32 "позитивних" випадки вірусного гепатиту B і C виявили на Хмельниччині

32 "позитивних" випадки вірусного гепатиту B і C виявили на Хмельниччині

У рамках проведення заходів до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами у Хмельницькій області виявили 32 "позитивних" випадки. Загалом тестування пройшли майже 4200 людей у 60 громадах регіону.

Про це Суспільне Хмельницький розповів головний державний санітарний лікар області Микола Габрикевич.

За його словами, тих, у кого був позитивний результат, направили на подальшу консультацію та обстеження, адже "швидкий" тест не є підставою для початку лікування, а передбачає додаткове підтвердження діагнозу.

"Під час тестування було виявлено 26 "позитивних" випадків вірусного гепатиту C і 6 "позитивних" випадків вірусного гепатиту B. Гепатит — захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Головними причинами його розвитку є: віруси гепатиту; деякі інфекційні захворювання; токсичні речовини, серед яких алкоголь і деякі наркотичні препарати; медикаменти; аутоімунні захворювання", — пояснив Микола Габрикевич.

Головний державний санітарний лікар області зазначив, існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е: "Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Наприклад, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки і є однією з головних причин цирозу та раку печінки".

Микола Габрикевич розповів, залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви:

  • астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
  • диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
  • зміна кольору сечі (потемніння) та знебарвлення калу;
  • пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
  • підвищення температури тіла.

Головний державний санітарний лікар області пояснив, шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу: "Віруси гепатиту A та Е передаються фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. Наприклад, у сім’ях можливе зараження, коли інфікована людина брудними руками готує їжу для членів родини".

Микола Габрикевич зазначив, інфікування вірусами гепатити B, C і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму:

  • переливання інфікованої крові або її компонентів;
  • вживання наркотиків ін'єкційно та інтраназально;
  • інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр);
  • вертикальне передавання від матері до дитини;
  • побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
  • статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.

Головний державний санітарний лікар області пояснив, щоб перевірити наявність гепатиту, необхідно звернутись до сімейного лікаря. Він призначить необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста.

"Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту A та Е, потрібно дотримуватись правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип'ятити воду, не пити з відкритих джерел. Головним засобом профілактики  вірусного гепатиту B і D є вакцинація", — розповів Микола Габрикевич.

За його словами, вакцини проти вірусного гепатиту C не існує. Засоби його профілактики такі:

  • застосування бар'єрних контрацептивів;
  • користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
  • користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
  • користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).

Лікарка-інфекціоністка амбулаторної допомоги дорослим та дітям з інфекційними захворюваннями Хмельницької інфекційної лікарні Любов Пилипчук зазначила, на обліку в лікарні з вірусним гепатитом B перебуває 188 людей, з вірусним гепатитом C — 978 людей. За шість місяців 2024 року у лікарні пролікували вперше виявлених 343 хворих на вірусні гепатити B і C.

На початок