"Хрести пілігримів" на кам’яному постаменті знайшли на Хмельниччині: що це

"Хрести пілігримів" на кам’яному постаменті знайшли на Хмельниччині: що це

"Хрести пілігримів" на кам’яному постаменті початку XVIII століття знайшли на Хмельниччині. Постамент, знайдений у рамках проєкту "Могили предків", є унікальною знахідкою не лише для Хмельниччини, а й всієї України.

Про це Суспільне Хмельницький розповів краєзнавець, член громадської організації "Україна інкогніта" Дмитро Полюхович.

За його словами, це одна з найбільш унікальних знахідок зроблених під час проєкту "Могили предків". "Хрести пілігримів" віднайшли у селі Андріївка Сатанівської громади, поблизу тамтешнього місцевого костелу.

"Чим він унікальний в першу чергу? Перше — нібито звичайна основа якоїсь сакральної фігури. В неї є своя родзинка — це так звані "Хрести пілігримів", вони ж хрести паломників. Ми нарахували понад 26. Якщо пошукати, то тут понад 30 хрестів є, плюс ми ще маємо одну частину, яка прихована. Думаю, там буде не менше", — сказав Дмитро Полюхович.

"Хрести пілігримів" на кам’яному постаменті знайшли на Хмельниччині: що це
Дослідник показує видряпані "Хрести пілігрімів", квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Дмитро Полюхович каже, хрести ставилися паломниками під час ходіння до особливо священних місць.

"Найбільш знамениті на весь світ хрести Храму Гробу Господнього. Отам їх, мабуть, сотні тисяч буде. Кожен паломник приходив й ставив хрестик. Для України й для Поділля хрести-петрогліфи від паломників досить нечаста пам'ятка. В наших краях вони зустрічаються в печерних монастирях, які розташовані в долині Дністра", — сказав дослідник.

"Хрести пілігримів" на кам’яному постаменті знайшли на Хмельниччині: що це
Видряпані "Хрести пілігрімів", які віднайшли на Хмельниччині, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Хрести мають дуже цікаву структуру, каже Дмитро Полюхович: "Спочатку прорубувалися чотири дірочки, а потім між собою вони з’єднувались. Я думаю, що ці чотири отвори теж щось означали. В основному всі ці петрогліфи прив’язані в наших краях до православних святинь, це православні монастирі".

До прикладу, каже Дмитро Полюхович, у селі Лісоводи також були знайдені хрестики графіті. В печерних монастирях петрогліфи на стінах храмів і постаментах називаються графіті.

"В селі Лісоводи на цвинтарі є старий хрест, середина XIX століття, і на ньому я нарахував 17 хрестів-петрогліфів. При чому якщо тут вони одноманітні, просто хрест — чотири крапки, то там штук п’ять різних типів. Дуже цікавих, різноманітних, і теж цікаво чому цього селянина могилу так шанували — це був Пантелеймон Копитько, похований в Лісоводах", — говорить краєзнавець.

"Хрести пілігримів" на кам’яному постаменті знайшли на Хмельниччині: що це
"Хрести пілігрімів" віднайшли поблизу костелу, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

У селі Андріївка Сатанівської громади, розповідає дослідник, знайдений постамент з "Хрестами пілігримів" не православний, а римо-католицький.

"В римо-католицьких кілька таких хрестів Христових XVII — XVIII століть, але їх дуже мало. Тут щоб багато в одному місці й саме на римо-католицькій пам’ятці — це для України, для Поділля достатньо унікально. І незрозуміло, що тут було, хто тут був, який святий, чому. Стоїть на льосі, можливо тут була похована дуже поважна людина, яку там місцеві могли вшанувати, як святого. То є велика загадка, яку треба ще довго розгадувати", — каже Дмитро Полюхович.

На думку Дмитра Полюховича, на знайдену пам’ятку має звернути увагу римо-католицька церква. І встановити даний постамент назад, як він колись стояв.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок