Партію вакцини "AstraZeneca", яку не встигли використати до закінчення терміну її придатності, готують до відправки у Київ. Там, розповідає директор обласної бази спеціального медичного постачання Руслан Сивак, ліцензовані компанії знищать уже прострочений препарат. За його словами, ця партія "AstraZeneca" надійшла в Україну незадовго до завершення строку її придатності. Суспільне дізнавалося подробиці.
Партію вакцини від ковід-19 "AstraZeneca" провізорка першого аптечного складу департаменту охорони здоров’я в карантинній зоні обласної бази спеціального медичного постачання Наталія Лепетун готує до відправки. Каже, спакували для повернення постачальнику 10 тисяч 740 доз. Пояснює, чому вакцину, яка надійшла в Україну з Польщі, Італії, Іспанії та Нідерландів, повертають: "Цю вакцину ми отримали як гуманітарну допомогу від інших країн і з коротким терміном придатності. Її не встигли використати".
Директор обласної бази спеціального медичного постачання Руслан Сивак говорить: імунобіологічний препарат вилучили одразу, як закінчився термін його придатності. Додає: "Якщо з якоїсь причини виходить термін придатності, вони зберігаються в окремій карантинній зоні і чекають подальшого свого знищення. Знищенням займаються спеціальні фірми, які мають на це певний сертифікат".
За його словами, вакцину саме знищують, а не утилізують: "Якщо береться якийсь продукт неякісний, він знищується, але після нього можна зробити ще інший продукт. Це називається утилізація".
Тож утилізація в даному випадку неможлива, каже Руслан Сивак. З його слів, імунобіологічні препарати знищують механічними або термічними методами. Для кожної вакцини, говорить, застосовують дозволені: "Одні при високих термічних температурах, тобто, спеціальні є печі, інші, якщо це вони не токсичні, розбиваються ампули і зливаються в колектори".
За якістю, умовами зберігання й термінами придатності всіх вакцин, в тому числі й для щеплень від ковіду, каже директор, суворий контроль з моменту отримання препарату. Додає: вони супроводжуються певним пакетом документів, зокрема, прихідні накладні і обов’язково сертифікати якості.
Саме на цю базу, продовжує Руслан Сивак, із "Київвакцини" привозять препарати для всієї області. Зберігаються вони до моменту роздачі в різних умовах. У холодильниках для "Pfizer" температура майже мінус 80 градусів за Цельсієм. Перед тим, як відчинити двері морозильника, Наталія Лепетун одягає спеціальні рукавички та окуляри. Вони мають захистити працівницю від обмороження. Ці холодильники, розказує директор, отримали безкоштовно від організації ЮНІСЕФ. Будь-хто, каже провізорка, відкрити його не може, тому що він закодований, і код підбирається індивідуально під кожну людину.
"Moderna" зберігається в камерах за температури мінус 20 градусів. Інші вакцини – у холодильній кімнаті, де від 2-х до 8-ми градусів вище нуля. Перевозять вакцини на пункти щеплень у термоконтейнерах, обклавши холодовими елементами - ємностями з замороженою водою чи гелем.