З 1 вересня у багатоквартирних будинках, які обслуговують п'ять управляючих муніципальних компаній (УМК) Хмельницького та дві приватні, здорожчає квартплата. Тариф підвищать в середньому на третину.
Про це Суспільне Хмельницький розповіли керівники компаній.
Мешканка п'ятиповерхівки у мікрорайоні Ракове Алла зазначила, її будинок обслуговує управляюча муніципальна компанія "Озерна". З 1 вересня за квартплату вона платитиме 6 гривень 36 копійок.
"Я порахувала, платитиму на сто гривень більше, ніж зараз. Тому потрібно буде на чомусь заощаджувати. Але я б хотіла, щоб компанії місцевого рівня, які надають комунальні послуги, теж на чомусь заощаджували, шукали внутрішні резерви для компенсації цього зростання. Наприклад, може, не потрібно стільки косити траву?", — пояснила Алла.
За словами директорки УМК "Озерна" Валентини Тимошенко, ціна на послугу з управління багатоквартирних будинків в УМК не змінювалась з 2021 року: "Підняття вартості електроенергії спричинило те, що управляюча муніципальна компанія не має можливості надавати послуги в повному обсязі. Зросли ціни на матеріали й паливо, крім того, підвищилась мінімальна заробітна плата".
Валентини Тимошенко розповіла, ціна на послугу з управління у їхній компанії зросте від 10 до 30% — це від гривні до двох. В середньому тариф становитиме 6 гривень 48 копійок.
"Розрахунок на кожен будинок в основному залежить від площі прибудинкової території. Йдеться про площу покрівлі, технічного поверху, підвального приміщення, крім того, враховуємо сходові клітини, протяжність внутрішньобудинкових мереж і холодного водопостачання", — пояснила директорка УМК "Озерна".
Мешканка багатоповерхівки у середмісті Хмельницького Олена, будинок якої обслуговує УМК "Центральна" розповіла, з 1 вересня тариф за квартплату у її будинку становитиме 8 гривень 47 копійок.
"За двокімнатну квартиру я платила 328 гривень. За новим тарифом сума буде понад 400 гривень. Хай ціна зміниться не на багато, зросте майже на сто гривень, але вони свою роботу не виконують. В мене ледве тече холодна вода", — зазначила Олена.
Виконувачка обов'язків директора УМК "Центральна" Раїса Бондар пояснила, у договорах зі співвласниками будинків прописано, що УМК можуть в односторонньому порядку підвищувати вартість тарифу. Він зросте в середньому на третину й становитиме від 6 до майже 9 гривень.
"Коли одна управляюча компанія буде підіймати вартість за послугу, зрозуміло, що інші теж це робитимуть одночасно, тому що у всіх був такий стан, який потребував цього зростання ціни. Ми вирішили це зробити з 1 вересня, а упродовж серпня про це інформувати", — розповіла Раїса Бондар.
За словами завідувачки сектору контролю за регульованими цінами головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області Олени Сологуб-Лисенко, зростання вартості квартплати — взаємовідносини між співвласниками будинків та управляючими компаніями: "Те, як повинна формуватись ця ціна, прописано в кошторисі, який є обов'язковою частиною договору між власниками й управлінською компанією".
Якщо управляючі компанії надають послуги не в повному обсязі, або їхня якість не влаштовує, начальниця відділу управління захисту прав споживачів Оксана Калініченко радить звертатись у Держпродспоживслужбу з письмовими скаргами. За її словами, з 12 березня цього року, відколи поновили позапланові перевірки за зверненнями споживачів, отримали три скарги щодо якості надання послуг хмельницькими управляючими компаніями.
"Споживачам варто ознайомитись з умовами договору, які є в управляючих компаніях, щоб знати, які саме пункти договору порушені", — пояснила Оксана Калініченко.
Голова правління громадської організації "Хмельницька асоціація ОСББ" Євген Щербанюк зазначив, понад 20 з майже 500 хмельницьких ОСББ влітку підвищили розмір внесків на утримання багатоквартирних будинків в середньому на 15%. Решта планує це зробити наприкінці цього чи на початку наступного року. Євген Щербанюк прогнозує, у зв’язку зі зростанням на третину вартості квартплати в УМК, кількість нових ОСББ в Хмельницькому може збільшитись.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.