Міжконфесійний конфлікт у Красилові на Хмельниччині: що кажуть церковники, світська влада та поліція

Міжконфесійний конфлікт у Красилові на Хмельниччині: що кажуть церковники, світська влада та поліція

Міжконфесійний конфлікт у Красилові на Хмельниччині: що кажуть церковники, світська влада та поліція
Церква Різдва Христового у місті Красилів. Колаж: Суспільне Хмельницький.

Автора напису "Виріжемо всіх московських попів" на огорожі храму Різдва Христового у місті Красилів Хмельницької області поліція уже знайшла. Його притягнуть до адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство. Про це Суспільному сказала начальниця сектору комунікацій Нацполіції Хмельницької області Інна Глега.

Про те, що невідомі 27 червня цього року лишили напис "Виріжемо всіх московських попів" на огорожі храму Різдва Христового в Красилові раніше повідомили у пресслужбі Хмельницької єпархії Української православної церкви. За їхньою інформацією, настоятель храму, протоієрей Петро Коваль після цього звернувся із заявою до поліції.

"Такі заклики руйнують нашу єдність" — Хмельницька єпархія УПЦ

Коментуючи ситуацію із написом на огорожі храму в Красилові, у єпархіальній пресслужбі УПЦ зазначили, що заклики до розправи над священниками Української православної церкви "грають лише на руку" ворогові та послаблюють український народ зсередини.

"Більше того, вони руйнують не лише нашу єдність зсередини, але й псують авторитет України на міжнародному рівні. Для кожної свідомої людини зрозуміло, що в Україні немає “московських попів”, як і немає “московських лікарів, вчителів, держслужбовців “, бо в Україні живуть, працюють і моляться українці, які є громадянами нашої держави", — йдеться у заяві Хмельницької єпархії УПЦ.

Крім того, в оприлюдненій Хмельницькою єпархією УПЦ заяві сказано, що раніше прибічники Православної церкви України погрожували захопити храм Різдва Христового у Красилові та порізали колеса машини настоятеля.

"Того, хто залишив надпис на огорожі храму в Красилові, знайшли" — поліція

Заява протоієрея УПЦ Петра Коваля спершу надійшла до Служби безпеки України. Речниця Хмельницького управління Людмила Рябчук повідомила Суспільному, що СБУ передала кейс поліції.

"Поліція встановили особу тієї людини, яка здійснила цей напис. Наразі за цим фактом складений адмінпротокол за дрібне хуліганство, який буде направлений на розгляд суду", — повідомила Суспільному начальниця сектору комунікацій Нацполіції у Хмельницькій області Інна Глега.

За її словами, за законом покарання для автора напису, якщо суд визнає його винним, може бути штраф або громадські чи виправні роботи.

Ім'я та прізвище і навіть стать людини, щодо якої склали адмінпротокол, поліція не розголошує.

"Влада розпалює міжконфесійну ворожнечу" — протоієрей УПЦ Петро Коваль

У відеозверненні, записаному 27 червня на фоні розписаної огорожі, настоятель храму Різдва Христового, протоієрей Петро Коваль заявив, що до розпалювання міжконфесійної ворожнечі в місті причетна місцева влада.

Міжконфесійний конфлікт у Красилові на Хмельниччині: протоієрей Петро Коваль.
Настоятель храму Різдва Христового у місті Красилів, протоієрей Петро Коваль. Скрін з відеозвернення.

"Коли ми звертаємося до місцевої влади, щоб врегулювати через діалог усі конфлікти, то нам кажуть, що ми не праві. А чому ж ми не праві, якщо нам Конституція гарантує усі права та свободи, зокрема, і свободу віросповідання? Нехай Господь вразумить нашу владу, щоб силоміць не заганяти нас туди, куди ми не хочемо", — говорить у відеозверненні настоятель храму Різдва Христового у Красилові протоієрей Петро Коваль.

"Ми за те, аби церковні "переходи" відбувалися мирно" — міська голова Красилова

За словами міської голови Красилова Ніли Островської, їй не зрозуміло, чому протоієрей УПЦ Петро Коваль звинувачує місцеву владу у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі у місті.

Міжконфесійний конфлікт у Красилові на Хмельниччині: Красилівська міська голова Ніла Островська
Красилівська міська голова Ніла Островська. Фото: Facebook-сторінка Ніли Островської.

"Ми навпаки хочемо, щоб ці процеси відбувалися з повагою одне до одного. Більшість красилівчан зараз за те, щоб храми Української православної церкви повністю з парафіянами, священниками перейшли до Православної церкви України. І неодноразово ми зустрічалися з священниками, і з благочинним УПЦ, і просили їх про це, бо, дійсно, ми бачимо реалії сьогодення, бачимо документи, бачимо висновки релігієзнавчої експертизи, і Конституційний суд сказав вже своє слово, що ця церква пов'язана з Московським патріархатом, що це складова Російської православної церкви, але… У нас в громаді за останній рік жоден священник не перейшов разом з парафіянами з УПЦ до ПЦУ.", — каже у коментарі Суспільному Ніла Островська.

Наразі у Красилівській громаді, каже міська голова, люди висловлюють своє бажання про перехід до Православної церкви України окремо від священників.

"Вони проводять збори біля храмів, збирають підписи, проводять перереєстрацію і здійснюють, відповідно до законів України, реєстрацію релігійних громад уже ПЦУ. Після цього храми переходять уже у власність ПЦУ, але не завжди священники УПЦ готові їх добровільно звільняти", — говорить Ніла Островська.

З її слів, вона чула про ситуацію з написом на стіні огорожі храму Різдва Христового в Красилові, але такі дії засуджує.

"Ми тільки за нормальні процеси волевиявлення людей, які проводять мирні збори під храмами та висловлюють свою думку про перехід до ПЦУ", — запевнила міська голова Красилова Островська.

Що відомо про церковний конфлікт у Красилові

  • 25 червня 2023 року у Красилові релігійна громада Свято-Воскресенської церкви, понад 1500 членів якої ще 10 квітня проголосували за перехід храму з УПЦ до ПЦУ, зібралася для першого богослужіння українською мовою. Утім віряни УПЦ не пустили їх на територію храму.
  • Того ж дня, 25 червня, близько 18:30 понад сто парафіян ПЦУ поїхали в інший храм УПЦ Красилова — церкву Різдва Христового. Там люди провели збори громади про перехід цього храму з УПЦ до ПЦУ. Віряни ПЦУ одноголосно проголосували "за" перехід. Під час проведення цих зборів також зібрались представники УПЦ, які закрили ворота на територію церкви. Тоді ж настоятель храму, отець Петро штовхнув парафіянина ПЦУ.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок