Перейти до основного змісту
У Хмельницькому за життя передчасно народженої дитини лікарі боролись понад п’ять місяців

У Хмельницькому за життя передчасно народженої дитини лікарі боролись понад п’ять місяців

У Хмельницькій міській дитячій лікарні за час повномасштабного вторгнення вдалося виходити найменшого хлопчика вагою 800 грамів. За життя передчасно народженої дитини, батьки якої виїхали з прифронтового Бахмута, лікарі боролись понад п’ять місяців.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла лікарка-неонатологиня і медична директорка Катерина Дем’яник.

Розкажіть, чи збільшилась кількість передчасних пологів з 24 лютого, як ця статистика коливалась протягом 2,5 років повномасштабного вторгнення?

Питання зараз достатньо актуальне. Я думаю, що це ні для кого не секрет – у нас почали стрімко падати рівні народжування. Якщо, наприклад, взяти показники, коли в нашу незалежність народжувалась найбільша кількість дітей, то це був 2012, 2013, 2014. Тоді за ці роки в Україні загалом народжувалося 500-520 тисяч малюків. Вже взяти 2022 рік, то цифра впала до 180 тисяч. Якщо ж ми говоримо про перечасні пологи, то в Україні є загальноприйнятий показник. У нас кількість передчасних пологів становить близько 8-10% від усіх пологів. Тобто, це досить легко порахувати. Якщо ж говорити про початок повномасштабного вторгнення. Перший березень-квітень було багато діток, народжених раніше терміну.

Нагадаю, що народжені раніше терміну — це немовлята, які народилися з 22 тижня по 37-й. Уже 37 тижнів і один день – це вважається доношена вагітність. Ну і ще є градація по вазі. Передчасно народженою дитиною вважається дитина, яка народилася вагою від 500 грам і до 2500 грам. Але потім, якщо аналізувати статистику, аналізувати завантаженість відділення перечасно народженими немовлятами, було якесь таке відносне плато. Яке ми можемо пов'язати з тим, що велика кількість жінок, які на початок повномасштабного вторгнення перебували на різних етапах вагітності – вони все-таки масштабно виїжджали.

Ми всі пам'ятаємо ці затори на кордонах. Ще варто відмітити кількість передчасно народжених дітей і навіть більше – їх захворювання стали складнішими. Їх стало важче лікувати. Мені важко з чимось це пов'язати. Мабуть, стрес. Також різні фактори які на це впливали, але діти стали важчі. Крім того, пам'ятаємо, два роки до цього у нас був ковід і продовжує бути. А ковід нам приніс такі проблеми, які теж стосуються новонароджених дітей. У них виникають проблеми з кровотворенням та виникають проблеми серцево-судинної системи. Це теж йде їм не на користь.

Коли був пік за цих 2,5 роки, коли передчасно народжених дітей було найбільше?

Це були березень, квітень 22-го року, так як ми аналізували. Далі було деяке затишшя. Потім ми мали такий період, мені здається, серпень, вересень і початок жовтня. У нас було досить непросте літо 22-го року. Власне, тоді народився наш такий найменший парубок. Він не є нашим найменшим виходженим пацієнтом, але з 24 лютого 2022 року – найменший. Його батьки внутрішньопереміщені особи, вони з міста Бахмут сюди переїхали. Вони проходили у нас лікування.

Я колись приходжу на обхід, бачу, маму Танічка звати, на ній обличчя немає і вона каже: "А нам вже немає куди вертатися". Ми з ними це все перебули, тому що їхній хлопчик народився на 27-му тижні вагітності, з вагою трохи менше 800 грам. Він мав цілий букет проблем, які характерні для передчасно народжених дітей. У нього стався внутрішлуночковий крововилив, який далі ускладнився таким станом, як гідроцефалія. Коли голівка збільшується в розмірах. Потім він потребував оперативного втручання. Він народився в липні, якщо я не помиляюся. І тільки перед новорічними святами нам нарешті вдалося виписати нашого Володю додому.

У якому стані хлопчика виписали з лікарні?

Виписався стабільний, з вагою понад 2,5 кілограми. Після проведеного нейрохірургічного втручання, але це ще був далеко не кінець. Тому що ми виписуємо таких дітей з неонатального відділення. Вони можуть самостійно дихати, їсти – абсолютно не значить, що вони в подальшому можуть бути такими, як всі решта дітей, без нашої допомоги. У вересні місяці наш Володимир разом з мамою за руку прийшли зі мною привітатися і для мене, як для неонатолога, це дуже приємно. Він в реанімації був дуже довго, майже чотири місяці та іноді просто опускались руки. Було дуже складно, але заради таких моментів варто жити, варто вчитись, варто працювати, варто з кожним днем ставати кращими.

Які основні причини народження дітей передчасно, і як на це зараз впливає війна?

Найчастішими причинами передчасних народжень, передчасних пологів – є вік матері, який часто впливає. Якщо це жінка по віку менше 17 років або старше 35 років. Це якщо вагітність непроста. Що ми кажемо непроста вагітність? Багатоплідна вагітність — це якщо жінка носить чи двійню, чи трійню. Якщо вагітність зачата методом допоміжних репродуктивних технологій. Зараз теж є дуже велика проблема неплідності. Згідно з сучасних статистичних даних, кожна п'ята пара в Україні має проблеми, тому допоміжні репродуктивні технології розвиваються.

А от дітки, які зачаті способом екстракорпорального запліднення – вони теж мають набагато більші ризики народитися передчасно. Крім того, якщо є якісь материнські проблеми, пов'язані з маткою. Також, якщо жінка вже мала передчасні пологи, у неї високий ризик того, що наступні пологи теж можуть статися передчасно. Якщо жінка має низьку масу тіла або навпаки надмірну масу тіла — це є проблеми, які можуть виникати, власне, виношування плода. Відповідно, можуть бути передчасні пологи. Це можуть бути різноманітні інфекційні чинники. Хронічний стрес також може впливати. Хронічний стрес в організмі жінки збільшує ризик продукції кортизолу. А кортизол в подальшому може скорочувати матку і ставати причиною передчасних пологів.

Чи можна говорити про те, що війна може спричиняти хронічний стрес?

Я думаю, це однозначно. Тому що вагітність і пологи під час війни – це подвійний стрес. А вагітність, пологи і передчасні пологи під час війни – це потрійний стрес. Жінка, яка би під час вагітності могла насолоджуватися своїм станом, позитивні емоції спрямувати на вагітність. Для того, щоб жінка могла виносити дитину, їй перш за все треба бути здоровою, гарною вагітною, яка буде ходити вчасно на всі прийоми лікаря, яка пройде всі пренатальні скринінги. На жаль, у нас були жінки внутрішньопереміщені, які з тих чи інших об'єктивних причин не мали такої можливості. І коли вони вже потрапляють сюди в третьому триместрі – вже складно щось говорити.

Раніше була така думка, що дитина, яка народжується на сьомому місяці, вважається доношеною, а на восьмому — недоношеною. З чим це пов’язано?

В цьому є дуже велика доля правди, яку ми можемо пояснити з медичної частини. Ось я би всіх недоношених діток розділила на дві великі групи. Для нас є ранні недоношені. Давайте домовимося так, 22-27 тижнів не беру, тому що це дуже складно. Це дуже проблематична група пацієнтів, це так зване сіре вікно. Американці взагалі кажуть, що це не те, що "золоті" діти – "діамантові".

Дуже складно таких дітей виходжувати, і з них лише 20% можуть вирости без неврологічного дефіциту. А решта 80% будуть мати такі серйозні для їхнього життя і здоров'я проблеми. А ось, якщо ми візьмемо нашу групу, від 28 тижнів і до 34 – ми їх називаємо ранні недоношені. Ці дітки зазвичай народжуються через те, що є проблема материнська. Це може бути відшарування плаценти, це можуть бути токсикози, якісь інфекційні проблеми. Тобто проблеми материнські.

Це до сьомого місяця, так?

Сьомий, так. Неонатологи місяцями ніколи не рахують – ми завжди рахуємо тижнями. Це 28-34 тижні. Тобто достатньо знати все, що йому потрібно зробити та дати: надати йому комфортні умови, покласти в інкубатор, зробити належну температуру тіла, вологість, обмежити зовнішні подразники, зокрема світло і зробити максимально такі умови, які були б схожі на утробу матері і їх годувати, лікувати. Таких дітей не так складно лікувати. Якщо тільки через материнські проблеми.

У нас є група пізні недоношені, як всі кажуть на них восьмимісячні. Це від 34 до 37 тижнів. Ось такі немовлята народжуються передчасно через те, що хворі безпосередньо вони. Про це можна говорити безкінечно, тому що ми з першого дня, коли контактуємо з мамами передчасно народженої дітей – це для нас, для неонатологів, такий величезний шмат роботи. Чому? Тому що дуже багато часу витрачаємо на розмови з мамами. По-перше, вони всі вважають, що вони щось робили не так і це сталося через них й в них є дуже-дуже велике почуття провини.

Ми працюємо над тим, щоб їм донести, що є тих 10%, є тих 0,05%, де в нас екстремально маловагові, тобто менше кілограма і з тих чи інших причин діти потрапляють в цю групу, а мама аж ніяк не вина. Проблеми, які чекають цих дітей? Перш за все, вони будуть відставати в фізичному і в психоемоційному розвитку. В них високий ризик розвитку і дитячого церебрального параліча і таких хвороб в подальшому, як епілепсії, мозкових дисфункцій. Що стосується органу зору, в них можуть бути проблеми з сітківкою, так звана ретинопатія. Але зараз це теж не вирок, ми їм це пояснюємо.

У нас є вже не один десяток дітей, яким зберегли зір. Крім того, ми всім їм проводимо отоакустичну емісію – обстеження, щоб визначити, чи в них немає тенденцій в подальшому до глухоти, до проблем з органом слуху. Якщо є, ми їм пояснюємо, що в такому віці вони мають до нас прийти ще раз, ми це обстеження повторимо. Взагалі, ми пояснюємо нашим матусям, якщо вони досягли два з половиною кілограми і от сьогодні нарешті їх відпускаємо додому – це не значить, що ваші проблеми і наша співпраця закінчуються.

До якого віку ви потім цю дитину спостерігаєте?

Цих дітей зазвичай ми спостерігаємо ще до трьохрічного віку. Якщо дітки до нас приїжджають з області, то ми маємо можливість їх госпіталізувати і ми працюємо по пакету медичних гарантій реабілітація немовлят до 3 років. Ми їм пропонуємо масажі та відвідування басейну. З ними займаються логопеди, психологи. Як я їм люблю пояснювати, що в 3 місяці в них буде другий епізод анемії. Наші дітки також схильні до падіння гемоглобіну. Що нам треба буде тоді зустрітися і взяти аналіз крові. Якщо їм це все добре пояснити, вони розуміють і досить чемно виконують наші всі призначення.

Як таких дітей виходжують, і скільки часу вони потребують перебування в медичному закладі після народження?

Це теж дуже-дуже індивідуально. Якщо це дитина, яка народилася менше 28 тижні – це мінімум 3 місяці. Це якщо все проходить добре, але життя не просте, воно нам постійно підкидає різні ситуації. Діти можуть хворіти, ми в процесі обстеження можемо виявляти інші проблеми. В недоношених можуть розвиватися різноманітні ускладнення. В нас є такі діти, які по 5 місяців і по 6 можуть перебувати в нашому лікувальному закладі.

Який відсоток предчасно народжених дітей, яких ви виходжуєте, в дорослому віці не мають проблем зі здоров'ям?

Я думаю, десь 70% діти, які не мають проблем, але це залежить чи були проблеми в самої дитини, чи це були материнські проблеми причиною передчасних пологів і чи не було в них ускладнень. Ну, і крім того, догляд домашній. На жаль, батьки теж бувають різні. В нас є такі батьки, які все вміють по годинах. Дуже люблю прийти на обхід, коли вже записали запитання, коли: "ой, зачекайте, я маю дати ліки о 10, а не 10.01". Такі мами мають набагато кращий прогноз. Якщо їй сказали прийти 4 листопада – то вона прийде, вона тебе дістане: "Ви ж мені сказали". А є батьки, на жаль, яким досить страшно віддавати тих дітей. Ми тоді їх і затримуємо в стаціонарі, самі телефонуємо їм і просимо медсестричку лишній раз перетелефонувати.

Як зазвичай такі дітки при хороших умовах доганяють в розвитку своїх однолітків, які народились вчасно?

Якщо це дітки, які народилися після 34 тижнів і не мали якихось серйозних порушень до 6-місячного віку вони практично всіх наздоганяють. Якщо це дітки з 30 по 34 тиждень і все зробимо правильно – то до року. А от вже, з нашими "екстрапоспішайками", я їх називаю, або з дітьми з екстремально мало масою тіла, менше 1000 грам – дай Боже, щоб до трьох років все вийшло.

Як у нас в країні зменшити передчасну народжуваність? Що на це може повпливати?

Я повинна сказати, що навіть, незважаючи на війну, в Україні це все досить гарно розвивається. Тому що, коли я прийшла на роботу, в нас ще зовсім були інші показники. Нам розказували, що передчасно народжені діти – це діти з кілограма, а не з 500 грам, як зараз і зовсім інші були технології. Зараз, щоб ви розуміли, у нас навіть є інкубатор транспортний, яким ми транспортуємо. Всі дітки менше 1500 грамів в межах закладу, в нас транспортуються спеціальним інкубатором. Ми боїмось переохолодження. Якщо їм треба на рентген, на ультразвукове дослідження, або обстеження, на які можна не вести, то всі приходять до нас, до ліжечка хворого чи до інкубатора.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок