На Хмельниччині хочуть закрити санаторій, де отримують протитуберкульозне лікування діти

На Хмельниччині хочуть закрити санаторій, де отримують протитуберкульозне лікування діти

На Хмельниччині хочуть закрити санаторій, де отримують протитуберкульозне лікування діти
.

Ліквідувати дитячий санаторій «Світанок», в якому оздоровлювалися діти з усієї Хмельниччини… Таке рішення пропонують прийняти депутатам Хмельницької обласної ради на черговій сесії, що відбудеться завтра, 20 грудня. Причина - в державному бюджеті на наступний рік не закладено коштів на утримання санаторіїв, а місцеві ради не готові фінансувати подібні заклади в повному обсязі, пояснює голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний. Яка доля очікує на санаторій «Світанок»– розбиралася моя колега Неля Шпулак.

Туристичне село Маліївці на Дунаєвеччині. Старовинний маєток графа Орловського. Саме тут з 1945 року функціонував дитячий санаторій, у якому лікувалися та оздоровлювалися діти із ризиком захворювання на туберкульоз. Уже з наступного року санаторій «Світанок» може припинить своє існування, - каже головний лікар санаторію Світлана Ковальчук.

"Питання вирішувалося, вирішувалося департаментом. Були різні варіанти. Один варіант – це обєднати, приєднати санаторій до дитячої обласної лікарні, другий варіант обєднати усі санаторії в один заклад, зробити відділеннями, третій варіант – обласний тубдиспансер думав приєднати нас як відділення. Ну і в результаті ситуація така, що напевно заклади будуть передані на територіальну, до об’єднаних територіальних громад".

На функціонування санаторію Світанок, за словами Світлани Ковальчук, минулого року було витрачено понад 8 мільйонів гривень, 75% з яких склала медична субвенція з державного бюджету. Таких грошей у Дунаєвецькій селищній ОТГ, до якої входять Маліївці, немає, - каже секретар Дунаєвецької селищної ради Тятна Козярецька.

"Офіційної інформації до нас такої не надійшло, як взяти її на баланс. Але я думаю, якщо буде таке звернення до нас чи передача на баланс, ми її візьмемо. Для функціонування ми її пока забезпечити не можемо, цей санаторій, але візьмемо на баланс як будівлю ну пока тільки для збереження майна, а згодом думаю будемо шукати може якихось спонсорів, меценатів, щоб її розвивати, зберегти, розвинути там якийсь зелений туризм, ну і інші якісь цілі там найдем".

Старовинний маєток та водоспад давно привертає увагу бізнесменів, - розповідає місцева мешканка та працівниця санаторію Галина Поліщук.

"Чутки в селі ходять, що хочуть комерцію якусь зробити. В нас же є прекрасний водопад, на який їздять і в будні, і в святкові… Хтось хоче готель хтось ще щось там…".

У «Світанку» двічі оздоровлювалися діти Валентини Ніколусь з Нової Ушиці.

"Вони не перший раз. Вони як були перший раз, дійствітєльно, вийшли звідти оздоровлені, імунітет покращився. Це дуже потрібний цей санаторій 01.40-01.52 не всім батькам по карману якісь такі дорогі санаторії, в нас же ж більшості таких людей, що не в змозі дозволити щось своїм дітям, десь оздоровитися нормально, відихнути".

Туберкульоз вражає дітей з послабленим імунітетом, - розповідає лікар-фтизіатр санаторію «Світанок» Леонід Юнь.

"В нашому санаторії діти отримують специфічне лікування протитуберкульозне. Це називається хіміопрофілактика. Це діти з тубконтактів, які перебували в контакті з хворими на туберкульоз, діти, в яких виявлена за допомогою туберкулінодіагностики реакція Манту позитивна, з гіперіргіями, діти, інфіковані туберкульозом. Якщо подивитися, що наших цих ліжок не буде в області, ну то я навіть не знаю, хто буде цими дітьми піклуватися".

У Хмельницькій області зареєстровано майже три тисячі дітей, які знаходяться у групі ризику захворюваності на туберкульоз, - каже завідуюча дитячим відділенням Хмельницького обласного протитуберкульозного диспансеру, головний фтизіопедіатр області Світлана Гейващук. Та додає: санаторне лікування для цих дітей є найбільш контрольованим та, відповідно, найнадійнішим.

"В нас в області на початок цього року було зареєстровано біля 1100 дітей, які знаходилися в контакті, це основна така група ризику, це контакти, 1100 таких дітей в нас зареєстровано. Крім того, біля 1800 дітей, це діти, в яких вперше позитивна проба, це віраж туберкулінової проби, і саме ці діти повинні бути обстежені, тому що саме вперше зустріч з туберкульозною інфекцією може вилитися в локальний туберкульоз. Всі вони повинні були бути обстежені у фтизіатра, і всі вони повинні були отримати хіміотерапевтичне лікування. Але як ми бачимо після як діти хворіють, які діти хворіють то в багатьох випадках це було упущено і не зроблено".

Зберегти санаторій можна, - вважає завідуюча педагогічною частиною санаторію «Світанок» Лариса Похила.

"Ми ж не кажемо, щоб це був саме санаторій, можна ж змінити назву, зробити якийсь реабілітаційний центр, це ж не в назві справа. Просто, щоб залишилися ті діти, які потребують цього оздоровлення і догляду, і відповідно люди мали роботу".

Санаторій спробують зберегти у форматі оздоровчого комплексу для дітей, - запевняє голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний. Та додає: депутати звернулися до профільних департаментів обласної адміністрації, аби ті надали їм реальні пропозиції щодо збереження санаторію

"Думаю, що вдасться зберегти в форматі оздоровчого комплексу для діток. Тобто в ту функцію. Може змінитися назва, може трошки змінитися наповнення. Функціонал, може змінитися підпорядкованість його, не буде це окремою юридичною особою, але структурним підрозділом, відділенням. Майно відноситься до комунальної власності обласної ради об’єкт є культурною спадщиною, тобто про його якусь реалізацію чи щось навіть у разі ліквідації об’єкту не йде мова. Може іти лише про передачу його територіальній громаді чи з збереженням частково функціоналу, чи з новим наповненням".

Нагадаємо, рішення щодо ліквідації обласного дитячого санаторію «Світанок» буде прийматися депутатами під час пленарного засідання сесії Хмельницької обласної ради завтра, 20 грудня. За словами Михайла Загородного, прийняття цього рішення та оголошення процедури ліквідації санаторію стане лише початком активної роботи з пошуку ефективного вирішення цієї проблеми. Неля Шпулак, Віктор Кривий, Олександр Горі шевський, новини АН суспільному, Хмельниччина.

На початок