Перейти до основного змісту
На Хмельниччині зареєстровано понад 2000 людей з ВІЛ-інфекцією

На Хмельниччині зареєстровано понад 2000 людей з ВІЛ-інфекцією

У Хмельницькій області на обліку перебуває 2289 пацієнтів з ВІЛ-позитивним статусом. За дев'ять місяців 2024 року хворобу вперше виявили у 188 людей.

Про це Суспільному розповів завідувач центру профілактики та боротьби зі СНІДом Хмельницькохї обласної лікарні Олександр Касяндрук.

За його словами, серед тих, в кого вперше діагностували ВІЛ-інфекцію, переважають чоловіки — 60,1% випадків.

"Пацієнти, у яких цього року виявили захворювання, — люди репродуктивного та працездатного віку від 25 до 49 років. Тенденція до збільшення інфікованих у віковій групі старше 30 років зберігається з 2008 року. Домінуючий шлях передачі вірусу — статевий — 79,3%".

Олександр Касяндрук розповів, крім дорослого населення, в регіоні на обліку перебуває 90 дітей, народжені ВІЛ-інфікованими жінками, з них у 35 — остаточно встановлений діагноз ВІЛ-інфекції, у 55 — на стадії підтвердження.

Завідувач центру профілактики та боротьби зі СНІДом Хмельницькохї обласної лікарні зазначив, для лікування ВІЛу застосовують антиретровірусну терапію у таблетованій формі. Ліки пацієнтам видають безкоштовно.

"Лікування сприяє не тільки покращенню стану здоров’я, але й допомагає запобігти передачі ВІЛ-інфекції. В обалсті антиретровірусну терапію отримують 2097 людей, в тому числі 34 дитини. У 80% пацієнтів, які перебувають на лікуванні, сформована висока прихильність до прийому препаратів".

За словами Олександра Касяндрука, пацієнти можуть отримати антиретровірусну терапію у декілька способів: особисто чи поштою.

"Ліки видають у центрі профілактики та боротьби зі СНІДом. Для тих пацієнтів, які мешкають віддалено, ми надсилаємо їх поштою. Наразі щомісяця відправляємо приблизно 600 посилок, вартість пересилки оплачують благодійники. Крім того, терапію можна отримати у Дунаєвецькій багатопрофільній лікарні, Лікувальному діагностично-консультативному центрі Кам'янець-Подільської міської ради, Славутській міській лікарні, Старокостянтинівській багатопрофільній лікарні, Шепетівській багатопрофільній лікарні".

Завідувач центру профілактики та боротьби зі СНІДом Хмельницької обласної лікарні нагадав типові шлях передачі ВІЛ:

  • Статевий шлях.
  • Парентеральний шлях — це коли ретровірус потрапляє у кров’яне русло. Наприклад, при спільному використанні з ВІЛ-інфікованим приладдя для ін'єкцій (шприци, голки); при переливанні крові або при використанні нестерильного медичного інструментарію.
  • Вертикальний шлях — це зараження від матері до дитини. Жінка передає цю інфекцію під час вагітності, пологах або при грудному вигодуванні. Щоб цього уникнути, лікарі назаначають антиретровірусне лікування матері, призначають кесарів розтин та рекомендують штучне вигодовування.

Олександр Касяндрук розповів про випадки, у яких відсутній ризик зараження ВІЛ-інфекцією.

"ВІЛ не передається через дотики або поцілунки, під час спільного використання кухонних і побутових предметів, ванної кімнати. Крім того, неможливо заразитися інфекцією від тварин або комах".

За словами завідувача центру профілактики та боротьби зі СНІДом Хмельницької обласної лікарні, єдиний спосіб вчасно виявити ВІЛ — тестування.

"Навіть, якщо результат аналізу негативний, слід пам’ятати про "період вікна" — час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить три-шість місяців. Тому рекомендовано робити повторний аналіз через три й шість місяців після можливого зараження. Цього року лікувальні заклади спільно з громадськими організаціями провели майже 14 тисяч тестів".

Олександр Касяндрук зазначив, щоб зробити тестування на ВІЛ безплатно, потрібно мати підписану декларацію з сімейним лікарем. В іншому випаду за нього потрібно платити.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок