У Хмельницькому бригади екстреної медичної допомоги частіше виїжджають на виклики щодо раптової зупинки серця. Тенденцію до такого збільшення почали помічати в роки після повномасштабного вторгнення. При серйозних аритміях, які призводять до зупинки серця, ефективним є дефібрилятор.
Про це Суспільному розповів завідувач Хмельницької станції екстреної медичної допомоги Олександр Білозор.
За його словами, у рік перед повномасштабним вторгненням викликів щодо раптової зупинки серця було понад дві тисячі шістсот, торік — на сотню більше. Цього року станом на жовтень — майже 2,5 тисячі.
"Значною мірою у таких випадках стає в пригоді дефібрилятор, використання якого може врятувати життя, бо завдяки йому допомогу надають вже з перших секунд, коли пацієнт, наприклад, втратив свідомість, і у нього сталася зупинка ритму. Потрібно проводити заняття з громадськістю, щоб вони вміли користуватись цим апаратом, адже у таких ситуаціях вони можуть бути ефективними, бо рахунок йде на хвилини", — зазначив Олександр Білозор.
Лікар бригади екстреної медичної допомоги Роман Вєркєєв розповів, за допомогою дефібрилятора відновлюють серцевий ритм.
"Набирається струм, заряджається, через удар електричний імпульс проноситься через серце. Є термін асистолія, коли серце повністю не працює, то це не є приводом бити струмом, навпаки може тільки нашкодити. Дефібрилятора має відновлювати серцеву діяльність, але, на жаль, не у всіх і не завжди, але ймовірність досить висока", — пояснив Роман Вєркєєв.
За словами начальника вокзалу Володимира Ромашкана, в приміщенні залізничної станції у вільному доступі є портативний автоматичний дефібрилятор. Його встановили, коли люди евакуйовувались через Хмельницький.
"Дефібрилятор надали благодійний фонд спільно з Укрзалізницею. Наразі п’ять чергових працівників вокзалу вміють володіти цим апаратом. Не пригадую, щоб довелось застосовувати знання на практиці", — зазначив Володимир Ромашкан.
Фельдшерка Інна Оверченко розповіла, апарат сам розпізнає, чи треба бити струмом: "Він автоматично починає зчитувати електрокардіограму і відповідно визначати, чи сталася зупинка серця, чи потрібно проводити дефібриляцію".
Серед пасажирів, з якими поспілкувалися кореспонденти Суспільне Хмельницький, не було таких, які вміють користуватися дефібрилятором.
На онлайн мапі доступних дефібриляторів України у Хмельницькій області вони не зазначені, на відміну від сусідніх регіонів. На Вінниччині їх шість, на Рівненщині — три, на Львівщині — 22.
У Департаменті охорони здоров’я Хмельницької ОВА розповіли, в області немає програми, яка б передбачала розміщення дефібриляторів у громадських місцях, підрозділи закладів охорони здоров’я ними забезпечені.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.