Понад півсотні людей з семи громад Хмельницької області стали учасниками програми благодійного фонду "Карітас" — "Гроші за роботу". В рамках неї безробітні можуть долучитися до громадських робіт, які оплачує не держава, а благодійники. Перевага надається внутрішньо переміщеним особам.
В Антонінах Хмельницького району три працівниці з благоустрою прибирають на Алеї слави: збирають опале листя, вичищають клумби й замітають. Одна з них – Юліанна Бруй розповіла, приїхала сюди з Нікополя Дніпропетровської області через повномасштабне російське вторгнення.
"Напроти нас АЕС, то б’ють кожен день. В підвалах не дуже добре живеться, тому ми приїхали сюди", — пояснює жителька Нікополя.

З жовтня Юліанна працює за програмою "Гроші за роботу", яка є частиною проєкту "Невідкладна допомога засобами до існування громадам, що постраждали внаслідок війни в Україні", благодійного фонду Карітас-Хмельницький", розповіла його менеджерка Марія Омелянчук.
"До наших бенефіціарів належать: внутрішньо переміщені особи, ті, хто мають якісь особливості. Це може бути домогосподарство, очолюване жінкою, люди, які мають хронічні захворювання, але вони не перешкоджають їм працювати, також це люди з низьким рівнем доходу", — розповідає менеджерка проєкту.
Програма, зі слів Марії Омелянчук, розрахована на три місяці. Її учасники — таких в області зараз понад півсотні в семи громадах — працюють за договором і виконують суспільно корисні роботи.

"Заробітна плата нашого працівника складає 5635 грн, це — мінімальна заробітна плата. Але та сума, яку ми перераховуємо на громаду, на кожну людину, це є 8540 грн, із цієї суми громада може повністю сплатити податки й людині чистими на руки виходить саме мінімальна заробітна плата. Ми надаємо інвентар, можемо забезпечити по запиту громади людей тим, що їм необхідно для праці", — пояснює Марія Омелянчук.
Потреба в таких працівниках, каже перший заступник голови Антонінської селищної об’єднаної тергромади Юрій Кондратюк, є завжди. В громаді за програмою, з його слів, працюють дев’ятеро вимушених переселенців, частина з них задіяні в роботі на садибі Потоцьких, зокрема, ремонтують флігель, де нині розміщені Будинок культури та відділ освіти.
"Проводимо ремонтні роботи, щоб надалі він функціонував, а не завалився. Оця стіна наполовину була зруйнована, вже ми могли зайти всередину. Але ми його підмурували, ще й потинькуємо", — каже Юрій Кондратюк.

Один із працівників – Богдан Шнітков – за освітою будівельник. До Антонін, розповів, переїхав з Донеччини через війну.
"Приходимо, замішуємо розчин, заливаємо, бетонуємо, стяжку робимо", — каже чоловік.
Підвальне приміщення флігеля переродили під укриття, зберігши його архітектурну конструкцію.
"Воно відремонтоване на 90%, може на 80%. Залишилися косметичні роботи, і зможемо вже приймати сюди людей", — каже Юрій Кондратюк.

Завершити роботи в укритті, зі слів Юрія Кондратюка, хочуть за два тижні. Кількість робітників – учасників програми "Гроші за роботу", зі слів менеджерки проєкту, хочуть збільшити до сотні. Планують додати й кількість громад-учасниць. Окрім Хмельницької області, з її слів, така програма діє в Івано-Франківській, Львівській і Полтавській областях – тих, де було найбільше запитів із пошуку роботи.
Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.