Здобули 46 нагород: у Києві зустріли призерів "Олімпіади геніїв", що проходила у США

Здобули 46 нагород: у Києві зустріли призерів "Олімпіади геніїв", що проходила у США

Олімпіада геніїв: учні Малої академії наук здобули на GENIUS Olympiad у США 46 нагород
У Києві зустріли переможців і призерів "Олімпіади геніїв", що проходила у США, 17 червня 2024 р. Cуспільне/Анна Самара

До столиці повернулись школярі — вихованці Малої академії наук, які брали участь у міжнародних змаганнях GENIUS Olympiad ("Олімпіада геніїв") у Нью-Йорку (США). Українські діти привезли 46 нагород, виборовши, зокрема, гранпрі і 10 золотих медалей.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Анна Самара, яка зустрічала школярів на Центральному вокзалі Києва.

GENIUS Olympiad — найбільший міжнародний конкурс проєктів екологічного спрямування у світі, який проводиться з 2011 року. У 2021 році Мала академія наук України отримала ліцензію на проведення національного відбору для цього конкурсу.

Здобули 46 нагород: у Києві зустріли призерів "Олімпіади геніїв", що проходила у США
Зустріч із потяга вихованців МАН, які брали участь у міжнародних змаганнях GENIUS Olympiad ("Олімпіада геніїв") у США, Київ, 17 червня 2024 р. Cуспільне/Анна Самара

Цьогоріч Україну представляла найбільша делегація молоді за всю історію її участі в конкурсі — 51 учень і учениця Малої академії наук із 14 областей. Підлітки представили на змаганнях свої проєкти у категоріях "Креативне письмо", "Мистецтво", "Наука", "Робототехніка", "Бізнес", "Короткометражний фільм" та "Музика". Також діти виконували завдання в категорії "Програмування".

Здобули 46 нагород: у Києві зустріли призерів "Олімпіади геніїв", що проходила у США
До Києва повернулись учасники GENIUS Olympiad ("Олімпіади геніїв"), що проходила у США, 17 червня 2024 р. Cуспільне/Анна Самара

Фінал "Олімпіади геніїв" проходив 10–14 червня у Рочестерському технологічному інституті, що у штаті Нью-Йорк (США). Він зібрав обдаровану молодь із 67 країн.

Українська делегація привезла 46 нагород: 10 золотих медалей, 15 срібних, 9 бронзових, 11 почесних і 1 гранпрі. Зокрема, золоті нагороди принесли дослідження школярів про наслідки лісових пожеж на здоров'я населення.

Здобули 46 нагород: у Києві зустріли призерів "Олімпіади геніїв", що проходила у США
Українські школярі на "Олімпіаді геніїв" у США, червень 2024 р. Платформа МАН

Ці діти їхали до США як олімпійська збірна. Дорога була довгою, але завдяки спілкуванню однолітків стала легшою, розповіла Суспільному завідувачка відділу міжнародних зв'язків і проєктна менеджерка "Олімпіади геніїв" в Україні Юлія Савчук.

За її словами, до участі у науковому конкурсі готувалися завчасно, тому що Україну цьогоріч представляла найбільша делегація – 51 учасник. Усі проєкти юних дослідників, які висувались на оцінювання на "Олімпіаді геніїв", мали екологічне спрямування, хоча й дотичні до восьми різних категорій: від музики до наук.

Зокрема, гранпрі конкурсу в категорії "Музика" отримала учениця Броварського ліцею № 2 Черкас Дар'я. Журі було вражене її піснею "Величальна хлібові" і тим, як у ній представлена національна свідомість і культурний код українців. Також пісня була пов'язана з екологією, зазначила менеджерка "Олімпіади геніїв" в Україні Юлія Савчук.

Також українські школярі презентували у США кілька документальних фільмів на екологічну тематику. Ломакіна Аліса з ліцею м. Кам'янське на Дніпропетровщині створила короткометражну стрічку про "життя" пляшки, яка не потрапила на переробку (фільм "The bottle adventure"), здобувши почесну відзнаку конкурсу.

"Діти через кіно намагаються показати, ретранслювати екологічні проблеми, які вони бачать в цьому світі", — сказала Юлія Савчук.

Володарка гранпрі "Олімпіади геніїв" Дар'я Черкас розповіла Суспільному, що вона 12 років займається народним вокалом.

"Це вже як частина мого життя, частина мого серця", — зізнається старшокласниця.

Коли Дар'я побачила, що є можливість взяти участь в GENIUS Olympiad, вона одразу вирішила створювати проєкт в категорії "Музика" і обрала для участі у конкурсі пісню "Величальна хлібові":

"Це — як балада про Україну. Я обрала цю пісню, тому що я хотіла більше розкрити Україну зсередини, хотіла розказати всім про нашу культуру, наші звичаї... Щоб більше людей дізналися саме про те, що відбувається в нас в країні".

Школярка прагнула показати російсько-українську війну як нереального масштабу екологічну катастрофу, яка впливає на весь світ.

Дівчина виборола гранпрі з-поміж 62-х конкурсантів у своїй категорії. Це була перша перемога Дар'ї у міжнародних змаганнях такого рівня. Школярка планує пов'язати своє подальше життя з музикою. Вона мріє стати акторкою.

Здобули 46 нагород: у Києві зустріли призерів "Олімпіади геніїв", що проходила у США
Гранпрі GENIUS Olympiad в категорії "Музика" отримала Черкас Дар'я із Броварського ліцею № 2 ім. Василя Сухомлинського. Cуспільне/Анна Самара
"Сьогодні школярі і старшокласники представляють Україну як країну з потужним інтелектуальним потенціалом майбутнього", — каже міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

Він вважає це важливим аспектом для подальшого залучення в країну високотехнологічних виробництв та інвестицій.

За словами міністра, значення наукових змагань на кшталт "Олімпіади геніїв" в тому, щоб талановита українська молодь мала мотивацію розвиватись і навчатись. Завдяки участі в таких проєктах діти компенсують освітні втрати, які школа відчула внаслідок епідемії коронавірусу і двох років війни.

Крім того, за словами очільника Міносвіти, це можливість для дітей побачити світ і обрати для себе місце подальшого навчання.

"Наша практика показала, що більшість тих дітей, яка проїхала по світу ще в школі, побачила і порівняла себе зі світом, вона, як правило, приймає рішення залишитися в Україні", — стверджує Оксен Лісовий.

Як зауважують у Малій академії наук, міжнародний конкурс екологічних проєктів GENIUS Olympiad дає змогу юним екоактивістам привертати увагу світової наукової спільноти до їхніх ідей.

На початок