Суспільне Хмельницький разом із режисером, членом "Української кіноакадемії", засновником Міжнародного кінофестивалю "Бруківка" Андрієм Зайцем у третій частині матеріалу розповість про фільми, зняті у період 2012–2024 роки.
"Незламна"

Українсько-російський історичний фільм "Незламна" режисера Сергія Мокрицького про життєвий шлях жінки-снайпера, майора Людмили Павличенко, який знімали в штольнях села Привороття Друге у Кам'янець-Подільському районі.
"Проєкт фільму "Незламна" презентували на стенді українського кіно 64-го Міжнародного Берлінського кінофестивалю, а також у Каннах, Торонто та Одесі. Також кінокартина була представлена в конкурсній програмі п'ятого Пекінського міжнародного кінофестивалю, де дістала приз "Храм неба" у номінації "Найкраща жіноча роль" за гру виконавиці головної ролі Юлії Пересільд".
"Вовче сонце"

Українсько-білоруський серіал "Вовче сонце" режисера Сергія Гінщбурга про те, як молодий чекіст випадково отримує доступ до інформації про майбутнє вторгнення білих на територію СРСР.
"Декілька сцен було відзнято в Палацово-парковому ансамблі "Самчики". У 2015 році Державне агентство з питань кіно заборонило в Україні показ серіалу українсько-білоруського виробництва "Вовче сонце" 2012 року".
"Тіні незабутих предків" та "Максим Оса"

Містичний трилер "Тіні незабутих предків" режисера Любомира Левицького, декілька сцен якого було відзнято на території Кам’янець-Подільського національного музею-заповідника.
Перший варіант екранізації кінокоміксу "Максим Оса" режисера Івана Сауткіна за мотивами однойменного графічного роману Ігоря Баранька, який знімався в Кам’янці-Подільському та Хотині.
"Після 5 років труднощів з виробництвом масштабної костюмованої екранізації, яка відбувається в XVII столітті, було змінено команду стрічки і новим режисером став Мирослав Латик, який наприкінці грудня 2019 року у Кам'янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику і Національному історико-архітектурному заповіднику "Кам'янець" за тиждень перезняв більшу частину фільму".
"Кріпосна"

Телевізійному глядачеві 2019 рік запам’ятався прем’єрою українського драматичного історичного телесеріалу з елементами пригод та мелодрами "Кріпосна", режисерами якої були Фелікс Герчиков та Максим Литвинов.
"Сюжет розповідає про пригоди української кріпачки Катерини, яка бореться за свободу у XIX столітті у Ніжині. Головну героїню — кріпачку Катерину Вербицьку — тоді зіграла російська акторка Катерина Ковальчук. Фільмування перших двох сезонів телесеріалу тривали з 2017 по 2018 рік і частина з них відбувалася на території Палацово-парковий ансамбль "Самчики".
"Довбуш"

У 2023 році глядачі могли побачити цифрову копію Кам’янець-Подільської cтарої фортеці в українському історичному фільмі "Довбуш" режисера Олеся Саніна, в основі сюжету якого — життя найвідомішого з опришківських ватажків у Карпатах Олекси Довбуша. Стрічка є одним із найдорожчих українських фільмів з бюджетом 120 мільйонів гривень.
З 2010 по 2025 рік на території Хмельницької області також було знято десятки аматорських незалежних короткометражних фільмів, які були показані на багатьох міжнародних кінофестивалях.
"Особисто я люблю у всіх своїх роботах показувати панорами Кам’янця-Подільського, його архітектуру, природу, людей, популяризуючи його закордоном. Останні мої повнометражні фільми "Одного разу в місті на камені" 2019 року, "Нестримний" 2021 року, "Битва за Україну" 2022 року, "Україна’22" 2022 року та "Українські сапери" 2024 року за 5+ років в сумі мали показ на понад 70 кінофестивалях різного масштабу і статусу США, Франції, Польщі, Південної Кореї, Індії, Іспанії, Республіки Кіпр, Канади та країн Південної Америки та Африки".
"Нестримний"

Незалежний екшн-бойовик в стилістиці фільмів США категорії "Б" 1980х "Нестримний" режисер Андрій Заєць вважає кращою рекламою локацій регіону.
"Без реклами він наприкінці 2024 року увійшов в тренди Youtube за пошуковим запитом "український бойовик" і за короткий термін вже має майже 800 тисяч переглядів. З грудня 2022 по 2024 роки фільм десятки разів транслювали в прайм-тайм на національному телебаченні. У перші 10 хвилин показується основний туристичний потенціал південної частини Хмельниччини".
"Бандерівське смузі"

Навесні 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в соціальних мережах та на ICTV почав виходити комедійно-мотивуючий серіал "Бандерівське смузі", який знімався в місті Кам’янці-Подільському режисерів Андрія Зайця та Дмитра Суржикова.
"Також варто відзначити останні теле- та кінофестивальні роботи молодих режисерів Хмельниччини: "Залиште полиці пустими для нас" 2021 року хмельницького режисера Дмитра Мілієнка, "Об’єднані вогнем" 2022 року режисера з Деражні Володимира Мазуренка, "Фосфор" 2023 року режисерів Костянтина Лінартовича з міста Київ та Івана Трача з міста Кам’янець-Подільський, "Форма вогню" 2024 року режисера Василя Київського".
Кінофестиваль "Бруківка"
У 2017 році режисер Андрій Заєць з колегами по ремеслу почали організовувати перший на Хмельниччині кінофестиваль"Бруківка", який з 2018 року став Міжнародним і найбільшим у Західній Україні.
"Моєю метою було не тільки познайомити глядачів з новим українським та міжнародним фестивальним кіно, а й залучити кінематографістів, режисерів, сценаристів, продюсерів та операторів до виробництва своїх майбутніх фільмів на Хмельниччині".
У 2022 році п'ятий Міжнародний кінофестиваль "Бруківка" став першим в Україні, який провели в умовах повномасштабної війни. Він зібрав 311 тисяч гривень на потреби Збройних сил України. У 2023 році до Дня українського кіно фестиваль провели одночасно в 7 містах України, Польщі, Німеччини та Таїланду.
"Хмельниччина має великий потенціал, як майданчик для розвитку українського кінобізнесу, особливо для проєктів історико-культурного значення, тому на рівні місцевого та обласного самоврядування потрібно виділяти підтримку, робити систематичну каталогізацію локацій, виділяти пільги та гранти для кінематографістів і, дуже важливо, створити справжню повноцінну кінокомісію, як повноцінне діюче комунальне підприємство".
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.