Служба безпеки спільно з Нацполіцією ліквідували 4 канали нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку. Обшуки провели у Києві, Хмельницькому, на Одещині та Львівщині. Затримали організаторів схем, які за гроші допомагали військовозобов'язаним виїхати з України на підставі фіктивних документів або в обхід прикордонних пунктів пропуску.
Про це повідомляє пресслужба СБУ, а також поліція Києва у Facebook.
Охочих уникнути мобілізації шукали через соцмережі. "Послуга" виїзду з країни коштувала до 10 тис. доларів США, залежно від терміновості та способу перетину кордону.
Крім фальсифікації медичних довідок, один із варіантів втечі ухилянтів передбачав перетин держкордону поза контрольно-пропускними пунктами.
Працівники СБУ затримали організаторів схем.
Так, у Києві затримали 52-річного чоловіка, який, прикриваючись роботою в одному з добровольчих підрозділів столиці, продавав ухилянтам підроблені тимчасові посвідчення військовозобов'язаного. У документах значились відомості про нібито непридатність до служби за станом здоров'я. Вартість такого посвідчення становила 5 500 доларів США.
Чоловіка піймали "на гарячому" — під час отримання частини грошей від "клієнта" (3 000 дол. США). За місцем його роботи слідчі провели обшук і вилучили чорнові записи та робочу документацію.
У Хмельницькому правоохоронці викрили посадовця місцевої військово-лікарської комісії. За гроші він вносив до медичної документації відомості про начебто тяжкі хвороби призовників, що було підставою для зняття їх з військового обліку.
На Одещині СБУ нейтралізувала міжнародне угруповання, яке налагодило нелегальні перевезення до сусідньої країни ЄС. Українців довозили до кордону на таксі, а далі — переправляли лісовими стежками чи понтонами через річку. Оплату за "послугу" ділки брали у криптовалюті. До складу групи входив одесит-кримінальник на псевдо "Бастіон" і двоє його спільників-іноземців.
На Львівщині викрили 51-річного мешканця Самбірського району, який, за підтримки місцевого криміналітету, переправляв ухилянтів за кордон по заздалегідь підготовлених лісових маршрутах.
"Провідника" затримали під час одержання 5 тис. доларів авансу за "роботу". Суд обрав для нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави.
За всіма фактами тривають розслідування для з'ясування всіх обставин і притягнення винних до відповідальності.
За організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон підозрюваним загрожує від трьох до дев'яти років ув'язнення (ст. 332 КК України).
Що відомо про викриття інших схем ухилення від мобілізації
Працівники ДБР затримали начальника одного з управлінь штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ. Йому інкримінують організацію незаконного переправлення чоловіків призовного віку через держкордон. Він за гроші оформлював фіктивні документи про непридатність до військової служби.
Масштабну схему ухилення від призову викрили в Офісі Генпрокурора. Наразі в межах розслідування провели майже 100 санкціонованих обшуків на території кількох регіонів, серед яких — Київщина і столиця.
ДБР затримало начальника одного з київських військкоматів, який був спільником у схемі переправлення чоловіків призовного віку через державний кордон.