У Бородянці на Київщині провели Національну премію імені Т. Шевченка

У Бородянці на Київщині провели Національну премію імені Т. Шевченка

На Київщині 20 серпня відбулася премія ім. Тараса Шевченка
. Під час вручення премії імені Т. Шевченка в Бородянці на Київщині 20 серпня, 2023 року. Фото: АНна Сергієць / Суспільне

У Бородянці на Київщині відбулася церемонія нагородження Національної премії імені Т. Шевченка. На заході були присутні лауреати премії та музичні гурти.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Співали для учасників заслужений академічний український народний хор імені Г. Верьовки, гурти "Тельнюк: сестри" та "Хорея Козацька", які є цьогорічними лауреатами.

Центральна площа у Бородянці стала місцем проведення цьогорічної премії. Дійство відбулося біля пам'ятника Шевченку, який був обстріляний під час окупації, але вцілів.

"Шевченко це той, хто промовляє часом, хто промовляє певною рефлексією на те, що відбувається в різні епохи та часи нашого шляху до свободи. І зараз у часи повномасштабної війни, очевидно, що цей символ, символ погруддя, коли його прострілювали кулеметами, мені розповідали тут очевидці, вони (окупаційні війська РФ — ред.) стріляли, а він лиш трохи похилився, але він стоїть", — розповів голова комітету Шевченківської премії Євген Нищук.

За його словами, цього року в пʼяти номінаціях є по декілька лауреатів. Проте у візуальному та театральному мистецтвах не були вибрані переможці.

Тамара Горіха-Зерня одна із лауреаток премії. Вона випустила свій дебютний художній роман "Доця". У ньому розповідається про події в Донецьку навесні та влітку 2014 року. У книзі авторка розповідає про реальності різних людей, відкриття людських сторін з іншого боку і про те, як група людей вирішила чинити опір і воювати за Україну усіма можливими способами.

"Це — роман про війну. Очевидно, про її початок. Про події, які зараз багато хто воліє не згадувати і витирати з нашої недавньої історії. Тому що вони гранично не зручні, і там порушується величезна кількість питань", — сказала авторка.

Вона переконана, що українці повинні говорити про цей період і намагатися зрозуміти, що там відбулося.

У Бородянці на Київщині провели Національну премію імені Т. Шевченка
Наталка Ворожбит під час вручення премії імені Т. Шевченка в Бородянці на Київщині 20 серпня, 2023 року. Фото: Суспільне

Ще однією лауреаткою є Наталка Ворожбит, яка отримала нагороду за п'єсу "Погані дороги". Премію розділила ціла команда, серед якої — режисерка, актор та художник.

"П'єса про війну, про початок 2014-15 рр. Багато цю пʼєсу ставили за кордоном. Вона була замовлена для британського театру. Я дуже рада, що вона оцінена вдома, на Батьківщині. Вона складається з 5 новел, і вона більш досліджує стосунки між українцями, а не про бойові дії", — розповіла Наталка Ворожбит.

За словами голови комітету Шевченківської премії Євгена Нищука, грошова премія відбувається поза сценою звичайним перерахуванням коштів. Лауреати самі ж вибирають, куди спрямувати отримані кошти.

Список переможців

  • Національну премію України імені Тараса Шевченка 2023 року за книгу поезій "Орден мовчальниць" отримала Калитко Катерина.
  • Також премію отримали учасники гурту "Хорея Козацька" за аудіоальбом "Пісні Української революції".
  • За книгу "Крім "Кобзаря" Антологія української літератури. 1792 – 1883" у двох частинах премію отримав літературознавець Михайло Назаренко.
  • Також премію вручили журналістові Віталію Портнікову за публіцистичні статті та виступи останніх років.
  • За документальний фільм "Земля блакитна, ніби апельсин" премію отримала режисерка Ірина Цілик.
  • Переможці отримали Національну премію України імені Тараса Шевченка у розмірі 429 тисяч гривень кожна.
  • Окрім того, було нагороджено лауреатів Шевченківської премії 2022 року.
  • У номінації "Кіномистецтво" премію отримала режисерка Катерина Горностай із повнометражним ігровим фільмом "Стоп-Земля".
  • У номінації "Література" лауреаткою стала Тамара Горіха Зерня з романом "Доця".
  • У номінації "Театральне мистецтво" нагороду отримали Тамара Трунова, Наталка Ворожбит, Юрій Ларіонов, Андрій Ісаєнко та Валерія Ходос за виставу "Погані дороги" Київського академічного театру драмі і комедії на лівому березі Дніпра.

Шевченківська премія 2023: конфлікт і переможці

Національну премію України імені Тараса Шевченка вважають однією з найвагоміших в Україні. Її вручають щороку, починаючи з 1961-го, за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.

Традиційно лауреатів оголошують 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, однак не цього року. Замість цього з'явилася заява голови комітету премії щодо перенесення нагородження на 22 травня через потребу визначити лауреатів у новій номінації.

Зрештою ввечері 11 березня комітет опублікував імена лауреатів.

Попередній голова комітету Юрій Макаров склав свої повноваження у березні 2023 року. Причиною цього рішення став цьогорічний скандал довкола премії, пов'язаний з несвоєчасним оголошенням її результатів, а також бажанням створити додаткову номінацію.

Пізніше у травні Володимир Зеленський призначив нового голову Шевченківського комітету. Ним став актор та колишній міністр культури Євген Нищук.

Національна премія України імені Тараса Шевченка – це державна нагорода України, заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури.

На початок