Згода на посмертне донорство: скільки людей на Хмельниччині її підписали

Згода на посмертне донорство: скільки людей на Хмельниччині її підписали

За п’ять років одна людина звернулася до Хмельницького обласного серцево-судинного центру та підписала згоду на донорство своїх органів у разі передчасної смерті.

Про це Суспільному розповів директор центру Андрій Кланда.

Хмельничанка Анастасія Ярова, яка понад десять років є доноркою крові, підписала згоду на трансплантацію своїх органів у разі передчасної смерті.

Хмельничанка Анастасія Ярова підписала згоду на посмертне донорство, лютий-2024. Фото: з Facebook-сторінки Анастасії
Хмельничанка Анастасія Ярова підписала згоду на посмертне донорство, лютий-2024. Фото: з Facebook-сторінки Анастасії.

"Давно планувала це зробити. Багато трапляється аварій, трагічних випадків і просто молоді люди помирають. А є люди, які потребують цих органів. Я зайшла на сайт трансплантації, знайшла координатора в нашій області, яка вислала мені заяву на згоду. Я її перечитала, які питання у мене були – я узгодила з нею, і підписала цей договір", — каже Анастасія.

За словами директора обласного серцево-судинного центру Андрія Кланци, це єдина людина з 2019 року, відколи набули чинності зміни до "Закону про трансплантацію", яка звернулась, щоб підписати згоду на посмертне донорство.

"Прижиттєва згода на донорство є дуже простою. Вона займає до десяти хвилин. Прописати "так" чи "ні", двічі розписатися, і для когось ця заява стане рятівною. А, можливо, для трьох-п’яти людей одночасно", — говорить директор центру.

З його слів, наразі в Україні, як і в половині країн Європи, діє презумпція незгоди на посмертну трансплантацію органів.

Директор Хмельницького обласного серцево-судинного центру Андрій Кланца, лютий-2024. Фото: Суспільне Хмельницький
Директор Хмельницького обласного серцево-судинного центру Андрій Кланца, лютий-2024. Фото: Суспільне Хмельницький.

"Коли людина апріорі не згодна на трансплантацію, тільки якщо вона напише заяву, або родичі погодяться тоді і органи можуть бути використані. А є країни, де безумовно, якщо людина помирає, вона розглядається як кандидат на донорство. І тільки, якщо його родичі заборонять це робити, або пацієнт прижиттєво напише відмову від такого донорства, тоді він не буде розглядатись як донор", — пояснив директор медзакладу.

На сьогодні шестеро жителів Хмельниччини в очікуванні на пересадку серця, зазначив Андрій Кланца.

"У нас ще немає такої культури донорства. Люди про це тільки починають взнавати, що цей метод ефективний. Що одна людина, яка раптово померла і не може бути врятована ніякими сучасними методами лікування, може дати життя двом-трьом-п’яти людям: якісне, довше і краще", — додав директор центру.

Статистики, скільки жителів Хмельниччини написали заяви на донорство органів у разі їхньої передчасної смерті, немає, зазначив голова групи експертів з трансплантології департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації Олексій Підмурняк.

Голова групи експертів з трансплантології департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОВА Олексій Підмурняк, лютий-2024. Фото: Суспільне Хмельницький
Голова групи експертів з трансплантології департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОВА Олексій Підмурняк, лютий-2024. Фото: Суспільне Хмельницький.

"Якщо говорити за статистику, скільки нам потрібно, то на сьогоднішній день за "золотий стандарт" прийнята модель, яка побудована в Іспанії, як вони виконують трансплантації. В середньому, на один мільйон населення виконується 120 трансплантацій. Ну от, орієнтовно, якщо у нас населення 1 мільйон 250 тисяч, в середньому, нам необхідно врятувати 140 людей", — розповів Олексій Підмурняк.

За його словами, поодинокі згоди на посмертне донорство – добре, але потрібна національна кампанія з популяризації цієї справи.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок