Медична реформа «на селі»: на Кам’янеччині закривають районні лікарні

Медична реформа «на селі»: на Кам’янеччині закривають районні лікарні

Медична реформа «на селі»: на Кам’янеччині закривають районні лікарні
. Фото: Суспільне

На Кам’янеччині на межі закриття перебувають дві районні лікарні - Староушицька та Орининська. В районі бракує коштів для їх утримання. А тих коштів, які цьогоріч виділила цим закладам Національна служба здоров’я, не вистачає для їхнього повноцінного функціонування.

Про це Суспільному розповів голова постійної комісії з питань прогнозування, бюджету і фінансів Кам’янець-Подільської районної ради Віталій Шевчук.

Голова Кам’янець-Подільської районної адміністрації Анатолій Бернашевський ситуацію із закриттям районних лікарень називає халатністю їхніх директорів, які до останнього сподівалися, що медичну реформу відмінять і залишать субвенцію, яка дозволяла утримувати чималий штат медпрацівників. Коли ж цього не відбулося, каже Бернашевський, вони в останній момент подали документи і підписали з НСЗУ угоду на надання послуг лише за одним пакетом – амбулаторно-поліклінічним. Утім, додає голова районної адміністрації, директори цих лікарень не змогли забезпечити функціонування на базі своїх підприємств навіть поліклінік.

Угода з НСЗУ є, а надання медичних послуг немає

Староушицька лікарня займала два корпуси і налічувала 25 ліжок стаціонару. Було тут і пологове відділення та своя поліклініка. Наразі в одному із корпусів лікарні розмістили амбулаторію медико-санітарної допомоги, у якій ведуть прийом лікарі сімейної медицини, та відділення екстреної медичної допомоги.

«Зараз, можна сказати, уся лікарня з поліклінічним відділенням сконцентрована в одному корпусі, але більшість приміщень у ньому опечатані. Лікарня не працює. До 1 квітня ми мали 67,5 штатних одиниць, обслуговували 14 сіл з населенням 6,5 тисяч людей. З 1 квітня працівники усі звільнені. Надання медичних послуг призупинено. Залишилося лише підприємство, яке ще не ліквідоване, і двоє працівників у штаті – я і бухгалтер. Угода з НСЗУ на цей рік підписана на один тільки пакет – амбулаторно-поліклінічний прийом. До нового року нам дали 597 тисяч гривень», - каже директор комунального некомерційного підприємства «Староушицька районна лікарня №3» Олександр Кадученко.

Михайло Касапчук працював у Староушицькій районній лікарні №3 акушером-гінекологом. Наразі він звільнений. Каже, його пацієнтки телефонують йому і досі, але окрім консультації телефоном, іншої допомоги він їм надати не може, тому що усе в лікарні закрите та опечатане. Рекомендую їм їхати до Кам’янця-Подільського в лікарню, за 50 км від Старої Ушиці, додає Михайло Касапчук.

«Якщо нашу лікарню повністю закриють, то мешканці навколишніх сіл залишаться без медичної допомоги. Зараз буде огляд учнів перед першим вересня, і це треба буде мамам з дітьми їхати до Кам’янця-Подільського, там проходити медкомісію. А ми це могли тут робити, в поліклініці, яка у нас функціонувала. Тут у нас працював і хірург, і травматолог, і гінеколог, і ми могли б тут діток оглядати, і цих пенсіонерів, яким важко добиратися до Кам’янця. Людям з навколишніх сіл легше було дістатися до Старої Ушиці, ніж зараз до Кам’янця-Подільського», - розповідає Михайло Касапчук.

Більшість приміщень Староушицької райлікарні опечатані. Надання медичних послуг тут призупинене. Фото: Суспільне.
Більшість приміщень Староушицької райлікарні опечатані. Надання медичних послуг тут призупинене. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне

Подібна ситуація і в Орининській районній лікарні №2, в якій до 1 квітня цього року функціонувало 31 стаціонарне ліжко. На обслуговуванні 62 медиків було 6800 осіб. У зв’язку з медичною реформою лікарня також стала комунальним некомерційним підприємством і підписала угоду з Національною службою здоров’я України на один пакет послуг – надання амбулаторно-поліклічної допомоги. Але наразі заклад не функціонує, каже директор КНП «Орининська районна лікарня №2» Петро Грицик.

«В лікарні зараз працює пункт екстреної медичної допомоги та фельдшерський пункт, в якому працює чотири лікаря сімейної медицини. Лікарня закрита. НСЗУ до кінця року виділило нам 578 тисяч гривень. Це дуже мізерна сума. Заклад в такому об’ємі, як працював раніше, та навіть в меншому, надавати медичну допомогу не може. У нас ліцензія на амбулаторно-поліклінічну допомогу, але ми також її надавати за ту суму, що виділило нам НСЗУ, не можемо», - каже Петро Грицик.

Закрити не можна профінансувати

Засновником обох медичних закладів є Кам’янець-Подільська районна рада.

Голова постійної комісії з питань прогнозування, бюджету і фінансів Кам’янець-Подільської районної ради Віталій Шевчук розповідає Суспільному, що обидва медзаклади поступово закриваються через брак коштів на їх утримання.

