У Хмельницькому на місці старого кладовища створять меморіальний комплекс

У Хмельницькому на місці старого кладовища створять меморіальний комплекс

У Хмельницькому на місці старого кладовища створять меморіальний комплекс
.

У Хмельницькому на місці старого кладовища, що на вулиці Кам’янецькій, планують створити паркову зону та своєрідний меморіальний комплекс. Про це Суспільному розповідає начальник спеціалізованого комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба» Сергій Бортник. За його словами, саме для цього зараз на старому кладовищі підчищають та зносять старі аварійні дерева. Роботу комунальників на цвинтарі вважає актом вандалізму хмельничанин Володимир Чернух, а членкиня Хмельницької міської спілки поляків Людмила Полянська побоюється, аби на місці кладовища після «зачистки» не з’явився черговий будмайданчик. У ситуації зі старим хмельницьким цвинтарем розбиралася наша кореспондентка Неля Шпулак

Хмельничанин Володимир Чернух розповідає побачив на старому цвинтарі зрізані дерева та потрощені пам’ятники

"Я собі не міг представити, якби таке десь відбулося з нашими могилами українців в Європі, щоб їх могли так просто вандально розтрощити01.22-01.42 на сьогоднішній день ні керівництво, ніхто не відреаговує на ці справи. Розказало було, що вони були дерева в аварійному стані. Я думаю, що вони для опалення чи для чого брали, тобто не було необхідності".

Більше 10 років Хмельницька міська спілка поляків опікується старим кладовищем – підтримує там чистоту, відновлює могили, розповідає членкиня спілки Людмила Полянська.

"Це інакше, як актом вандалізму назвати не можна. Я не знаю, щоб зробила людина, яка оце потрощила, якби це було на місці захоронення її предків. Це наша пам'ять, тут поховані наші предки і ми хочемо, щоб цей історичний куточок нашого міста зберігся. Ми це бачимо як можливо парк пам'яті, можливо як якесь меморіальне місце, а не місце, де буде збудований якийсь черговий хмарочос.

На кладовищі багато старих небезпечних дерев, каже начальник Хмельницької міської ритуальної служби Сергій Бортник. Пояснює: цьогорічна розчистка в жодному разі не призведе до знесення самого кладовища.

"Ніхто не планує зносити старе кладовище по вулиці кам’янецькій, ніхто його не планує ні переносити нікуди. Воно як там було, так воно і буде. Навпаки в подальшому цьому кладовищу планується надати статус парку, це буде паркова зона і буде відбуватися його облагородження. Цього року було виділено близько 90 тисяч на зрізання аварійних дерев, ми розчистили це 16 дерев на куті вулиць Толстого та Кам’янецької, і декілька дерев в центрі кладовища. Звісно, що під час зрізання якась гілляка щось може зачепити, якийсь пам’ятник, але це комунальним підприємством все буде відновлюватися. Навесні у нас планується така весняна акція, вона узагалі буде по всьому місту, якщо ви чули, це буде висадка 10 тисяч дерев, так от 500 дерев ми плануємо висадити саме на старому кладовищі по вулиці Кам’янецькій. Це буде липа, клен та дуб.

Кладовище на вулиці Кам’янецькій бере свій початок з середини 19 століття і для міста є цікавим історичним об’єктом, розповідає член Національної Спілки краєзнавців України, протоієрей Сергій Причишин.

"Там було фактично в одному цвинтарі три великих сектори – це католицький, православний і єврейський. Унікальність памяток на старому цвинтарі полягає в тому, що по перше там було досить багато видатних людей, які вложили свій вклад і в розбудову нашого міста. Кожна могила по своєму унікальна, тому що за кожним пам’ятником, за кожною могилою лежить окрема доля людини, а також на цьому цвинтарі фактично покоїться наш генетичний код проскурівчан, хмельничан".

За словами Сергія Причишина, старе кладовище можна зберегти, зробивши його туристичним об’єктом та проводячи там екскурсії. А історичного матеріалу для них, за словами краєзнавця, набереться не на одну годину.

На початок