У Києві 29 серпня вшанували пам'ять захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. День пам'яті у 2019 році започаткував президент України.
Дата пов'язана з Іловайською трагедією 2014 року. Тоді після масштабних боїв під Іловайськом наші військово опинилися в оточенні. 29 серпня, військові виходили “зеленим коридором”, тоді російські військові обстріляли коридор. За офіційними даними, під Іловайськом загинуло 366 військових, 429 отримали поранення, ще 300 у полоні.
Від ранку до біля Стіни пам'яті загиблих героїв біля Михайлівського Золотоверхого собору несуть соняхи та лампадки. На мурі собору стіна з фотографіями загиблих військових — 11 секцій з обличчями воїнів, які захищали Україну на Сході з 2014 — 2020 рік.
Спершу тут відбулася молитва, біля стіни пам'яті зібралися батьки, дружини, діти та побратими загиблих.
З Малина Київської області вшанувати пам'ять свого чоловіка приїхала Лариса Барановська. На грудях у жінки нагороди чоловіка, орден Богдана Хмельницького 3 ступеню, відзнака від МОУ, медаль за кров — їх отримала посмертно.
“Він був офіцер в запасі, старший лейтенант, його призвав військкомат 20 березня 2014 року, а загинув мій чоловік 20 січня 2015 року у місті Вуглегірськ. Він був старший машини, почались бої їх розстріляли на місці, до них під'їхав танк. Довго не було можливості забрати його тіло, з усіх сторін були снайпери. Довгий час мій чоловік рахувався безвісти зниклим. Згодом знайшли тіло, здали ДНК, все збіглося, ми його похоронили 20 червня 2015 року”, — розповіла Барановська.
На своєму телефоні Ніка донька показує фото зі своїм татом, тоді він приїжджав на ротацію. Загинув у 2019 році на Луганщині.
“В мого тата сьогодні день народження, він був добрим і дуже справедливим”, — розповіла Ніка.
За словами дружини Тетяни, чоловік пішов на війну добровольцем.
"З 2016 по 2019 він був на війні, розміновував території. Я не була проти, що він йде, все зважив і пішов. Він був настільки відповідальним. Коли давав слово, завжди виконував. Щось полагодити чи допомогти завжди був радий”, — сказала дружина загиблого військового.
Родичі сьогодні з соняхами на грудях, а також принесли живі квіти.
"Сонях" — символ Іловайської трагедії, на стіні пам'яті біля фотографій загиблих героїв описують, що поля соняха врятували не одне життя, там знайшли прихисток пораненні, на них знаходили загиблих.
Рідні також виконали гімн України.