З початком повномасштабної війни в українців змінились життєві пріоритети та цінності. У проєкті "Більше українського" зібрані історії популяризації та пропагування українського серед жителів Кропивницького та Кіровоградської області. Їх можна переглянути на каналі Суспільне Кропивницький в YouTube. Перша історія — про те, як повномасштабна війна вплинула на читацькі вподобання кропивничан.
Про процес читання
"Немає людей, які не люблять читати. Є люди, які ще не знайшли свою книгу. Просто її треба відшукати. Для мене процес читання – це насолода. Насолода від нових відкриттів, насолода від мудрості письменника, насолода від спілкування з героями. Я не можу не читати. Якщо під рукою у мене немає книги, я буду читати будь-що. Чесно, я можу почати читати інструкцію до побутової техніки. Мені просто потрібні літери", — поділилася враженнями від читання кропивничанка Марія Тарасова.
Про книжку, яка вразила
"Книжка, яка вразила мене надзвичайно – "Я бачу вас цікавить пітьма" Ілларіона Павлюка. Щодо жанру, то це містичний трилер. Це книжка про добро і зло, про людську байдужість, про те, якщо не здаватися – зло можна перемогти.
Буває так, що ти прочитаєш якусь книгу і певний час ще тримаєш паузу. Вона настільки тебе не відпускає, ти просто не можеш братися за щось інше. Ці персонажі тебе ще оточують: вони ще десь поруч. Особисто для мене, однією з таких книг була книга Анатолія Дімарова "І будуть люди". Вона така класна. Я просто в захваті була від неї. По-перше, ця книга про всі ті болі, які проживали українці впродовж десятиліть. Фактично це сімейна сага. По-друге, вона написана такою класною соковитою мовою, тут такі неймовірні персонажі, що будь-який серіал просто відпочиває".
Про популяризацію української книги
"Я згадала час, коли хотіла зробити подарунок для важливої людини – подарувати українську книгу. Але я не змогла тоді її знайти. У місті, може пам’ятаєте ті часи, коли було декілька розкладок книжок в УТО (назва місцевого торговельного центру — ред.) і там були лише російські книжки. Продавці просто не знали, що мені запропонувати. У них не було взагалі жодного українського примірника. Сьогодні, на щастя, ми можемо сказати, що українська книга перемогла".
Про улюблені книги кропивничан та книжкові бестселери розповіла адміністраторка кропивницького книжкового магазину Аліна Руденкова (далі — пряма мова).
За останні пів року в топи українських авторів з продажу потрапив Андрій Семʼянків "Танці з кістками". Це такий детектив про патологоанатома. У книзі підіймається тема моральності людини: на що вона готова піти, якщо раптом опиниться у скруті.
З більш приємного – це Євгенія Кузнєцова "Спитайте Мієчку". Історія про дівчину, яка повертається до бабусі в село на літні канікули з теплими спогадами, але на неї чекають великі зміни в житті. Про них читач сам має дізнатися.
І одна з моїх найулюбленіших книжок – Ілларіон Павлюк "Я бачу вас цікавить пітьма". За останні пів року ця книга очолює топ продажів. Це також детектив з містичними елементами та релігійними засадами. Дуже цікава. Тримає до останнього слова.
Я вважаю, що повномасштабне вторгнення вплинуло на читацькі смаки. Багато людей перейшли на українську мову, почали спілкуватися українською, читати українською. Почали читати українських класиків, сучасних українських авторів. Приємно спостерігати, як змінюється наша свідомість.
Суспільне поспілкувалося з кропивничанином Романом Бутовським, який купував книги (далі — пряма мова).
У свій час я читав і російськомовні книжки, але тепер абсолютно все змінилося. Наразі у мене немає російськомовних книжок. І взагалі, я не розумію, що це за мова. Для мене російська – це іноземна мова, яку я вже не хочу знати. Звичайно, я підтримую видавництва, купуючи книжки. Спадає на думку вислів Вінстона Черчилля "Якщо ми не будемо підтримувати культуру, то за що ми тоді воюємо?
"Чи стає більше людей, які хочуть читати більше? Я сподіваюся, що стає більше людей, які хочуть читати українську книгу. Можливо, це через те, що в Україні зараз немає іншої літератури – це або українська книжка, або закордоні автори, які перекладені українською мовою. Але нарешті ми можемо із впевненістю сказати, що на цьому культурному фронті ми вже маємо значні досягнення.
Щоб зберегти українську державність, українську націю ми маємо вибирати українське у всьому: українські книги, український одяг, українського виробника. Це підтримка не лише економічна, це вже свідомий вибір українця", – сказала Марія Тарасова.