Дитячі санаторії Хмельниччини: що буде з ними після карантину

Дитячі санаторії Хмельниччини: що буде з ними після карантину

Дитячі санаторії Хмельниччини: що буде з ними після карантину
.

Три дитячі санаторії, що знаходяться на Хмельниччині, наприкінці минулого року опинилися на межі закриття та ліквідації. Через відміну медичної субвенції, яку отримувала область з державного бюджету, та не включення послуг санаторіїв до пакету Національної Служби здоров’я, дитячі санаторії залишилися без фінансування. Що буде з ними після карантину – дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Наразі, до кінця року, гроші для функціонування дитячих санаторіїв виділили з обласного бюджету, каже Суспільному голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний. Додає: через карантин там цьогоріч ніхто не оздоровлюється, тому вдасться зекономити. Але що буде із обласними дитячими санаторіями надалі, поки невідомо.

«Питання щодо ліквідації дитячих санаторіїв виносилося на сесію обласної ради ще наприкінці минулого року. Але депутати його тоді не підтримали. Вдруге це питання готувалося на сесію, депутати чекали пропозицій від представників виконавчої влади Хмельниччини та не дочекалися. Тому питання закриття санаторіїв у порядок денний пленарного засідання не вносили», - розповідає Михайло Загородний.

Наші кореспонденти побували в дитячому санаторії «Світанок», що у селі Маліївці Дунаєвецького району. Там раніше оздоровлювалися діти з ризиком захворіти на туберкульоз. Зараз санаторій зачинений, і невідомо доки. Головний лікар санаторію Леонід Юнь каже: не опираючись на статистику в області, може стверджувати - кількість хворих на сухоти, в тому числі дітей, за час карантину зросла.

«За 35 років моєї роботи як дитячого лікаря-фтизіатра є уже певний досвід – як тільки ми перестаємо боротися з туберкульозом, рівень захворюваності одразу починає зростати. Так було у 2010 році, коли настала економічна криза. Тоді не стало ліків і в нас була епідемія туберкульозу. Боюся, аби зараз не сталося те саме. Батьки дзвонять, районні фтизіатри питають, коли будемо працювати. Ну, звісно, кажу - поки не закінчиться карантин, ніхто не буде приймати дітей. А там – не знаємо», - каже Леонід Юнь.

У санаторії «Світанок» щорічно перебувало до двохсот дітей. Потім кількість скоротили. Останні два роки тут могли перебувати водночас 30 дітей зі слабким імунітетом і ризиком захворіти на сухоти. Проживання, харчування, профілактика захворювань - усе оплачувалося за державний кошт.

Чи буде заклад приймати дітей на профілактику сухот після карантину - невідомо. Після припинення фінансування з державного бюджету санаторій мали зачинити, каже вихователька санаторію та голова профспілки Оксана Каспрук.

«Зверталися усюди, їздили і в область, і до Києва… Просили, молили, були на всіх засіданнях. Поки питання відтер мінували, але що буде з нами далі – ніхто не каже», - говорить Оксана Каспрук.

Депутати облради ліквідацію закладу відтермінували та розглядали варіанти, як не зачинити санаторій. Один із варіантів - утримувати за кошти ОТГ. Дунаєвецький селищний голова Антон Камінський розповів: це - неприйнятні видатки. Одна лишень охорона 19 гектарів території з приміщеннями - пів мільйона на рік.

«Аби утримувати санаторій та забезпечувати його функціонування потрібно більше 9 мільйонів в рік. Така сума для нас не підйомна. Ми заклад готові відстоювати разом з колективом і з громадою. Держава повинна розуміти - не можна на обласні, а тим паче селищні бюджети, скидати фінансування таких закладів», - каже Антон Камінський.

Заклад фінансують з бюджету області до кінця 2020-го, розповідає головний бухгалтер санаторію «Світанок» Марія Фастішевська. Із 28 працівників, які залишилися з понад 60-ти після скорочення, працюють 10. Решту, яких перевели на 0,75 відсотків окладу, вдома. За словами головного бухгалтера, санітаркам нараховують тисячу 780 гривень, медичним сестрам - дві тисячі 32 гривні. З цього вираховують податки і збори.

Голова профкому санаторію Оксана Каспрук отримує три чверті колишньої зарплатні вихователя - на них перевели всіх вчителів, коли в 2016-му ліквідували в санаторії школу.

«Це болюча тема, дитина поступила вчитися в Кам’янець, треба за гуртожиток заплатити. На що може вистачити 2 тисячі? На хліб хіба! Навіть не на масло!», - скаржиться жінка.

На фінансування трьох санаторіїв -у Маліївцях, Великому Жванчику Дунаєвецького району та в Старій Ушиці Кам’янець-Подільського району - з бюджету області взяли 16 мільйонів гривень, каже голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний. Що буде з наступного року, депутати не вирішили.

«В зв’язку з коронавірсуною інфекцією санаторії не працюють, але фінансуються. Розглядаються варіанти їх хоча б сезонного використання - в літній період як оздоровчі заклади. Кінцевого рішення поки немає, пропозицій і подань від ОДА на розгляд сесії немає. З останньої сесії це питання зняли, як не готове», каже посадовець.

Читайте також

На початок