16 січня у Херсонській облдержадміністрації відбулось засідання робочої групи, яка розслідує причини загибелі понад 200 червонокнижних сірих журавлів на території області. Наразі відомо, що птахи загинули не через пташиний грип, а через отруєне зерно, яке фермери посіяли на навколишніх полях для боротьби з гризунами.
Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

Під час засідання робочої групи онлайн зв’язком директор біосферного заповідника "Асканія – Нова" Віктор Гавриленко розказав, що ця проблема виникла не сьогодні. Це системна проблема, яка є результатом відсутності дієвого контролю за господарюванням на землях сільськогосподарського призначення. І тому є багато прикладив. Так минулого року масово загинули граки, фазани та інші птахи. Цього разу спершу підозрювали пташиний грип і проінформували Держродспоживслужбу. Спеціалісти одразу виїхали на місце і взяли проби. Через кілька днів після лабораторних досліджень, з’ясувалось, що це не пташиний грип. До того ж симптоми не були схожі не на одну з хвороб.

“В ході власного розслідування ми виявили на одному з полів, яке знаходиться неподалік заповідної зони, трактористів. Вони розкидували на полі зерно з невідомою речовиною, аби потруїти гризунів. Ми викликали поліцію, яка склала на них протокол”, - поділився Віктор Гавриленко.
Також, за словами директора заповідника, виявлено ряд порушень під час проведення агрохімробіт, які мають стати підставою для серйозної перевірки у першу чергу підприємства, яке займається обробкою цього поля.
Перший заступник голови облдержадміністрації Дмитро Бутрій сказав, що ця справа знаходиться на контролі прокуратури. Було надано доручення спеціалістам Держпродспоживслужби - відпрацювати і провести аналіз речовини, якою отруїлися сірі журавлі. Зробити це в найкоротші терміни. Експертиза потрібна для подальшого розслідування цієї кримінальної справи.

"Ми вже розуміємо очевидні порушення збоку деяких, як мінімум одного, фермерського господарства, яке знаходиться в буферній зоні території заповідника. При травленні мишей було допущено серйозне порушення в проведенні цієї процедури. Є попередні підозри, але я кажу, це попередні підозри, що це могла бути та речовина, якою оброблялися поля. Вона і могла стати причиною отруєння птиці", - сказав Дмитро Бутрій.
За результатом засідання 16 січня вирішено, вже в понеділок, 18 січня, направити листи-звернення до Держекоінспекції, Держпродспоживслужби, Держгеокадастру з такими вимогами:
- надати перелік сільгосппідприємств, які знаходяться в радіусі 40 км від місця події;
- здійснити виїзд в зазначені господарства та відібрати проби матеріалів зерна;
- якнайскоріше провести ветеринарну експертизу для з’ясування речовини, якою отруїлися журавлі;
- надати пропозиції, стосовно внесення змін у законодавство, щодо використання певного виду препаратів для застосування на полях для боротьби з гризунами.
Що відомо
- 2 січня директор біосферного заповідника "Асканія Нова" виявив 46 загиблих сірих журавлів;
- станом на 11 січня на території заповідника знайшли 191 мертвого червонокнижного журавля. Директор заповідника припускає, що місцеві фермери при обробці полів від гризунів використовують отруту, яка нищить усе живе;
- станом на 15 січня на території заповідника виявили 208 загиблих сірих журавлів;
- за даним фактом відкрите кримінальне провадження за частиною першою статті 239 ККУ.