Нецільове використання гуманітарки. Керівник департаменту соцзахисту Кіровоградщини не згоден з результатами перевірки

Нецільове використання гуманітарки. Керівник департаменту соцзахисту Кіровоградщини не згоден з результатами перевірки

Нецільове використання гуманітарки. Керівник департаменту соцзахисту Кіровоградщини не згоден з результатами перевірки
Олександр Догаров демонструє рушник з гуманітарної допомоги. Фото: Суспільне Кропивницький

Працівники управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області проводили перевірку департаменту соціального захисту Кіровоградської військової адміністрації. Аудитори виявили нецільове та неефективне використання гуманітарної допомоги. Під час брифінгу керівник департаменту соцзахисту Олександр Догаров пояснив куди та кому її направляли.

Перевірка тривала з 28 листопада 2022 року по 10 лютого 2023 року, був перевірений період з 24 лютого 2022 року по 31 жовтня 2022 року. Виявили порушень на 2,4 мільйона гривень.

Олександр Догаров прокоментував звинувачення у нецільовому та неефективному розподілі допомоги та не правильному її обліку.

Кому і скільки надали допомоги

Олександр Догаров сказав, передавали допомогу громадам на їх прохання, далі громади передавали її людям. Департамент соцзахисту ОВА не має повноважень давати вказівки територіальним громадам, кому вони повинні видати допомогу.

Як приклад навів розподіл допомоги у Компаніївській громаді. "Компаніївська селищна рада неефективно використала майно на загальну суму 60192 гривні. Окрім іншого, 74 переселенці отримали 1400 рушників, на одну особу було видано 18 рушників. Також їм видали 2400 мочалок, тобто на одну людину 32 мочалки. А тепер я хотів би вам показати, про що йде мова, що таке мочалка, що таке рушники.

На одну людину 18 рушників. В Кіровоградській ОВА відповіли на звинувачення у нецільовому використанні допомоги
Мочалки та рушники з гуманітарної допомоги. Фото: Суспільне Кропивницький

Мочалка кидається в воду і вона збільшується. Скільки можна скористатися разів такою мочалкою? Тому 32 мочалки на одну людину, то я навіть і питання б не ставив, достатньо це чи ні. Аудитслужба вважає, що не ефективно їх видали. А я вважаю, що ефективно.

Далі, рушник паперовий. Ви прийняли душ, вмилися, витиралися. Може, декілька разів. 18 рушників на одну людину. Як на мене, ефективно. От таких порушень по Компаніївці на 60192 гривні".

Аудитори зафіксували видачу благодійної допомоги з Кіровоградського гуманітарного хабу іншим областям на загальну вагу 108 тонн. "Дійсно, така допомога надавалася Краматорську, Харкову, Києву, Сумам, Чернігову, – сказав Догаров. – Представники цих громад зверталися до ОВА із проханням надати можливу допомогу цим територіям, особливо в перші місяці війни. Керівництвом області й нашою робочою групою було ухвалене рішення надати допомогу саме цим територіям. На моє переконання та юристів ОВА, прямої заборони робити це немає".

Облік гуманітарної допомоги

Перевірка вказала на те, що облік гуманітарної допомоги був здійснений неправильно.

"Дійсно, чинне законодавство вимагає, щоб всі товарно-матеріальні цінності, які знаходяться у будь-якій організації були обліковані та оцінені, — говорить Олександр Догаров. – Через військову агресію потік переселенців був великий. Завдання, яке ми мали перед собою – забезпечити прийом-зберігання гуманітарної допомоги. Ми повинні були всі ці вантажі, які надходять до департаменту, обліковувати в електронній державній системі гуманітарної допомоги офісу президента".

За його словами, ця система існувала до вересня, тож електронного обліку гуманітарної допомоги на рівні держави немає.

Департамент отримував по три-п’ять вагонів в день, тож можливості приймати, сортувати й оцінювати це майно не мали можливості, каже керівник департаменту. "Під час селекторної наради з офісом президента було поставлене питання щодо оперативної видачі гуманітарної допомоги, якщо дотримуватися всіх вимог бухгалтерського обліку. Позиція була така: враховуючи ситуацію ми не повинні були здійснювати оцінку і сортування майна, а видавати ці товари тими партіями, якими ми отримували. Якщо ми отримували палетами – палетами, в ящиках – ми видавали в ящиках. Лише такий підхід дав нам можливість за декілька днів забезпечити видачу цієї допомоги територіальним громадам. По-іншому, нам треба було б більше приміщень, штатна чисельність (мінімум 300 людей), а також час".

Закон про гуманітарну і благодійну допомогу, на який посилаються ті, хто перевіряв, ухвалений до вторгнення Росії і на думку Олександра Догарова, не відповідає часу. У департаменті керувались рішенням, ухваленим 5 березня №202 "Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги". "Саме ця постанова дала нам можливість працювати так, як я сказав", – пояснив керівник департаменту.

Олександр Догаров не ставить під сумнів фаховий рівень працівників управління Східного Офісу Державного аудиторії. "Але все-таки вважаємо, що висновки мають суб'єктивний характер, вони не відображають реальний стан речей".

Репутацію департаменту та ОВА мають наміри відстоювати: "На всіх рівнях. Тому що всі працювали самовіддано і наполегливо. Тому я думаю, що ці матеріали аудитслужба буде передавати правоохоронним органам, але ми цього не боїмося".

За словами Олександра Догарова, через гуманітарний склад ОВА пройшли 2603 тони гуманітарних вантажів: прийняли 48 залізничних вагонів і 269 автомобільних фур.

Читайте також

  • На Кіровоградщині горіло залізничне депо
  • Вимагають переходу до ПЦУ. Біля церкви Новомиргорода на Кіровоградщині зібралось більше сотні людей
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок