У Києві відкрили виставку "Азовсталь: нові сенси"

У Києві відкрили виставку "Азовсталь: нові сенси"

У Києві відкрили виставку "Азовсталь: нові сенси"
Бокс з особистими речами і біографією одного з захисників Азовсталі на виставці "Азовсталь: нові сенси". Київ. 24 лютого 2023 р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

До роковин повномасштабного вторгнення Росії у Національному музеї історії України відкрилася виставка "Азовсталь: нові сенси". Експозицію розгорнули у кімнаті без ремонту. Так автори намагались передати атмосферу заводу, повідомляє кореспондентка Суспільного.

На вставці зібрано 12 історій загиблих на війні захисників Азовсталі. У скляних боксах розмістили фото військових, їхні біографії та речі, які асоціюється з ними — одяг, іграшки, грамоти. Речі передали рідні загиблих героїв.

Виставка "Азовсталь: нові сенси"
Боксерська рукавиця та спортивні нагороди одного із загиблих захисників Азовсталі у скляному боксу на виставці "Азовсталь: нові сенси". Київ. 24 лютого 2023р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

"Ця історія відкриває бійця з іншого боку, саме так про цього героя можуть говорити виключно батьки. Вони давали речі, які говорять про їхнє вподобання, хобі, які характеризують, як героя, людину, яка мала певні інтереси", — говорить співорганізатор виставки "Азовсталь: нові сенси" Антон Богдалов.

Виставка "Азовсталь: нові сенси"
Планшет з повідомленнями захисника Азовсталі до рідних. Київ. 24 лютого 2023 рік. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Також розмістили у залі планшет з повідомленням військових з Азовсталі до рідних. На стіні по центру виставки художник Андрій Шостак зобразив мурал — людське обличчя між трубами Азовсталі.

Виставка "Азовсталь: нові сенси"
Мурал на виставці "Азовсталь: нові сенси". Київ. 24 лютого 2023 р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

"Намалював мурал за тиждень часу. Це образ Азовсталі. І там проглядається образ людини, що відображає ту складну ситуацію, в якість опинилися люди в Азовсталі. Загалом, там 2 постаті. Загиблих дуже багато, це спільний образ", — каже автор муралу Андрій Шостак.

Також доповнюють виставку світлини бійця полку "Азов" Дмитра Козацького, який відомий як Орест із Азовсталі.

Виставка "Азовсталь: нові сенси"
Світлини бійця полку "Азов" Дмитра Козацького на виставці "Азовсталь: нові сенси". Київ. 24 лютого 2023 р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

"Я прийшла з подругою, в неї загинув на Азовсталі брат. Я це все розумію, відчуваю, поділяю цю біль. Мене зачепило, що хлопці були разом не перший рік, це були друзі, побратими, справжні чоловіки. Не так просто було потрапити в полк Азов, і ми втрачаємо найкращих", — говорить відвідувачка Наталія.

Виставка "Азовсталь: нові сенси"
Експонат на виставці "Азовсталь. Нові сенси". Київ. 24 лютого 2023р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

"Виставка поєднала в собі дві сторони, нові сенси сьогоднішніх героїв і розповідаючи історію підприємства "Азовсталь" від моменту її заснування до сьогодні. Це сенси старі і нові", — зазначає співорганізатор виставки Антон Богдалов.

Що відомо про захисників Азовсталі

21 вересня Україна повернула з російського полону захисників Маріуполя, зокрема військових "Азову", повідомили Суспільному у полку. Обмін відбувся у Чернігівській області. Водночас частина звільнених військових зараз в Анкарі, Туреччина.

Загалом з російського полону звільнили 215 українських військових. З них 108 — бійці "Азову". Також звільнили 10 іноземців, які воювали на боці ЗСУ, серед яких громадяни США, Британії, Марокко, Швеції, Хорватії — вони повертаються за посередництва Саудівської Аравії.

В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.

Читайте також

На початок