На Хмельницькій атомній електростанції розпочали будівництво нових енергоблоків

На Хмельницькій атомній електростанції розпочали будівництво нових енергоблоків

Будівництво п’ятого та шостого енергоблоків розпочали на Хмельницькій атомній електростанції. Після їх розбудови Хмельницька АЕС стане найбільшою атомною електростанцією в Європі.

Про це на церемонії відкриття будівництва розповів президент Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" Петро Котін.

За його словами, паралельно із початком будівництва п’ятого та шостого енергоблоків добудують третій та четвертий.

Майбутній вигляд Хмельницької атомної електростанції після будівництва п'ятого і шостого й добудови третього і четвертого енергоблоків
Майбутній вигляд Хмельницької атомної електростанції після будівництва п'ятого і шостого й добудови третього і четвертого енергоблоків, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"На третьому і четвертому блоках ми будемо використовувати той проєкт, який найбільше знаємо, це радянський. Але будемо додавати експертизи американської компанії "Westinghouse", які зараз проводять аналіз з доведення цього проєкту до сучасних норм безпеки", — пояснив Петро Котін.

Президент Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" зазначив, п’ятий та шостий енергоблоки будуватимуть за технологіями американської компанії "Westinghouse". За подібною розробкою вже ввели в експлуатацію шість енергоблоків на атомних станціях Сполучених Штатів Америки, розповів президент компанії "Westinghouse" Патрік Фрагман.

На будівельному майданчику Хмельницької атомної електростанції вперше заливають бетон під спорудження п’ятого та шостого енергоблоків
На будівельному майданчику Хмельницької атомної електростанції вперше заливають бетон під спорудження п’ятого та шостого енергоблоків, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Ми дуже пишаємось тим, що будемо долучені до створення нової історії, яку ви творите в енергетичному секторі. Збудувавши ці блоки, ви отримаєте енергію, яка є чистою, доступною за ціною і з використанням економічно-доцільних технологій", — пояснив Патрік Фрагман.

Міністр енергетики України Герман Галущенко розповів, будівництво на Хмельницькій АЕС — це відповідь України та союзників на систематичне руйнування Росією української енергосистеми.

Петро Котін, Герман Галущенко, Бріджит Брінк, Патрік Фрагман на церемонії відкриття будівництва п'ятого і шостого енергоблоків ХАЕС
Петро Котін, Герман Галущенко, Бріджит Брінк, Патрік Фрагман на церемонії відкриття будівництва п'ятого і шостого енергоблоків ХАЕС, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Це є наша відповідь загарбникам про те, що вони ніколи не позбавлять нас світла, як би вони не намагалися і не хотіли цього. Нові технології дадуть змогу нам вистояти. Зараз ми говоримо про те, що ті потужності, які ми плануємо побудувати на Хмельницькій атомній станції, дадуть змогу Україні зробити найбільше відновлення з часів Другої світової війни", — зазначив Герман Галущенко.

За словами, Патріка Фрагмана, вартість будівництва наразі не називають: "Скільки це все буде коштувати — наступний крок, який ми збираємося обговорювати, щоб планувати нашу подальшу співпрацю".

Що відомо про будівництво енергоблоків на ХАЕС

  • 2 квітня 2024 року уряд схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на Хмельницькій АЕС та передав його на розгляд парламенту.
  • За інформацією Міністерства енергетики України, реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.
  • У жовтні 2023 року Суспільне Хмельницький надсилало до "Енергоатому" та Хмельницької АЕС запити щодо стану будівництва третього та четвертого енергоблоків. У відповіді тоді зазначили: готовність третього енергоблока з моменту припинення будівельних робіт — 75%, четвертого — 25%.
  • Будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок