На Хмельниччині 8 тисяч хворих з діабетом, які потребують інсулін

На Хмельниччині 8 тисяч хворих з діабетом, які потребують інсулін

На Хмельниччині 8 тисяч хворих з діабетом, які потребують інсулін
. Фото: Суспільне

З першого жовтня пацієнти з діабетом зможуть отримувати інсулін за програмою "Доступні ліки", попередньо відвідавши ендокринолога, який створює індивідуальний план лікування і вносить пацієнта в електронну систему охорони здоров’я. Про це Суспільному розповіла заступниця директора департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Тетяна Косовська. Додає: у Хмельницькій області проживає вісім тисяч хворих з діабетом, які потребують інсулін.

Хмельничанин Степан хворіє на цукровий діабет 5 років. Прийшов до лікаря-ендокринолога за направленням на інсулін. Розповідає: "Зазвичай, моя мала приходить, бере направлення, йде до аптеки і отримує, якщо є. А якщо немає, тоді чекайте, коли буде, тоді буде, все".

З першого жовтня стартує програма реімбурсації для інсулінозалежних пацієнтів, розповідає ендокринолог Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру Галина Буздиган: "Саме за цією програмою пацієнти можуть отримувати електронний рецепт, який приходить їм виключно на телефон у вигляді СМС. Отримувати цей рецепт вони мають право один раз на три місяці. Також вони цей електронний рецепт можуть отримувати не лише від ендокринолога, як раніше це було, але й від сімейного лікаря, з яким заключена декларація".

Галина Буздиган показує свій сертифікат, який отримала під час проходження навчального курсу «Ведення медичних записів пацієнтів з діабетом на амбулаторному рівні». Створила даний курс навчання Академія національної служби здоров’я України, аби ендокринологи мали доступ до плану лікування.

Галина Буздиган пояснює: "В плані лікування ми маємо вказати маршрут пацієнта, яка кратність доз, скільки він має звертатися до лікаря, що повинен проходити пацієнт, які аналізи, які обстеження, скільки разів за місцяь він має відвідати окуліста, невропатолога, судинного хірурга. І ось для того, щоб лікар зміг створити цей план, вести надалі цей план, він повинен пройти навчання".

Сімейна лікарка Ольга Пеленичко має 1367 активних декларацій, з яких близько трьох сотень її пацієнтів мають цукровий діабет, а 10 з них - на інсуліні. Додає: план лікування створює винятково лікар-ендокринолог. "Якщо є якісь зміни, чи непереносимість ліків, чи, наприклад, є потреба скоригувати дозування чи кратність, ми повинні скерувати такого пацієнта знову до ендокринолога, який змінює та коригує план лікування. Тоді ми можемо виписувати електронні рецепти на інсулін", - каже лікарка.

Вже з електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, яка має договір з НСЗУ за напрямком реімбурсації інсулінів, говорить завідуючка рецептурно-виробничим відділом однієї із аптек обласного центру Ілона Точинська: "Ми уклали договір з НСЗУ про відпуск інсулінів, який буде відбуватися з 1 жовтня. Коли звертається клієнт, в нього має бути електронний рецепт. Ми його відкриваємо, вводимо дані, і нам автоматично підтягує всю інформацію про клієнта, які ліки він приймає, тобто, який інсулін, і ми відпускаємо ліки".

Відповідно до даних державної медичної статистики, в області проживає в середньому вісім тисяч хворих на цукровий діабет, які потребують терапії інсуліну, розповіла заступниця директора департаменту охорони здоров’я Хмельницької облдержадміністрації Тетяна Косовська: "Це цифра динамічна, станом на 1 січня 2021 року. На кожного хворого, який потребує інсуліну, виписується план лікування в медичній інформаційній системі, і доступ до такої інформації має як лікар ендокринолог, так і сімейний лікар, який веде такого хворого. 600 планів лікування уже було складено минулого тижня".

За словами Тетяни Косовської, всього в медзакладах Хмельниччини працює 66 лікарів-ендокринологів амбулаторної служби, з яких половина вже працюють з планами лікування.

На початок