Перейти до основного змісту
"Вжити заходів до відновлення будівлі": хмельничани вимагають зберегти охоронний статус колишньої будівлі музучилища

"Вжити заходів до відновлення будівлі": хмельничани вимагають зберегти охоронний статус колишньої будівлі музучилища

Близько пів сотні людей сьогодні надвечір, 13 листопада, зібралися під стінами обласної ради на акцію протесту з вимогою зберегти охоронний статус колишньої будівлі Хмельницького музичного училища, де ввечері, 9 листопада, спалахнула пожежа.

Хмельничанин Олександр Яцишин – один з учасників акції протесту. На хмельницькому Майдані Незалежності разом з колишніми випускниками музучилища та іншими небайдужими до збереження культурної спадщини хмельничанами вимагають зберегти охоронний статус колишньої будівлі музичного училища.

"Прийшов, щоб посприяти тому, щоб не ставалось так, як в нас завжди стається: щось згоріло – на місці цього щось нове побудувалось", — розповів учасник акції Олександр Яцишин.

Прийшла на акцію Світлана Вознюк. Вона мати одного з підлітків, яких правоохоронці підозрюють в підпалі будівлі. Каже: вони ходили по закинутому приміщенню.

Хмельничани вимагали зберегти охоронний статус колишньої будівлі музучилища
Учасниця акції Світлана Вознюк, 13 листопада 2024. Суспільне Хмельницький
"Вони побачили на другому поверсі, десь з коридору, як я пам’ятаю, щось таке, як димок якийсь. Голоси якісь чули, але, каже, було незрозуміло, чи то вікна ті побиті, чи відкриті. Там же ще з того боку можна було залізти, там вікна побиті всюди. І спокійно вони вийшли. Втекли, бо подумали, що то бездомні. Сіли на паркан, просто під камерами. Вони не боялись, вони бачили ці камери. Тому що вони цього не робили", — розповіла жінка.

Речниця головного управління Нацполіції області Інна Глега не підтвердила інформацію про підозрюваних підлітків, посилаючись на таємницю слідства. Днями поліція відкрила кримінальне провадження за статтею "Умисне знищення або пошкодження майна" після пожежі в колишній будівлі музучилища.

Хмельничани вимагали зберегти охоронний статус колишньої будівлі музучилища
Один з плакатів, які учасники акції тримали в руках, 13 листопада. Суспільне Хмельницький

Учасники протесту написали звернення до органів влади, зокрема до підрозділів обласної військової адміністрації, відповідальних за культуру, каже учасниця акції Надія Бондаренко-Зелінська.

"Вжити заходів до відновлення цієї будівлі і охорони. І вжити заходів щодо з’ясування питань, чому впродовж цих двох з половиною років не було вжито належних заходів до належного утримання будівлі. Я не знаю, у зв’язку з чим сталося займання. Але мені здається, що якби будівля функціонувала належним чином, а за два роки це можна було зробити, то охоронець чи інший суб’єкт явно б виявив загоряння і наслідків би таких не було катастрофічних".

До учасників акції, яких зібралося близько пів сотні, вийшов заступник начальника Хмельницької обласної військової адміністрації Володимир Юр’єв.

"Ви знаєте, що компанія ТОВ "Проскурівінвест" зараз перебуває в судах, судиться з адміністрацією, з департаментом культури. Відповідно, ми вам теж пропонуємо долучитись до цього проєкту. Пропонуємо вам, аби ви створили робочу групу, яка дасть можливість наглядати за всіма процесами".

Загалом акція протесту тривала близько години. Нагадаю, товариство "Проскурівінвест" придбало будівлю з аукціону у Хмельницької обласної ради з укладенням охоронного договору на збереження архітектурної пам’ятки. З літа 2023 року нові власники через суди намагаються скасувати охоронний статус. Представниця власників телефоном сказала Суспільному: коментарі надаватимуть після висновків слідства та пожежників.

Що відомо про будівлю хмельницького музучилища:

  • Фасад та частина приміщення були збудовані в 30-х роках XX століття в стилі неокласицизму та використовувались як готель на 25 номерів. З 1960-их років до 2017 року там розміщувалось Хмельницьке музичне училище.
  • Об’єкт по вулиці Проскурівській, 79 внесено за двома категоріями переліку пам’яток місцевого значення. Це "Пам’ятка історії місцевого значення" і внесено до переліку об’єктів саме архітектури.
  • В січні 2022 року будівлю придбало товариство з обмеженою відповідальністю "Проскурівінвест". В липні 2023 року звернулось з позовом до суду щодо вилучення приміщення з "Переліку щойно виявлених об’єктів архітектури".
  • У постанові Верховного Суду України, опублікованій 8 травня 2024 року, є посилання на лист від управління архітектури Хмельницької міської ради, в якому йдеться про те, що будівля прибуткового будинку кінця ХІХ століття підпадає під закон про декомунізацію та має бути демонтована.
  • Наразі справа перебуває на доопрацюванні Сьомого апеляційного адміністративного суду, куди її спрямували з Верховного Суду України.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок