На Трухановому острові в Києві виявили рідкісну червонокнижну рослину

На Трухановому острові в Києві виявили рідкісну червонокнижну рослину

У Києві на Трухановому острові знайшли рідкісну червонокнижну рослину сімейства папороті
Гронянка багатороздільна на Трухановому острові в Києві, вересень, 2023 р. Фото: Київський еколого-культурний центр/Facebook

На Трухановому острові в Києві екологи знайшли рідкісну червонокнижну рослину. Це — маленька папороть "гронянка багатороздільна", відома в народі як "ключ-трава".

Про знахідку повідомляє Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ) у Facebook.

За даними КЕКЦ, гронянка трапляється у Києві рідше, ніж червонокнижні сон-трава або підсніжник. Рослина походить з часів льодовикового періоду і належить до сімейства папоротей. Гронянка на мільйони років давніша за багато видів папоротей. Загалом в Україні відомо про близько 30 місць її поширення.

У народі цю папороть називають "ключ-трава", вона пов'язана з народним повір'ям про пошук квітки папороті в ніч на Івана-Купала.

"Гронянка для Києва з ботанічної та екологічної точки зору такий самий раритет як київська Софія з погляду архітектури та історії", — зазначають у Київському еколого-культурному центрі.

Там вважають, що ботанічна знахідка — вагомий аргумент на користь якнайшвидшого створення на Трухановому острові природного заказника і збереження його від забудови.

Що відомо про заходи збереження природних зон у Києві

Труханів острів та озеро Відро в столиці можуть отримати охоронний статус. Ці території можуть оголосити ландшафтним заказником місцевого значення, аби унеможливити будь-яку забудову та зберегти природу від знищення.

У Києві створять кілька ландшафтних заказників місцевого значення. Зокрема, у Деснянському районі — "Броварський ліс", орієнтовною площею 125 га та озеро Лосине. А у Солом'янському районі заказником оголосять природну територію "Совська Пронька".

У столичному Гідропарку для охорони від знищення рідкісних орхідей створять пам'ятку природи "Коручка". На невеличкій території в болотяному місці науковці знайшли близько 50 червонокнижних орхідей-коручок.

Столичний природний об'єкт "Заплава орхідей" оголосили ботанічною пам'яткою. Там розташований ліс, а також знайдено найбільшу популяцію рідкісної орхідеї-пальчатокорінника м'ясочервоного.

На початок