У громаді на Хмельниччині встановлюють сонячну електростанцію для місцевого "Водоканалу"

У громаді на Хмельниччині встановлюють сонячну електростанцію для місцевого "Водоканалу"

У селищі Нова Ушиця, що на Хмельниччині, завершують роботи з монтажу сонячної електростанції. Вона живитиме електрикою водонасосну станцію місцевого комунального госпрозрахункового підприємства "Водоканал", яке забезпечує подачу води споживачам — медичним та освітнім установам, жителям селища.

Про це Суспільне Хмельницький розповів Новоушицький селищний голова Анатолій Олійник.

За його словами, завдяки сонячній енергії, громаді вдасться зекономи кошти, а місцевому "Водоканалу" — не піднімати вартість послуги з водопостачання.

"Якщо взяти по собівартості подачі води, то у нас зараз виходить один куб води десь біля 38 гривень. На сьогодні людина платить 20 гривень, а 18 гривень — це дотація з бюджету селища. Аби ціна на подачу води не зростала з підняттям ціни на електроенергію, ми й вирішили встановити цю сонячну електростанцію", — каже Анатолій Олійник.
У громаді на Хмельниччині встановлюють сонячну електростанцію для місцевого "Водоканалу"
Новоушицький сільський голова Анатолій Олійник. Суспільне Хмельницький

Житель Нової Ушиці Олександр Швець розповів, що його родина в місяць споживає в середньому 6-7 кубів води, тож оплата послуги з водопостачання відчутно відображається на їхньому сімейному бюджеті.

"Деколи ми в місяць і вісім кубів води беремо — у нас дідусь дуже любить купатися. Куб води у нас коштує 20 гривень, тож в місяць виходить 120-160 гривень. Немало, скажу вам, а якщо тариф на воду зросте, то взагалі не знаю", — говорить Олександр.

Зі слів директорки місцевого "Водоканалу" Оксани Цимбалюк, воду їхнього підприємства споживають три тисячі 870 домоволодінь та 130 установ Нової Ушиці. Підняття ціни на електроенергію, каже, впливає на вартість їхніх послуг.

"На водозабір ми наразі використовуємо 14 тисяч кіловат електроенергії. Зараз вона вже по 10 гривень кіловат, це виходить 140 тисяч гривень треба заплатити лише за електроенергію", — розповідає Оксана Цимбалюк.
У громаді на Хмельниччині встановлюють сонячну електростанцію для місцевого "Водоканалу"
Директорка Новоушицького комунального підприємства "Водоканал" Оксана Цимбалюк. Суспільне Хмельницький

Сонячна енергія, за словами Оксани Цимбалюк, дозволить стримати підняття ціни.

"І, можливо, навіть трішечки здешевити вартість наших послуг. Тобто, різниця в тарифі вже не буде накопичувати і сільська рада зможе використати ці кошти на якісь дороги чи якісь інші об’єкти", — говорить Цимбалюк.

Кошти на встановлення сонячної електростанції, зі слів селищного голови, взяли з бюджету громади.

"Сама технічна документація вартувала нам 250 тисяч гривень. Сонячна станція під ключ, під запуск буде вартувати бюджету 2 мільйони 800 тисяч гривень", — зазначає Олійник.
У громаді на Хмельниччині встановлюють сонячну електростанцію для місцевого "Водоканалу"
Директор підприємства з монтажу сонячних електростанцій Олександр Коваленко. Суспільне Хмельницький

Запрацює сонячна станція до кінця цього місяця, розповідає директор підприємства з монтажу електростанції Олександр Коваленко. ЇЇ потужність становитиме сто кіловат в годину, тут буде 244 сонячних панелі.

"Сонячні панелі генерують постійний струм, передають його на інвертор. Інвертор перетворює його на струм змінний і передає на споживання насосами водокачки. Водокачка заповнює водонапірні вежі водою", — говорить Олександр Коваленко.

Для роботи обладнання також потрібна електрика, додає Коваленко. При її відключенні, каже, інвертор можна під’єднувати до генератора.

"Коли з’являється мережа, генератор вимикається, і станція працює далі. Також взимку станція дуже слабо працює, там буде невеличкий процент генерації, і вночі не працює, тобто вдень можна накопичувати воду", — пояснює Олександр Коваленко.
У громаді на Хмельниччині встановлюють сонячну електростанцію для місцевого "Водоканалу"
Сонячна електростанція, яку монтують у Новій Ушиці для потреб місцевого "Водоканалу". Суспільне Хмельницький

Оксана Цимбалюк каже, що їхнє підприємство має генератор.

"У нас стоять тридцятикіловатні глибинні насоси, які подають 40 кубів води в годину. Коли є сонечко, ми вежі можемо накачати за 5 годин і двома насосами можемо подати воду споживачам", — каже директорка "Водоканалу".

За словами селищного голови Анатолія Олійника, надлишкову електроенергію, вироблену сонячною станцією, планують продавати в мережу.

"Звернемося до "Обленерго", якщо буде надлишкова енергія, будемо заключати договір по "зеленому тарифу", — говорить Олійник.

Як розповів селищний голова, завдяки альтернативній енергії у Новій Ушиці вже освітлюють дві вулиці — там працюють ліхтарі на сонячних панелях. Також планують встановити сонячну електростанцію для однієї зі шкіл громади, аби діти могли навчатися у комфортних умовах.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок