Перейти до основного змісту
У Хмельницькому вшанували жертв Проскурівського єврейського погрому 1919 року

У Хмельницькому вшанували жертв Проскурівського єврейського погрому 1919 року

У Хмельницькому вшанували жертв Проскурівського єврейського погрому 1919 року
. Фото: Суспільне.

Покладанням квітів та поминальною молитвою вшанували сьогодні в Хмельницькому 102-гу річницю Проскурівського єврейського погрому. Згадати загиблих на братську могилу, що на вулиці Толстого у Хмельницькому, прийшли представники іудейської громади та жителі міста.

Про це Суспільному розповіла менеджерка зв’язків із громадськістю Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» Галини Скрипник.

Поминальні молитви на честь проскурівських євреїв читає раввін Йосип Тейтельбаум. Ребе каже - одну молитву читають на честь тих, хто пішов з цього світу, а другу читають раз на рік, коли людина померла, протягом одинадцяти місяців.

«Ми сьогодні тут зібралися тому, що ми євреї, народ, котрий пам’ятає своє минуле . І ми віримо, що дуже важливо пам’ятати те, що було, і подумати про майбутнє. І ми віримо, що кожна людина на землі може зробити цей світ кращим», - каже раввін міста Хмельницького та області Йосип Тейтельбаум.

Погром євреїв у Хмельницькому, тодішньому Проскурові, який відбувся 15 лютого 1919 року, в історичній літературі отримав назву «Проскурівська кривава баня», розповідає волонтер благодійного фонду «Хесед Бешт» Семен Мільман.

«Військовослужбовці влаштували погром в єврейських кварталах, де жила біднота. Погром тривав біля чотирьох годин. За цей час було вбито більше півтори тисячі чоловік. Всіх - жінок, дітей, чоловіків. Це була суббота, і люди після синагоги, після молитв відпочивали. Якраз була післяобідня пора, був шаббат і тут, звинувативши євреїв, що вони зробили повстання проти Директорії, на них напали і вбили», - розповідає Семен Мільман.

За його словами, військову операцію провели у кварталах, де сьогоднішній ринок - від вулиці Подільської в сторону ринку.

«На всіх кутках, перехрестях стояли по 6-7 військових, а в середину кожного будинку забігало по два-три чоловіка. Розбивали вікна і влазили. Усіх, хто був вдома, без вистрілів, адже заборонено було стріляти, щоб не створювати паніку, вбивали. Усіх, хто в домі попадався - вагітні, діти - всі були заколоті штиками або зарубані. 1600 чоловік потім звезли на це місце, яке зараз називають єврейським кладовищем», - продовжує Семен Мільман.

Державний архів Хмельницької області до 100-ої річниці єврейського погрому на Їхмельниччині, в 2019 році видав збірник документів, над яким працювала група істориків, розповідає начальник відділу держархіву, кандидат історичних наук Юрій Олійник.

«Слід зазначити, що в Проскурові у той час проживало десь близько 30-40% євреїв. Бідне населення було прихильниками більшовицької ідеї, а євреї більш багатші і заможніші , вони не хотіли брати участь у більшовицькому перевороті, який мав відбутися в Проскурові в лютому 1919 року. Після цього погрому була створена комісія. Симон Петлюра жорстоко покарав тих людей, які так розправилися з євреями. Євреям, відповідно, була виплачена компенсація», - розповідає Юрій Олійник.

Головний науковий співробітник відділу інформаційних технологій Державного архіву Хмельницької області Віталій Галатир додає - науковці донині не знають точну кількість жертв проскурівського погрому. Називають 800, 1200 та 1600 осіб.

Читайте також

Топ дня

Вибір редакції

На початок