєкту української Конституції Миколи Міхновського.

Про це повідомив у Facebook письменник, громадський діяч, член Національної спілки письменників України, а також президент Історичного клубу "Холодний Яр" Роман Коваль.

На могилі зруйнований меморіальний знак. Як зауважив письменник, це третій напад на місце пам'яті Миколи Міхновського.

2016 року вандали зруйнували бронзовий пам'ятник Миколі Міхновському на Байковому кладовищі в Києві. Скульптурі відбили голову і вона простояла в такому стані 2 роки, аж доки пам'ятник не відновили представники Історичного клубу "Холодний Яр".

Однак за тиждень після встановлення гранітне погруддя українського політичного діяча знов було пошкоджене. Активісти історичного клубу вдруге відбудували меморіал. На початку вересня 2023 року клуб "Холодний Яр" встановив на могилі Міхновського мармурову плиту.

Вандали понівечили могилу Миколу Міхновського в Києві
Учасники Історичного клубу "Холодний Яр" біля відновленого пам'ятника Миколі Міхновському, Київ. Роман Коваль/Facebook

Цього року дослідники історії з клубу "Холодний Яр" вирішили впорядкувати місце поховання історичного діяча. На кошти, зібрані благодійниками, найняли підрядника. Саме він і виявив 8 липня 2024 року, що меморіальний знак ідейного засновника Української держави знесений і кудись вивезений.

Вандали понівечили могилу Миколу Міхновського в Києві
На місці поховання Миколи Міхновського залишились лише пластикові вазони, Київ, 8 липня 2024 р. Роман Коваль/Facebook

За словами Романа Коваля, директору Байкового кладовища про наругу над пам'ятником не відомо. Письменник звернувся в поліцію. На його думку, до руйнування меморіалу може бути причетний "ненависник Української держави".

Як нагадав Роман Коваль, торік виповнилося 150 років від Дня народження Миколи Міхновського. Ця дата є в постанові Верховної Ради "Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2022–23 роках", які мають відзначатися на державному рівні.

Активісти Історичного клубу "Холодний Яр" прагнуть, аби могила Міхновського була занесена до реєстру пам'яток, що охороняються державою.

Що відомо про Миколу Міхновського

Микола Міхновський — український політичний та громадський діяч, адвокат, публіцист, ідеолог українського самостійництва кінця XIX — початку XX ст.

Народився в березні 1873 року в селі с. Турівка (тодішня Полтавська губернія Російської імперії, нині — Київська область). Освіту здобув спочатку в Прилуцькій гімназії, далі закінчив юридичний факультет Київського університету.

Міхновський був засновником Української народної партії (1902 р.), активним діячем Української Народної Республіки.

Відстоював ідею сформувати сильне військо для протистояння ворогам, був прихильником дерусифікації та автокефалії Православної Церкви в Україні. Пропагував ідею створення незалежної України на всіх її етнічних територіях.

Автор брошури "Самостійна Україна" (1900 р.), також підготував проєкт Конституції (1905 р.). Помер 3 травня 1924 в Києві.

На початок