”Місцеві приносили воду і теплу їжу”, – рятувальник розповів про пожежі на Луганщині

”Місцеві приносили воду і теплу їжу”, – рятувальник розповів про пожежі на Луганщині

”Місцеві приносили воду і теплу їжу”, – рятувальник розповів про пожежі на Луганщині
. Суспільне: Кропивницький

Спали по три години в день, заспокоювали місцевих жителів, а вони дякували, приносячи рятувальникам їжу і теплий одяг – так керівник зведеного підрозділу з Кіровоградської області Володимир Проценко згадує про гасіння пожежі в Луганській області. Залучили пів сотні рятувальників з п’яти міст регіону. Гасили вогонь майже тиждень.

Володимир Проценко пожежним працює 26-й рік. З його слів, ця пожежа – найскладніша за ці роки: ”Гігантські масштаби. Мені є з чим порівнювати, я був учасником гасіння пожеж біля Чорнобиля (квітень 2020 року – ред.). Неймовірно сильний вітер, незвичний для нашої місцевості. Крім того, це було в лісі, пожежа розповсюджувалась дуже швидко. Доводилося швидко міняти позиції і наздоганяти вогонь, щоб не дати дійти до населених пунктів. Кожен день запам’ятався. Дуже емоційно. Люди, дійсно, із щирою вдячністю підходили, приносили воду, каву, чай, теплу їжу. Це все запам’яталося”.

5 автоцистерн на базі ЗІЛ-131 – основні автомобілі, з допомогою яких гасили пожежі – розповів Володимир Проценко. Їх привезли з Кропивницького, Долинської, Знам’янки, Олександрії та Світловодська. В одній машині 5 рятувальників їхали до Луганської області понад 20 годин: ”Цей автомобіль не пристосований для таких дальніх поїздок, а ми проїхали на ньому 800 кілометрів в одну сторону. Хочу відзначити роботу водіїв, їм на початку було найважче”.

За словами рятувальника, його підрозділ гасив пожежу поблизу села Валуйське: ”Був сильний вітер. Йшов фронт вогню. Була реальна небезпека населеному пункту. О 22:00 1 жовтня ми почали. В перші дні вогонь підходив до села на 20-30 метрів”.

Потім підрозділ Володимира Проценка перевели на захист села Нижньотепле. Там, за його словами, вогонь підійшов на 500 метрів до населеного пункту: ”Людям було реально страшно за своє життя, за свої селища, домівки. Там я знаходився близько двох діб. Ми чергували, гасили вогонь. На щастя, він не дійшов до населеного пункту. Люди не панікували, але боялися, казали, що бояться засинати. Людей було шкода, тому працювали майже безперервно”.

Рятувальник розповів, що відпочивали по три години в день. Спали в машині: ”Просто не було коли відпочивати. Працювали усі – ми, працівники лісового господарства, місцева влада, волонтери”.

Зі слів Володимира Проценка, вдома відсипався два дні.

Що відомо

Лісові пожежі в Луганській області почались 30 вересня. Найскладніша ситуація була вздовж лінії розмежування на території Станично-Луганського, Новоайдарського, Сєвєродонецького районів. До зони ураження потрапили 32 села й селища. Вигоріло майже 20 тисяч гектарів лісу. Евакуювали півтори сотні людей, 11 – загинули, 19, серед яких троє рятувальників – травмувалися. 8 жовтня пожежі в Луганській області загасили.

На початок