Перейти до основного змісту
Автоматичну зброю, карабіни, пістолети і рушниці: що декларують жителі Хмельниччини

Автоматичну зброю, карабіни, пістолети і рушниці: що декларують жителі Хмельниччини

Понад 100 жителів Хмельниччини задекларували зброю з часу вступу в дію Закону України "Про декларування зброї" 25 листопада 2024 року.

Про це Українському радіо Хмельницького розповів заступник начальника відділення поліції №1 районного управління ГУ НП в Хмельницькій області Вадим Печенога.

Як ви оцінюєте на сьогодні ситуацію на Хмельниччині зі зброєю, яка може потрапляти до нас із зони бойових дій?

Поліція здійснює ряд комплексних заходів щодо виявлення заборонених в обігу видів зброї. Щоденно вона вилучає з такого обігу гранати, патрони, зброю. І одним із важливих інструментів у боротьбі з незаконним поводженням є те, що Нацполіція впровадила декларування зброї. З 25 листопада 2024 року вступив в дію Закон "Про декларування зброї". Його прийняття закладає правову основу для непритягнення особи до відповідальності за зберігання зброї без відповідного дозволу. Також посилить механізм контролю за обігом зброї, що є вкрай важливим не лише в період воєнного стану, а й у мирний час. Отже, якщо ви знайшли вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, вам необхідно негайно її задекларувати.

Як відбувається декларування?

По-перше, треба негайно повідомити поліцію про таку знахідку чи наявну зброю за номером 102. Упродовж 24 годин прибути до найближчого підрозділу поліції за місцем вашого перебування для декларування зброї або боєприпасів.

Які документи, довідки треба мати з собою, щоб задекларувати таку зброю?

Письмова заява, паспорт, книжечка або ID картка, фотокартка, витяг про місце проживання і реєстрацію та ідентифікаційний номер. Поліція проводить візуальний огляд вогнепальної зброї, перевіряють отримані відомості, облікують зброю, видають особі повідомлення про декларування, роз'яснюють правила безпеки, носіння, зберігання та її перевезення. Вогнепальна зброя і боєприпаси до неї вважаються законним після їх декларування у встановленому порядку.

Чи будь-яку зброю людина може залишити собі після декларування?

Звісно, є категорії знарядь, які не підлягають декларуванню. Їх вилучає Національна поліція. Йдеться про нарізну вогнепальну зброю калібру від 12,7 мм та більше і боєприпаси до неї. Гладкоствольну вогнепальну зброю калібру понад 23 мм і боєприпаси до неї. Кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети, переносні зенітно-ракетні комплекси, ствольні артилерійські системи й боєприпаси до них та іншу зброю і боєприпаси, що не можуть перебувати у власності цивільних. Також вилучають вогнепальну зброю, боєприпаси до неї, що стали засобом вчиненого кримінального злочину. Зброю, закріплену за військовим ЗСУ, інших військових формувань чи силових структур СБУ, Нацгвардії тощо. Боєприпаси, окремо від вогнепальної зброї.

З осені 2024 року, як закон вступив у дію, з якими ситуаціями ви мали справу? Яку зброю приносять люди для декларування у Хмельницькій області?

З початку дії закону звернулися понад 100 осіб, у яких задекларовано 104 одиниці вогнепальної зброї, а саме 11 одиниць автоматичної, вісім одиниць нарізних карабінів, гвинтівок, одна одиниця комбінованої зброї, 73 одиниці гладкоствольних рушниць, 11 одиниць пістолетів і револьверів, та 2 тисячі 934 боєприпаса до зброї.

Ви відстежуєте, звідки ця зброя?

В більшості це з зони бойових дій. Багато військових, які проходять службу в ЗСУ, здебільшого привозять на мирну територію дану зброю. І в рамках проведення декларування її добровільно приносять до відділків поліції, передають для декларування.

Як ви бачите, наскільки впливає на обіг незаконної зброї у нас Закон "Про декларування зброї"?

Зброя на сьогодні це, в першу чергу, джерело підвищення небезпеки. І особа, яка незаконно її зберігає, наражає на небезпеку не лише себе, а й оточуючих. Це можуть і діти, які можуть знайти схованку батька, який привіз чи десь отримав незаконно цю зброю, неналежним чином її зберігає. Тому Національна поліція здійснює контроль за зберіганням і використанням зброї. Коли людина її декларує, ми вже ставимо її на облік. Ми здійснюємо контроль за цією зброєю. Якщо виникають якісь ситуації, ми можемо знайти людину, яка могла б бути причетна, чи попередити навіть скоєння злочину.

Та все ж декларують не всі. Нагадайте, яка відповідальність за приховування неоформленої зброї?

Це кримінальна відповідальність за ст. 263 Кримінального кодексу Україні "Незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами і вибуховими речовинами". В такому випадку поліція зброю вилучає і людина несе відповідальність.

Трапляються такі випадки?

Звичайно, останнім часом їх почастішало. Поліція вилучає гранати, зброю, пістолети.

А як ви виявляєте таку зброю?

Ну, знову ж таки, це під час проведення цільових заходів відпрацювання, або оперативна інформація, яка надходить до працівників поліції під час проведення оперативно-профілактичних заходів. Під час перевезення військовими дуже часто буває під час перевірки транспортного засобу на блокпостах. Звичайно, ця зброя вилучається вже в рамках кримінального провадження.

І що кажуть військові? Чому везуть зброю сюди, додому?

Зазвичай кажуть, що під час проведення бойових дій забули залишити в підрозділі. Випадково забрали з собою. І так везли і не бачили. Не варто вдаватися до таких виправдань, як забув, хтось передав і тому подібне. Якщо військовий хоче привести трофейну зброю, для цього є певний механізм. Знову ж таки повертаємося до Закону України "Про декларування зброї". І відповідно до закону треба діяти.

Автор: Алла Коломея

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня
Вибір редакції
На початок