Депутат Віталій Шевчук: "Грошей на утримання лікарень в районному бюджеті не має. Але закривати заклади не хочеться". Фото: Суспільне.
Депутат Віталій Шевчук: "Грошей на утримання лікарень в районному бюджеті не має. Але закривати заклади не хочеться". Фото: Суспільне. Фото: Суспільне

«Ці лікарні втратили статус бюджетних установ і вони повністю перейшли на фінансування Національної служби здоров’я. Але тих коштів, які їм виділяє НСЗУ, недостатньо, аби утримувати той штат медпрацівників, який у них був до 1 квітня. На надання стаціонарної допомоги у них не має ані ліцензії, ані договору з НСЗУ. А саме функціонування стаціонару було би важливим у тих умовах, які склалися, для тих людей, які там живуть. Альтернатива збереження цих лікарень у тому вигляді, в якому вони функціонували до 1 квітня, є, але потрібно знайти, хто б їх фінансував. Районний бюджет - поки не зрозуміло, чи буде у нас перевиконання і чи будуть кошти на утримання цих двох лікарень. Було б добре, якби з фінансуванням допоміг обласний бюджет або державний, але поки що цього не має», - каже Віталій Шевчук.

Замість лікарень – діагностичні центри та денні стаціонари

Іншу альтернативу функціонування районних лікарень в Оринині та Старій Ушиці бачать в Кам’янець-Подільській районній адміністрації. Її голова Анатолій Бернашевський каже, що на базі цих лікарень було б добре створити діагностичні центри та денні стаціонари на 15 ліжок кожне при існуючих там ПМСД.

«Це рішення зараз за депутатами районної ради, оскільки ці лікарні знаходяться на балансі райради. Було б правильним передати приміщення цих лікарень на баланс громад, розробити певну програму і профінансувати створення там діагностичних центрів – зробити ремонт, закупити обладнання та меблі. Там має бути лабораторія, УЗІ, рентген-апарат, флюорограф… Це наша пропозиція так зробити, щоб залишити там людей з меддопомогою на місці. Якщо директори цих лікарень, які наразі ще не ліквідовані й отримують хоч якесь фінансування від НСЗУ, спроможуться сьогодні знайти там кілька лікарів – вузьких спеціалістів, і надавати амбулаторно-поліклінічну допомогу, це теж буде дуже добре», - каже Анатолій Бернашевський.

Голова районної адміністрації додає, що головні лікарі Староушицької та Орининської райлікарень, знаючи про медичну реформу, поставилися до нових норм роботи закладів пасивно та халатно, не створивши належних умов, аби отримати більше пакетів від НСЗУ на медичні послуги. Та й амбулаторно-поліклінічний пакет, каже Анатолій Бернашевський, вони отримали ледь не в останні дні, так би мовити авансом, коли підключили до справи купу спеціалістів обласного департаменту охорони здоров’я.

«На сьогоднішній день, як це не прикро, але вони навіть тим шансом, який їм дали, аби зберегти хоч щось від лікарні, скористатися не змогли, просто закривши лікарні та не надаючи сьогодні навіть поліклінічних послуг. Вони не розуміють, що зараз фінансувати великий штат медпрацівників, які лікуватимуть 2-3 людини на місяць в стаціонарі, ніхто не буде. До прикладу, на утримання Староушицької районної лікарні з районного бюджету виділялося 8 мільйонів гривень на рік, левова частка йшла просто на зарплати, а не на лікування людей. Зараз у тих селищах створені та працюють ПМСД, є сімейні лікарі, які надають людям необхідну медичну допомогу. Зараз ще створимо там сучасні діагностичні центри та денні стаціонари, і все. А якісні медичні послуги, які потребують перебування пацієнта у стаціонарі, будуть забезпечуватися у Кам’янець-Подільській центральній районній лікарні, і це буде правильно», - вважає Бернашевський.

До теми

Мар'яна Возниця: «Ми не фінансуємо просто медичний заклад, ми оплачуємо ту послугу, яку цей заклад надає». Фото: Хмельницька ОДА.
Мар'яна Возниця: «Ми не фінансуємо просто медичний заклад, ми оплачуємо ту послугу, яку цей заклад надає». Фото: Хмельницька ОДА. Фото: Хмельницька обласна державна адміністрація.

МАР’ЯНА ВОЗНИЦЯ, директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ:

  • Одним із пакетів програми медичних гарантій є амбулаторно-поліклінічна допомога. Цей пакет має такий тариф, який називається глобальний бюджет. Тобто, ми беремо минулорічний звіт закладу щодо тієї кількості амбулаторно-поліклінічних послуг, яка ним була надана, множимо на певну суму, і отримуємо суму на рік, чи цього року на 9 місяців. Заклад щомісячно рівномірно отримує кошти незалежно від того, скільки пацієнтів він прийме. Але у медичних закладах наразі, працюють вони чи не працюють, формується статистика усіх наданих ними послуг вже на наступний рік. І наступний контракт на 2021 рік НСЗУ із медичним закладом формуватиме на основі того, які звіти нам подасть заклад за цей рік. Якщо звіт не подаватиметься або він буде нульовий, то це буде підставою не продовжувати з таким закладом контракт і не фінансувати його на наступний рік. Власники повинні розуміти, що наявність лікарні в їхньому підпорядкуванні - це є достатньо відповідальна річ. Бо якщо сімейний лікар нині дає скерування до спеціаліста чи до стаціонару, пацієнт може звернутися до будь-якого закладу, де така послуга надається, незалежно від території. І тут питання не до НСЗУ, а до власників медичних закладів, які розташовані на тій чи іншій території, адже пацієнту має бути зручно отримати якісну високоспеціалізовану допомогу.

На початок