Унікальну 600-річну монету подарували Хмельницькому краєзнавчому музею

Унікальну 600-річну монету подарували Хмельницькому краєзнавчому музею

Унікальну 600-річну монету подарували Хмельницькому краєзнавчому музею
. Фото: Суспільне

Унікальну монету часів Подільського князівства – подільський півгріш – представлено в експозиції Хмельницького обласного краєзнавчого музею. Її у приватного колекціонера викупив за зібрані через соцмережу кошти хмельничанин Сергій Довжанський. Та подарував музею.

Про це Суспільному розповіла заступниця директора Хмельницького обласного краєзнавчого музею Тетяна Смолій.

За її словами, монета карбувалась в XIV столітті, за часів правління князя Костянтина Коріатовича.

«Для Хмельницької області ця знахідка є матеріальним свідченням факту існування першого незалежного державного утворення на території Поділля», - каже Тетяна Смолій.

Нумізмат Ростислав Саввов розповідає, що монета «подільський півгріш» раніше згадувалась в історичних документах, але її довго не могли ідентифікувати.

«Ця монета – Подільського князівства. Про неї було відомо з історичних документів чотирнадцятого-п’ятнадцятого століття. Але були великі сумніви, чи монета взагалі існує і чи вона є лічильною одиницею. В нумізматиці була навіть невелика дискусія. Але у 2003 році в Дунаївцях така монета була знайдена та при дослідженні ідентифікована як подільський півгріш», - каже Ростислав Саввов.

Дослідник розповідає також про значення монети в часи Подільського князівства.

«Ми провели атрибуцію монети і довели, що вона належить до карбування подільського князя Костянтина Коріатовича. Ці князі заснували Подільське князівство десь в середині чотирнадцятого століття, і всю другу половину воно існувало, як незалежне державне утворення. І, як ми бачимо, навіть карбувало свою власну монету. Ця монета – це півгріш», - продовжує нумізмат.

Монета викарбувана зі срібла, що було характерним для виготовлення грошових одиниць в ті часи. Ростислав Саввов каже, що на сьогодні це – найстаріша монета на Поділлі, яка збереглась до наших часів.

Директор державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Олег Погорілець також брав участь у дослідженні та ідентифікуванні цієї монети. Каже - головна її цінність для громадськості – матеріальний факт існування незалежного державного утворення.

«Ця знахідка важлива, адже ми говоримо про державність України. А державність, окрім основних атрибутів – правової системи, війська, ще має обов’язково фінансову систему. Тому це є матеріальним доказом факту існування Подільського князівства. В даному випадку, з однієї сторони монети зображено герб Коріатовичів, це Георгій Змієборець, який вбиває змія – це їх родовий герб. А на звороті в одному типі зображено щит, на якому є герб угорських королів з династії Анжу. Ось ця геральдика говорить про те, що подільські князі мали сюзерена - угорського короля», - розповідає історик Олег Погорілець.

Ця срібна монета є матеріальним доказом факту існування Подільського князівства. Фото: Суспільне.
Ця срібна монета є матеріальним доказом факту існування Подільського князівства. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне

Вперше в історії Хмельницького обласного краєзнавчого музею експонат був придбаний за кошти, зібрані небайдужими громадянами.

«Наші науковці і колектив музею давно мріяли отримати цю монету в колекцію, враховуючи її історичну цінність. У музею є друзі, які приносять експонати. Отож і цю унікальну монету теж подарував нам наш друг Сергій Довжанський, який і раніше дарував музею різніречі. Якось в розмові ми розповіли йому про цю монету, що хотіли б мати її в колекції. І все. Пройшли місяці і з’являється цей Сергій Довжанський, який каже, що хоче подарувати нам цю монету», - розповідає Тетяна Смолій.

Як виявилося хмельничанин Сергій Довжанський, аби викупити унікальну монету в приватного колекціонера, запустив у соцмержах акцію на збір коштів для її придбання.

«Для нас було повною несподіванкою, що до збору коштів долучилися люди з усієї України. Кошти перераховувались з Харкова, з Одеси, із Києва. Чесно кажучи, ми були навіть здивовані такою активною громадянською позицією, розумінням того, що це потрібно для музею», - каже Тетяна Смолій.

Зараз монета виставлена в Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї, як експонат місяця. Керівництво музею сподівається, що приклад зі збором коштів для придбання монети, надихне й інших небайдужих громадян долучитися до збору цінних експонатів для історичної пам’яті.

Читайте також

На початок