З початку тижня унаслідок російської атаки Хмельниччини на території області діють графіки погодинних відключень світла. Крім того, температура повітря у цей час становила понад 30°C тепла, і синоптики не прогнозують її зменшення. У таких умовах варто вжити заходів, щоб зберегти їжу придатною для споживання й уникнути ризиків для здоров’я.
Про це розповів головний державний санітарний лікар Хмельницької області Микола Габрикевич.
За його словами, вживання зіпсованої їжі та використання неякісної води можуть спричинити отруєння організму. У знеструмленому холодильнику продукти залишаються безпечними до 4 годин, у повній морозилці — 48 годин, у напівпорожній — 24. Крім того, харчові продукти можна зберігати у термосумці, підвалі й погребі.
Що робити, аби зберегти їжу під час спеки й убезпечити своє здоров'я, якщо упродовж тривалого періоду немає електропостачання:
- Відчиняти холодильник і морозильну камеру за потреби на короткий час.
- Покласти у холодильник акумулятори холоду або місткості з замороженою водою, адже температура у ньому має бути не більше, ніж 4°C тепла.
- Не куштувати продукти, що швидко псуються (м'ясо, птиця, риба і залишки їжі), аби визначити, чи вони безпечні. Якщо є сумніви, їх краще викинути.
- Якщо продукти в морозильній камері розморозилися, їх потрібно приготувати. Якщо такої змоги немає — викинути, адже після повторного замороження вони можуть стати небезпечними для вживання.
- Якщо немає можливості приготувати або розігріти страву, варто вживати попередньо упаковану, консервовану або готову до вживання їжу.
- Не залишати приготовлені продукти більше, ніж на 2 години за межами робочого холодильника.
Що робити, якщо зникло централізоване водопостачання:
- Використовувати бутельовану/привізну воду, воду з пунктів роздачі, організованих місцевою владою.
- Зберігати запас питної води у чистій, щільно закритій тарі, щоб уникнути забруднення і розмноження бактерій. Її потрібно закорковувати після кожного використання.
- Якщо немає доступу до бутельованої чи привізної води, використовувати воду з бюветів або колодязів, прокип’ятивши її перед вживанням до утворення бульбашок. Кип'ятіння — найефективніший спосіб очищення води від мікроорганізмів.
- Тримати воду у прохолодному, темному місці. Пластикові та скляні пляшки можуть нагріватися під впливом сонячних променів, що призводить до виділення шкідливих хімічних речовин у воду.
- Слідкувати за терміном придатності води. Після відкриття пляшки воду варто використати упродовж 3-5 днів, інакше її якість може погіршитися.
- Дотримуватись гігієни: не використовуйте повторно одноразові пляшки й мити багаторазовий скляний посуд.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.