Збираємось до школи: у Держпродспоживслужбі Хмельниччини розповіли, як обрати якісний рюкзак

Збираємось до школи: у Держпродспоживслужбі Хмельниччини розповіли, як обрати якісний рюкзак

Діти с рюкзаком, 2023
Діти готуються до уроку, 2023. Фото: Ілюстративне, Суспільне

Коли батьки обирають шкільний рюкзак дитині, перед ними постає питання: а як вибрати "правильний"? Ранець має відповідати найвищим стандартам. Адже мова йде про здоров'я та комфорт дитини.

Начальниця відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг, контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби Хмельниччини Оксана Калініченко розповіла Суспільному, на що треба звернути увагу під час вибору рюкзака для учня.

Що обов’язково повинно бути в "правильному" рюкзаку

1. Анатомічна спинка з підтримуючими подушечками

Вона виступає під першим номером в програмі вибору шкільного ранця. Спинка має ключове значення для комфорту і збереження здоров'я дитини. Крім цього, спинка рюкзака повинна забезпечувати так звану вентиляцію. Тобто, м'яку прокладку зі спеціальної сітчастої тканини, за допомогою якої спина дитини не буде потіти при тривалому контакті з ранцем. Перевірте, щоб унизу рюкзака був поперековий упор у вигляді невеликого валика, на який припадає основне навантаження при правильному носінні ранця. Ортопедична спинка має в точності повторювати природний вигин хребта. Це важливо для нормального розвитку та зростання, особливо, якщо у дитини вже є ортопедичні проблеми.

Цікавий факт: у школі учні нерідко носять портфелі просто в руках, а це шкідливо для спини. Щоб дитина якомога частіше надягала рюкзак на спину, нерідко виробники роблять його ручку незручною.

2. Широкі S-образні лямки

Ширина лямок в плечовій зоні повинна бути мінімум 5 см. Це дозволяє максимально пом'якшити тиск. Завдяки S-образній формі лямки зручно лягають на плечі. Вони не тиснуть, не натирають і не сповзають. Лямки ранця обов'язково повинні регулюватися по довжині, при цьому не розтягуючись, тому що від цього залежить, наскільки правильно буде розташований сам ранець на спині.

3. Нагрудний ремінь

У нагрудного ременя дуже важлива місія. Він не просто фіксує рюкзак в зручному положенні, але і бере участь в правильному розподілі ваги. Під час ходьби ранець не бовтається з боку в бік, дозволяє вільно рухатися.

4. Розмір

Щоб дитині було комфортно, ранець повинен максимально підходити йому за розміром. Як візуально визначити, чи підходить школяреві рюкзак? Верхній край аксесуара повинен розташовуватися на рівні плечей, а нижній — приблизно на 4 см нижче талії. Не варто купувати рюкзак "на виріст" — в такому випадку його буде незручно носити і вага тих же самих підручників буде здаватися більше, ніж він був би насправді.

5. Вага

Важливо пам'ятати й про вагу шкільного портфеля. Порожній рюкзак для першокласників та учнів початкової школи не повинен перевищувати один кілограм. Наповнений ранець не повинен бути важче 10% від маси тіла дитини. Рекомендована лікарями-ортопедами вага становить:

  • у 6-8 років – до 2 кг;
  • у 9-12 років – до 3 кг;
  • у 13-14 років – до 5 кг;
  • у 15-16 років – до 6 кг.

6. Організація внутрішнього простору

Щоб всередині ранця був порядок – в рюкзаках можуть бути передбачені роздільники для книжок та зошитів, органайзери для дрібничок, різноманітні кишеньки, щоб все було акуратно і по поличках.

7. Світловідбивачі

Зовнішній вигляд рюкзака повинен мати в своєму складі флуоресцентні матеріали, що дозволяють зробити дитину помітніше в темний час доби. Найпомітнішим кольором для водіїв на дорозі вважається помаранчевий і жовтий. До речі, цей пункт є обов'язковим згідно з нормативами Держстандарту.

8. Матеріал

Купуйте ранець з міцної та водонепроникної тканини. Такі моделі відмінно миються, а малюнок не стирається з поверхні. Непоганим бонусом буде наявність у ранця водонепроникного прогумованого або пластикового дна. Завдяки йому вміст ранця не постраждає, якщо поставити його на землю, в сніг чи навіть у калюжу.

При покупці звертайте увагу на замки, блискавки, шви й канти – вони мають бути зручними, міцними та ретельно обробленими.

Корпус з укріпленими кутами збільшить міцність моделі, але стежте, щоб пластикові деталі були гладкими, без відколів або задирок.

9. Дизайн

Батькам важливо, щоб рюкзак для дитини був ортопедичним. А для дітей важливо, щоб він був ще і красивим. Коли школяр в захваті від свого рюкзака, звичайні шкільні будні стають яскравішими, а мотивація радісно ходити в школу відразу зростає в кілька разів. Принти, нашивки, підвіски: щоб настрій юного школяра завжди був радісним.

За словами Оксани Калініченко, при купівлі шкільних портфелів та рюкзаків також необхідно запитувати у продавців висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на зазначену продукцію, в якому визначається сфера застосування та призначення виробу.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок