Десять років колекціонує українські хустки Лілія Надольська з села Слобідка-Рахнівська Дунаєвецької громади. Жінка розповідає: в її колекції налічується більше двох сотень хусток, які вона купувала, вимінювала і отримувала у подарунок. За словами завідуючої студією "Рукотвори" Хмельницького обласного науково-методичного центру культури й мистецтв Таїсії Стан, яка досліджує цю частину одягу в регіоні, колекція хусток Лілії Надольської – найбільша в Хмельницькій області. Суспільне поцікавилося захопленням колекціонерки.
7 грудня Лілія Надольська презентувала частину своєї колекції хусток в Хмельницькому науково-методичному центрі культури й мистецтв. Жінка розповідає: "Почала збирати з однієї улюбленої хустки, яку мені подарував батько, він півроку працював на Кубані. Привіз в подарунок мамі і мені, дві хустки. Вона є моїм оберегом, і талісманом, і затишком".
Далі кожну з хусток Лілія купувала, вимінювала. А пізніше, коли знайомі й односельці дізналися, що жінка їх колекціонує, стали їй дарувати. Незаміжні дівчата, говорить колекціонерка, хустки носили рідше і в них був свій спосіб їх зав’язування. Якщо в родині народжувалась дівчинка, мати ще з дитинства починала їй збирати посаг з хусток.
Хустки з різного матеріалу підходили для різної пори року, розповідає колекціонерка. Одна із них – полотняна, в якій жінки працюють на городі, бо вона вбирає піт.
Із хустками, говорить Лілія Надольська, пов’язано багато національних традицій, зокрема, з обряду весілля: "Під час сватання наречена вручала старостам рушники, а нареченому – хліб і коровай на хустці. Потім було покриття голови, теж цікавий ритуал".
Дослідниця хусток на Хмельниччині Таїсія Стан говорить: колекція Лілії Надольської – найбільша в області. Додає: хустка, як елемент національного строю, стала популярною в XIX – на початку XX століття.
"В нас це унікальне явище, бо Лілія Надольська вже 10 років збирає ці хустки: збирає, обмінює, дарують їй. І ось сьогодні ми виявили, що в нас є така цікава людина", - каже Таїсія Стан.
Лілія Надольська зазначила: просить односельчан не викидати і не спалювати хустки, які їм здаються зайвими в гардеробі, а віддавати їй в колекцію, аби зберегти цей елемент українського одягу.
Що відомо
- День української хустки відзначається в Україні 7 грудня з 2019 року. Це свято флешмобом «Зроби фото з хусткою» започаткувала вінничанка Людмила Станіславенко.