У Хмельницькому відбувся фестиваль колядок "Різдвяне диво"

У Хмельницькому відбувся фестиваль колядок "Різдвяне диво"

Колядники фестивалю "Різдвяне диво"
Учасники фестивалю колядок "Різдвяне диво". Фото: Суспільне Хмельницький

Сьогодні, 27 грудня, у Хмельницькому відбувся регіональний етнофестиваль "Різдвяне диво". На ньому понад 30 колективів, а це більше півтори тисячі учасників, співали колядки, щедрівки та різдвяні пісні.

Про це розповіла директорка обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Майя Онищук.

За її словами, на фестивалі була представлена народна творчість Поділля, Полісся і Волині.

Керівниця двох ансамблів села Ріпки, що на Ізяславщині, Наталія Міщук каже, колективи на фестивалі виконали щедрівку та три колядки. Старовинні обрядові пісні записували зі слів старожилів своєї місцевості, для фестивалю вчили саме їх.

Наталія Міщук - керівниця ансамблів з Хмельниччини
Керівниця ансамблів села Ріпки Наталія Міщук, грудень 2023, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

"Нам ближче й органічніше співати колядки з нашого чи сусіднього села. Вони нам краще подобаються, ніж співати якусь пісню зі збірника. Ми стараємось відродити саме ті колядки, які у нас колись співали", — пояснює Наталія Міщук.

Жінка розповідає, кожного року колективи колядують в Ріпках. Минулого року співаки зібрали сім тисяч гривень для українських військових.

"Ми колядували для Збройних сил України, кошти передали волонтерам. Цього року також плануємо це робити", — зазначила Наталія Міщук.

Співачка дуету "Зіньківчаночка" Валентина Биць каже, дует Зіньківського будинку культури виконав колядку польською. Жінка знає її ще з дитинства, бо її предки — етнічні поляки.

Валентина Биць з Хмельниччини
Співачка дуету "Зіньківчаночка" Валентина Биць, грудень 2023, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

"Колядка про те, що народився Ісус Христос у Вифлеємі; що до нього прийшли поклонитися ягнята, три царі; що Мати Божа його сповила і положила на сіно", — розповіла жінка. Цю колядку я знаю, певно, з трьох років. Я багато ще й інших знаю колядок польською мовою, мене навчила їх співати бабуся", — розповіла Валентина Биць.

Директорка обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Майя Онищук каже, етнофестиваль колядок та щедрівок проводять вдруге. Цього разу лунали і сучасні, і старовинні пісні.

"Наша історія говорить про те, що традиції, обряди, пісні, культуру знищували, намагались забути, не показувати. Учасники продовжують зберігати й передавати з вуст в уста, від покоління до покоління наші красиві й багаті традиції", — зазначила Майя Онищук.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок