На Кіровоградщині бракує 279 лікарів. Нині укомплектованість становить 72,9%. Найбільший дефіцит — за спеціальностями "Медицина невідкладних станів", "Педіатрія", "Терапія", "Хірургія", "Неврологія", "Фізична та реабілітаційна медицина" та "Загальна практика – сімейна медицина".
Про це розповів Суспільному керівник обласного департаменту охорони здоров'я Олег Рибальченко.
14 січня уряд дозволив бронювати 100% медичних працівників державних та комунальних закладів. До того лікарні, визнані критично важливими, могли забронювати до 50% військовозобов'язаних чоловіків. Збільшення цієї частки можливе було за окремим рішенням міністра оборони.
Зміни внесли до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на час воєнного стану, пояснила начальниця групи комунікацій територіального центру комплектування Поліна Кравченко.
"Бронювання — 100%. Ці зміни пов'язані з тим, що військових обслуговують і в цивільних закладах охорони здоров'я, а там медичних працівників не вистачає".
За її інформацією, для приватних медзакладів нічого не змінилося: вони мають подавати заявку, щоб отримати статус критично важливого об'єкта для бронювання 50% працівників.
"Забронювати своїх працівників можна двома способами: через портал "Дія" або звернутися до територіального центру комплектування. Жінки-медики не підлягають бронюванню, бо вони не підлягають мобілізації. Але вони можуть долучитися до ЗСУ добровільно. У Збройних силах України не вистачає фахових спеціалістів з медичної освіти — як жінок, так і чоловіків".
Дмитро Іскімжи майже 10 років працює онкологом-хіміотерапевтом. За його словами, що з початку повномасштабного вторгнення навантаження на медиків онкоцентру Кіровоградщини збільшилося вдвічі.
"Через збільшення кількості пацієнтів з інших регіонів, особливо з Херсонської, Донецької та Харківської областей".
Дмитро Іскімжи — один із 33 заброньованих чоловіків онкоцентру. Всього бронюванню підлягають 66, сказав медичний директор Ігор Макарук.
"Обласний онкоцентр за розпорядженням начальника обласної військової адміністрації віднесли до критичної інфраструктури, ми отримали цей статус до грудня 2025 року".
Стовідсоткове бронювання може стабілізувати ситуацію, але не вирішити повністю. В онкоцентрі є три вакансії лікарів. Якщо врахувати подвійне навантаження, то потрібно щонайменше 20, сказав медичний директор.
"Коли буде заброньовано 100% працівників, то може існувати така дія, як розбронювання. Якщо на фронті не буде вистачати спеціалістів, то вступає в дію розбронювання медпрацівників. Це передусім стосується таких спеціальностей, як анестезіологія та хірургія".
Як відбуватиметься розбронювання, пояснили на сайті Міністерства охорони здоров’я.
"Розбронювання" відбуватиметься на запит від Міноборони та Командування медичних сил щодо потреб в тих чи інших фахівцях-медиках. Подання про розбронювання здійснюватимуть керівники медзакладів засобами порталу "Дія".

Лікарів бракує і в тилу, і на фронті, розповіла заступниця медичного директора онкоцентру Олена Сизова. Вона протягом року працювала в стабілізаційному пункті біля фронту, де надають допомогу пораненим.
"Лікарі потрібні, тому що це передові хірургічні бригади, стабілізаційні пункти".
Зі слів лікарки, на фронті найбільше бракує хірургів й анестезіологів, а також операційних сестер.