Хмельниччина лідирує з впровадження послуг з ментального здоров'я

Хмельниччина лідирує з впровадження послуг з ментального здоров'я

На Хмельниччині реалізується Всеукраїнська програма ментального здоров’я "Ти як?". Проєкт стартував у березні 2023 року за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської. Місія проєкту — зробити піклування про ментальне здоров’я щоденною звичкою для українців.

Підсумки 2023 і про плани на 2024 рік в етері Українського Радіо Хмельницького розповіла регіональна координаторка проєкту, позаштатна радниця заступника голови Хмельницької ОВА, засновниця Громадської організації "Код Нації" Ілона Білик.

Пані Ілоно, ви написали пост у Фейсбуці, що на сьогодні в Україні вже кожен третій сімейний лікар може надавати послугу з ментального здоров’я. На Хмельниччині теж маємо такі цифри?

На Хмельниччині, власне, ситуація аналогічна. Наша область увійшла у трійку лідерів з впровадження послуг з ментального здоров'я. Понад півтори тисячі медичних працівників Хмельниччини пройшли навчання MhGAP. В рамках цієї програми сімейні лікарі можуть допомагати пацієнтам, що мають порушення сну, апетиту, депресію тощо. А за необхідності — направити до профільного фахівця.

Окрім сімейних лікарів, які ще маємо сервіси, ресурси в області для того, щоб отримати допомогу, покращити своє психічне здоров’я?

Наприклад, у Хмельницькому й Кам’янці-Подільському запрацювали "Ветеранські хаби", а найближчим часом відділ підтримки ветеранів відкриється й у Шепетівці. Існують також інші ветеранські простори, в яких надаються послуги військовим і їхнім родинам. На 2024 ми запланували надавати й розбудовувати сервіси з ментального здоров’я для підлітків і для людей старшого віку. Наша область відома усім як та, яка приймає ВПО, і по усіх показниках ми одні з найкращих з надання психологічної підтримки, до прикладу, на залізничних вокзалах. Яскравим прикладом розбудови ментального здоров'я — є подолання стигми в населення, що звертатися до спеціаліста, якщо з тобою не все добре, це соромно, це не прийнято в нашому суспільстві.

На зустрічі із Першою леді Оленою Зеленською, де були представники усіх областей, було озвучено основне завдання на 2024 рік — розробити обласні програми ментального здоровʼя, щоб ця підтримка працювала в усіх сферах життя українців. Які маємо наразі напрацювання?

Зараз розбудовується Всеукраїнська програма ментального здоров’я, а потім вона буде спускатися на області, і ми візьмемо її за основу. Потрібно адаптувати програму під потреби Хмельниччини. В кожній області є свої особливості, а у нас це внутрішньо переміщенні особи, ветерани й, власне, одна з категорії, яка потребує особливої уваги, це наші підлітки. Щодо власних напрацювань, на сайті обласної військової адміністрації є перша карта з надавачів послуг, за допомогою якої можна знайти, де існує найближчий пункт психологічної або соціальної підтримки у вашому районі. Зараз вже на фінальному етапі розробки чат-бот для ветеранів. Це сервіс, який покликаний допомогти ветерану розв'язати будь-яке питання, яке в нього може виникнути на шляху до повернення у мирне життя. Там будуть зібрані усі контакти, уся інформація щодо більшості питань: від працевлаштування до отримання пільг, відпочинку, психологічної підтримки тощо. Я думаю, на початку року ми його презентуємо для наших ветеранів.

Ви зауважили, що серед іншого будете акцентувати на ментальному здоров'ї підлітків і ось на Вашій сторінці у Фейсбуці написано, що Ви плануєте впроваджувати щотижневі уроки ментального здоров'я в школах. Що це

У 2024 році наша область стала пілотною в Україні з впровадження уроків ментального здоров'я в школах. Власне, в нас вже є домовленості з директорами шкіл, щоб реалізувати цю програму в школах на постійній основі. Щотижня класні керівники чи шкільні психологи будуть проводити базові уроки з ментального здоров'я, вчити дітей базовим технікам самодопомоги. Зараз група психологів розробляє програму. І вже в другому семестрі цього навчального року ми апробуємо її в нашій області. Власне, потім на основі нашого досвіду, я думаю, що з вересня 2024 ми будемо впроваджувати такі уроки по всій Україні. Стартуємо з першого ліцею у Хмельницькому.

Авторка: Інна Ніколаєва.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок