У Голосіївському районі Києва можуть створити колектор для річки Либідь, а над ним прокласти під'їзну дорогу до торговельно-розважального центру "Ocean Mall". Це передбачено детальним планом території, який затвердили столичні депутати.
Питання розглядали на засідання Київської міської ради 4 липня.
Зокрема, йшлося про затвердження детального плану території (ДПТ) в районі Либідської площі — в межах бульвару Миколи Міхновського (Дружби народів), вулиць Великої Васильківської, Євгена Коновальця (Щорса), Володимиро-Либідської, Казимира Малевича, залізниці у Голосіївському районі.
Як стверджують активісти пам'яткоохоронної спільноти "Цегла", детальний план території поблизу Либідської площі, крім нової забудови, передбачає засипання частини річки Либідь для облаштування заїздів у новий ТРЦ "Ocean Mall". За даними активістів, усі витрати з розробки ДПТ оплатила компанія "Terra Project", яка будує ТРЦ "Ocean Mall" і входить до орбіти бізнесмена Вагіфа Алієва.
Депутати Київради схвалили проєкт ДПТ із деякими правками. Зокрема, буде створена робоча група з залученням Київської організації спілки архітекторів для розробки змін до генплану. Також вирішили здійснити перевірку виконання петиції "Про визнання долини річки Либідь зоною екологічного лиха" і Комплексної міської цільової програми екологічного благополуччя на 2022-2025 роки щодо благоустрою та екологічного оздоровлення басейну р. Либідь.
Нині річка Либідь протікає від бульвару Міхновського (колишня назва — Дружби народів) до вул. Коновальця (Щорса) у відкритому бетонному жолобі.
У проєкті ДПТ на Либідькій площі, представленому громадськості в 2019 році, проєктувальники зазначали, що річка Либідь у цьому місці сильно забруднена через інтенсивний рух авто і залізничного транспорту — шкідливі речовини і нафтопродукти потрапляють у стоки з дощем і талим снігом. Через це пропонувалося закрити річку в колектор протяжністю близько 1,2 кілометра.
Що відомо про річку Либідь
Річка Либідь — права притока Дніпра на території Києва, що згадується в літописах з 968 року. У сучасному Києві на перших кілометрах своєї довжини Либідь протікає в підземному колекторі, а далі – в бетонному руслі. Бетонний канал збудували для захисту від затоплення території. Неподалік Лисої гори збереглась єдина ділянка, де річка тече у природному руслі. Либідь впадає у Дніпро нижче Південного мосту.
На відкритій ділянці річки рішенням Київради від 2002 року було створено комплексну пам'ятку природи місцевого значення "Природне русло р. Либідь" площею 0,3 га.
У 2015 році кияни створили електронну петицію про визнання долини річки Либідь зоною екологічного лиха через неконтрольоване потрапляння в неї сміття і стічних вод, що впливає на якість води.
У 2021 року влада столиці запланувала проведення додаткових природоохоронних заходів для поліпшення екологічного стану міста, зокрема розчищення річища річки Либідь.
У 2024 році у "Київавтодорі" заявили, що підтоплення доріг у столиці під час злив виникають через забруднення р. Либідь, більша частина якої пролягає у закритому колекторі.
Комунальне підприємство "Плесо" почало розчищати Либідь після рішення столичної Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
У 2023 році говорили про план ревіталізації річки Либідь: частково звільнити її від бетону та створити умови для відпочинку киян.