На Хмельниччині директор телекомпанії покинув роботу та вирощує бузину

На Хмельниччині директор телекомпанії покинув роботу та вирощує бузину

Посаду директора хмельницької телекомпанії Валерій Чабан змінив на фермерство. У селі на сотню жителів Ярмолинецької громади чоловік вирощує бузину та здає ягоди заготовачам. Колишній телевізійник розповів, поки ягоди не дають великих прибутків, та в майбутньому сподівається, що його проєкт окупиться.

На околиці села Слобідка-Кадиївська Ярмолинецької громади – бузинові поля. Впорядковані доглянуті ряди кущів, крапельний полив. Підприємець Валерій Чабан розповідає: коли почав садити бузину та вирощувати її в розсадниках, місцеві дивувалися.

На Хмельниччині директор телекомпанії покинув роботу та вирощує бузину
Бузина, яку підприємець посадив на околиці села, червень 2024. Суспільне Хмельницький

"Ми з синами, як було ще все спокійно, вирішили спробувати таку тему, щоб вирощувати бузину. Всі дуже дивувалися з цього приводу, тому що казали, нащо її вирощувати? Її скрізь: і по лісах, і по полях, і по садах, і по фермах, що позбутися важко, бо це бур’ян, а ми знайшли собі інформацію, що, в принципі, з цього можна мати більшу користь. Якщо ягода доглянута, то вона буде абсолютно якіснішою, кращою, і, в цілому, як кожна людина, прагнули заробити якусь копійку", — розповів Валерій Чабан.

Для цього, розповів, купив сортову бузину, в якої більші ягоди-бо саме ягоди Валерій здає заготівельникам.

На Хмельниччині директор телекомпанії покинув роботу та вирощує бузину
Теплиці підприємця Валерія Чабана, червень 2024. Суспільне Хмельницький

"Додають і в соки, і йде на виготовлення лікарських препаратів, на барвники беруть її".

Поки що, каже, особливих прибутків від здавання бузинових ягід не має, та в перспективі планує збирати пристойні врожаї й повернути вкладені в плантації гроші. Бо жодна інша рослина не має такої віддачі, як бузина.

"Навіть минулий рік показав, на молодих кущах було трохи ягід, десь тонну-півтори зібрали. І якщо з ферм і з полів здавали бузину, її приймали по вісім гривень, то мою приймали по 10-12 гривень. Зараз можна сказати, що йдуть величезні капіталовкладення. По-перше, купували спочатку розсаду, потім черенкували, вирощували кущики молоді, витрат чимало на обробку землі, на підготовку, ми робили крапельний полив. Ми її обробляємо від шкідників, від хвороб".
На Хмельниччині директор телекомпанії покинув роботу та вирощує бузину
Підприємець у теплиці, де вирощує огірки, червень 2024. Суспільне Хмельницький

Крім бузини, підприємець вирощує інші ягоди та городину в парниках. За його словами, огірків збирає тонну за два дні.

"Сорт "Артист", ми пробували вже, в принципі, не один сорт і зупинився чомусь на ньому. По-перше, він виглядає, як симпатичний корнішон. І салатний, і засолочний, і закруточний. Здавати є завжди куди, попит є, але ціна… На опт здаю огірок 25-28 гривень. На оптовому ринку Дубівському 28-32 грн".

Крім огірків, полуниці, солодкого перцю й кабачків Валерій цього року вперше вирішив влаштувати власний баштан та засадив на кількох гектарах кавуни. Про себе розповів: сільським господарством зайнявся після 25 років роботи в газетах та на телебаченні: Валерій Чабан за освітою — журналіст.

На Хмельниччині директор телекомпанії покинув роботу та вирощує бузину
Бузина, яку вирощує підприємець, червень 2024. Суспільне Хмельницький

"Жив досить-таки насичено і при великій кількості людей і справді хотілося потрапити на безлюдний острів. Ну і я жартома кажу, що мої хлопці мені це організували, придумали сільське господарство і я майже на безлюдному острові, тому що дуже малесеньке село".

Валерій каже: сільське господарство також дає приводи для хвилювань: кілька днів тому рвучкий вітер порвав плівку на парниках, за вирощену продукцію заготівельники правлять занизьку ціну, та в тихому селі він все одно почувається затишніше, ніж у телевізійній студії.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок