Найстаріший із досліджених: рецепт куті з Хмельниччини, якому 150 років

Найстаріший із досліджених: рецепт куті з Хмельниччини, якому 150 років

Найстаріший із досліджених: рецепт куті з Хмельниччини, якому 150 років
. Фото: Суспільне Поділля

Рецепт куті із Сатанівської громади внесли до енциклопедії гастрономічної спадщини України. Про це Суспільному розповів директор Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Андрій Клименко.

За його словами, рецепт куті саме із Сатанова наразі є найстарішим із досліджених у Хмельницькій області – йому 150 років.

Жителька Сатанова Леся Смолінська готує кутю до Святого вечора. Каже, за цим рецептом в її родині готують здавна: «в Сатанові, відколи я живу, ще бабуся моя, тоді мама – ми готували по такому рецепту».

Розповідає також що інгредієнт, який неодмінно додають до страви це халва. «Тому що вважається, що халва – це є поминальна їжа. Завжди, коли люди сідають вечеряти, зі столу вони можуть зібрати все. Залишити тільки кутю з халвою і пару ложок для тих, хто вже помер», - каже жінка.

Сам рецепт доволі простий, розповідає Леся Смолінська: «береться пшениця, воду для неї потрібно набирати з самого ранку, далі заливають нею пшеницю і ставлять в піч або на газ. І бажано, щоб дуже зерно не мішати. Кажуть, якщо будемо мішати зерно, пшениця в полі виляже, коли вже буде врожай».

Коли пшениця звариться до неї можна додавати всі інгредієнти. «Тут до куті входить мак, обов’язково. Горішки, як хто любить та родзинки. І сюди ми подрібнимо нашу халву. Кидаємо тепер мед. І заливаємо окропом», - пояснює Леся Смолінська.

Директор Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Андрій Клименко розповідає, цей рецепт куті наразі є найстарішим в області. Йому більш як 150 років.

Цей рецепт, каже Андрій Клименко, надали в цьому році Українському центру культурних досліджень. За його словами, такий склад куті з-поміж інших регіонів України притаманний саме Хмельницькій області.

На початок