Після повномасштабного вторгнення російських військ на територію нашої держави українці почали поширювати у соцмережах інформацію про героїзм наших бойових льотчиків. Так з'явилася легенда про "Привида Києва" — пілота літака Міг-29, який за перші 30 годин російського вторгнення нібито здобув 6 повітряних перемог у небі над столицею. Згодом цю інформацію спростували у Повітряних силах Збройних сил України.
Для чого і як створюються подібні міфи і легенди, розповів в ефірі Суспільного науковий співробітник Інституту історії Національної академії наук України Олександр Алфьоров.
За словами історика, особисто для нього було зрозуміло, що це збірний образ, адже на той момент усі чекали подій, пов'язаних з перемогою. Зокрема, розійшлася фраза захисників острова Зміїного, історії про "Привида Києва" і в усіх став улюбленцем пес Патрон.
"Привид, як ідея. Все залежало від людей, які повірили і почали розповідати, що вже десь його бачили, що ось він збив ще 3 літаки. Тобто все що є природнім воно сприяє тому, що морально-психологічний стан людей підвищується, отже підвищується мотивація, підвищується віра в перемогу і такі речі ідуть на користь",— каже Алфьоров.
Історик вважає, що українці підтримували такі ініціативи, адже вони певним чином означали, що країну не завоюють і перемога близько. В той момент люди сприймали такі інформаційні меседжі з великим позитивом.
"Люди, які бачили, що оточують Харків, оточують Чернігів, окупували Херсон, це, безперечно були ті якорі (історії про "Привида Києва" — ред.), за які можна було триматися і вірити",— каже Алфьоров.
Також, на його думку, хоча інформацію про "Привида Києва", як одну людину, спростували, цей міф став жити своїм життям. А особливо для дітей, він залишився беззаперечним героєм, підсумував історик.
Що відомо про "Привида Києва"
У перші дні війни в українських соцмережах почали поширювати повідомлення про "легенду Києва" — пілота, який кілька разів вступав у бій із переважаючими силами авіації РФ. Стверджувалося, що він самотужки збив кількадесят літаків окупантів.
29 квітня минулого року британське видання The Times із посиланням на джерела з українського боку повідомило, що "привидом Києва" є Степан Тарабалка, а на його рахунку — 40 збитих літаків окупантів.
Наприкінці квітня 2022 року у Командуванні Повітряних Сил ЗСУ спростували легенду про "Привида Києва". Там зазначили, що це — збірний образ пілотів 40 бригади тактичної авіації Повітряних Сил.
У серпні цього року військового льотчика Михайла Матюшенка, який очолював "Привидів Києва" нагородили званням Героя України посмертно. Він здійснював бойові вильоти у складі 40-ї бригади тактичної авіації, яка базувалася у Василькові на Київщині.