"В ніч на 24 лютого я дописував свій роман" - хмельницький письменник Юрій Даценко

"В ніч на 24 лютого я дописував свій роман" - хмельницький письменник Юрій Даценко

"В ніч на 24 лютого я дописував свій роман" - хмельницький письменник Юрій Даценко
. Фото: Суспільне Поділля

З перших днів війни будинок хмельницького письменника Юрія Даценка став тимчасовою оселею для десятків людей з різних областей України. Юрій разом з дружиною надають прихисток усім без виключення. Хтось залишається у них лише на ніч, інші живуть по кілька днів. Вимушених переселенців родина Даценків називають своїми гостями та надають їм не лише їжу та житло, а й моральну підтримку. Надія Куриляк дізнавалася подробиці для Суспільного.

"До кінця лютого я мав би здати до видавництва четвертий роман, але не судилося", - розповідає Юрій Даценко, сучасний український письменник. Він відомий також як мандрівник та організатор історичних реконструкцій.

"Друг мені скинув фото, як він в казармі читає мій роман. Він не про війну. Він життєствердний, і для мене це - найвища нагорода, що мої книжки читають військові", - каже письменник.

Юрій пригадує, що в ніч на 24 лютого саме працював над своїм новим романом: "24-го я закінчив писати приблизно о першій ночі. Так сталося, що я настільки був втомлений, що завершив речення просто посредині, навіть не дописавши до крапки. І коли я дізнався, що почалась війна, я так і написав: почалась війна. Я зробив маленьку вставку, де я описав події, і я переконаний, що ось ця вставка посеред речення буде в кінцевому варіанті роману, бо це вже частина історії".

24 лютого для нього - особлива дата, розповідає письменник, бо це - День народження його сина. Юрій каже, що дізнавшись про початок повномасштабної війни, одразу пішов до військкомату, потім - до тероборони: "Буквально з першого дня війни ми з дружиною шукали себе, ми думали, що ж ми можемо зробити. Я в резерві в тероборони, але просто сидіти і чекати, поки тебе призвуть - це якось трхи неправильно. Так сталось, що доля, випадок підкинув нам можливість поселити в себе нашого друга, який виїздив з Харкова. І з цього все почалось".

Юрій Даценко пригадує: "24 лютого я закінчив писати приблизно о першій ночі". Фото: Суспільне Поділля.
Юрій Даценко пригадує: "24 лютого я закінчив писати приблизно о першій ночі". Фото: Суспільне Поділля. Фото: Суспільне Поділля

Так оселя Юрія та його дружини стала прихистком для десятків людей, які тікають від війни. Хтось залишається лише на ніч, інші живуть кілька днів. Усіх письменник називає своїми гостями: "Ми зрозуміли: у нас є будинок, досить великий, в якому ми можемо приймати, поселяти, годувати, просто надавати якусь психологічну допомогу. Ми приймаємо з котами, з маленькими дітьми, з собаками. Сьогодні знову заїжджають дві родини. Це той маленький внесок в нашу перемогу".

Після перемоги, каже Юрій Даценко, вирушить у всеукраїнський тур в підтримку своїх романів: "Якщо раніше я його планував без заїзду до Донецької, Луганської областей, без заїзду до Криму з відомих причин, то тепер це буде всеукраїнський тур".

На початок