"Моряк – не банкомат!" - з таким гаслом близько сотні херсонських моряків долучилися до всеукраїнської акції проти корупції у морській галузі України.
Учасники мітингу зібралися біля облдержадміністрації. Серед них - Віталій Коломієць, капітан далекого плавання. Ходить у море 35 років.
"2011-го року я переоформлював документи на 5 років і доплатив трохи більше ста доларів. 2015-го року, коли прийшла чесна влада, я доплатив 700 доларів. І в тому році, коли прийшла зовсім чесна влада, я заплатив 3500 доларів", - розповідає Віталій.

Україна 1996 року підписала морський документ. Це - міжнародна конвенція з несення вахти, - пояснив В’ячеслав Пориваєв, організатор акції, член громадської організації Ukrainian Seafarers Union.
"У цьому документі є така стаття: якщо моряк бажає підтвердити свою кваліфікацію, то він має право згідно з підтвердженим стажем просто переоформити цей робочий диплом з підтвердженням. В Україні цей закон не працює. Усі сто відсотків моряків мають складати державний іспит. Ось це - основне питання. І це коштує великих грошей", - говорить В’ячеслав.

Олександр Кривіцький ходить у море з 2018 року. За фахом - судноводій. Якщо не заплатиш, екзамен не здаси, - розказує хлопець.
"Якщо до того ти міг здати сам, міг підтвердити свою кваліфікацію і довести, що ти маєш право працювати на іноземних судах, то зараз вони прямо не вимагають. Через агентів так званих вимагають 5, 6, 7 тисяч доларів в залежності від твого фаху".
Сертифікат, який видає тренінговий центр, означає, що моряк акредитований згідно з міжнародним правом, - розказав учасник акції Назар Кищак.
"Кожен екзамен коштував десь 600 доларів. Два екзамени. Один з радіонавігації. Другий просто з навігації. Приходжу і дають такі питання, що я не можу їх здати, спеціально робиться так, щоб я пішов на перездачу".

Раніше пакет документів коштував 1500 доларів, зараз 5000, - говорить учасник акції Олександр Кравець.
"Сидять люди, які у кращому випадку у 70-х роках працювали, які нічого не знають про сучасне судноплавство і ставлять питання. Практики такої світової немає. Якщо людина працювала без перерви, у неї є послужна книжка. Вона просто приносить її і все. Не має проходити ніякого іспиту".

Акція проходила без порушень громадського порядку..
"У заході беруть участь близько 80 моряків. Захід проходить мирно. Без порушень публічного порядку", - розповів заступник речниці Нацполіції у Херсонській області Віталій Байдаров.
Після моряки рушили до Херсонської міської ради.

Мітинг тривав дві з половиною години. З міської ради вийшов представник і забрав звернення до міського голови.
Суспільне звернулось за коментарем до інспекції з питань підготовки та дипломування моряків, але так його і не отримало. На телефонні дзінки ніхто не відповів. Мітингувальники порадили звернутися до "Моррічсервісу". Там пояснили, що не пов’язані з інспекцією. Вони просто надають платні послуги морякам з оформлення документів, - сказала телефоном речниця підприємства.
"До нас звертаються моряки з готовим сертифікатом, з готовим протоколом, коли вони складуть іспити в навчально-тренажерних центрах.У сервісному центрі є класи, які надавалася для комісії, яка засідала. І там складались іспити", - прокоментувала начальниця відділу інформаційної діяльності та комунікації ДП "Моррічсервіс" Вікторія Якушева.

Суспільне звернулось до двох навчально – тренажерних центрів. Там взяли контакти і обіцяли передзвонити.
Нагадаємо, 9 листопада херсонські моряки провели автопробіг-протест. Колона зупинялась біля офісів Моррічсервісу, капітанії.
Оксана Хлєбус, Ігор Педченко