Перейти до основного змісту
Сільські бібліотеки Хмельниччини: чи користуються попитом книги

Сільські бібліотеки Хмельниччини: чи користуються попитом книги

Сільські бібліотеки Хмельниччини: чи користуються попитом книги
. Фото: Суспільне

Сільськими бібліотеками після територіальної реформи опікуються громади, де на власний розсуд вирішують, як працюватимуть книгозбірні. Голова Берездівської громади Шепетівського району Віктор Васьківський каже: утримувати бібліотеки в кожному з 27-ми населених пунктів за кошт платників податків не виходить. Тому систему змінили.

У Бесідках Берездівської громади бібліотеки немає. Один із 130 жителів села, 79-річний Михайло розповідає: дерев’яну бібліотеку розібрали в вісімдесятих роках минулого століття. Чи треба зараз у Бесідках бібліотека, і чи ходили б місцеві читати книжки, чоловік говорить: "В бібліотеку вже нема кому. А от клуб не завадив би в селі. Колись ми любили ходити до клубу в кіно. Особливо любили індійські фільми. Якби був клуб, та дорогу зробили таку, як треба, то молодь, мложе, поверталася в село".

Староста Бесідок Андрій Яцюк розказує: клубу та бібліотеки в Бесідках немає, бо їх ніде розташувати. Та вважає, що такі заклади потрібні: "Навіть якщо одна людина бажає читати, то вже є потреба, щоб була бібліотека. Людина має право мати доступ до бібліотеки, до клубу". Та додає: бібліотека й клуб мали розташовуватися в недобудованій споруді будинку культури. Його в вісімдесятих почав зводити своїм коштом колгосп, а завершувати не було кому. Приміщення аварійне вже 10 років, і його не добудовуватимуть. Та коли хтось із жителів Бесідок хоче почитати книжку чи журнал, їх передають соціальним працівником із книгозбірні сусідніх Хвощівки чи Великого Правутина, каже Андрій Яцюк.

Голова громади Віктор Васьковський каже: бібліотеки, які були в селах, не закривали. Та кількість бібліотекарів зменшили, бо змушені економити: "Один бібліотекар на два – три села. Один день працює на одному селі, другий день на другому. Певна черговість, графіки".

Одразу в двох бібліотеках Великого Правутина й Хвощівки працює бібліотекарка Галина Корсун. На роботу в Великий Правутин з Хвощівки за десять кілометрів її возить «Жигулями» чоловік Андрій, бо автобус в Хвощівку заїжджає двічі на тиждень. Андрій розповідає: "Щодня долаю по 20 кілометрів, а це два літри бензину, по 30 гривень за літр. Мінімалку отримує, але треба десь доробити до пенсії. Взимку, в основному, конячку в сані запрягаємо, і вперед.".

Сьогодні Галина працює в Великому Правутині. До неї за новою книжкою йде 70-річна Валентина Урбанчук. Жінка говорить: раніше читати було ніколи, бо виховували з чоловіком восьмеро дітей. нині ж. діти дорослі, з городів усе зібрала, можна й почитати. Каже, читає газети, книги: "Наприклад, "Анжеліку" прочитала від А до Я. "Роксолану" читала".

Галина Корсун розповідає: в цій бібліотеці в неї 280 читачів. "По 7, 10, 15 чоловік приходять. Енциклопедії беруть, казочки, дорослі більше художньої літератури. Я проти того, щоб закривать бібліотеки. Якщо є в селі бібліотека, інформаційний центр, значить, живе село", - каже жінка.

Голова громади Віктор Васьківський розповідає: капітально відремонтували будинок культури в Берездові, де є велика книгарня, танцювальний і концертний зали. Там, каже, є комп’ютери, вай-фай, зв'язок, Інтернет. Додає: капітальний ремонт будинку культури, де розташовується бібліотека, коштував десять мільйонів гривень. Вісім надав державний фонд регіонального розвитку, два – громада.

Бібліотекарка Надія Прилуцька розказує: в її закладі пів тисячі користувачів із п’яти сіл, найактивніші з них - школярі.

Топ дня

Вибір редакції

На початок