У Херсоні 151-ту річницю від дня народження Лесі Українки відзначили поетичними читаннями. Учасники культурно-мистецького заходу — чоловіки. Вони декламували твори та співали романси на вірші поетки.
Історик, краєзнавець, бібліотекар Олексій Паталах — один з учасників поетичних читань до дня народження Лесі Українки. Для декламування обрав вірш "Слово, чому ти не твердая криця". Каже, цей твір набув для нього особливого значення після полону під час окупації Херсона.
"За свої переконання, слова мені довелося при окупації відсидіти місяць на підвалі ФСБ. Зламати мене не змогли. Правда, я більше діяв хитрістю і розумом, як і Одіссей. Але, чесно кажучи, тут якраз дещо і про мене. Бо стан мого здоров'я, буду відвертий, не найкращий. І дійсно, я чим можу, тим служу Україні. Хоча б своїм словом, своїми правдивими книжками. Я є об'єктивним істориком, який не має права на емоції", — говорить він.

Народний артист України Віктор Гурба заспівав кілька романсів. Каже, творчість Лесі Українки йому подобається, тому у репертуарі має романси на її вірші.
"Леся Українка взагалі дуже лірична і її вірші співучі. Чогось мені так захотілося заспівати цю пісню, бо взагалі немає мінусовок, як ми кажемо, акомпанементу. А на класичні твори дуже мало. Вибрав романс "Не дивися на місяць весною". На порозі весна, кохання, попри те, що стріляють і як ми це переживаємо, але хочеться щось таке для жінок, згадати найкращі моменти. Тому я взяв такий романс", — розповів Віктор Гурба.

У заході взяв участь директор школи мистецтв №1 Аркадій Пейган.
"Я вибрав композицію "В кінці греблі шумлять верби". Тому що вона така лірична, про кохання, більше підходить до цього заходу. Це все ж таки українська культура, наша ідентичність. Я вважаю, що в нашому місті потрібні такі заходи для того, щоб люди завжди пам'ятали, хто ми є і що ми тут робимо," — каже директор школи.

Участь у літературному перформансі взяли 10 чоловіків. Це краєзнавці, артисти, письменники та громадські діячі. Вірші, тематику та формат виконання учасники обирали самостійно, розказує заступниця директорки Херсонської централізованої бібліотечної системи Валентина Танчик.
"У цьому році ми рішили трохи по-іншому підійти та зробити такий літературний перформанс, чоловічий погляд на поезію Лесі Українки. Також цьогоріч відзначають ще одне свято — української жінки. Ми хотіли очима чоловіків побачити долю Лесі Українки. Не хотіли згадувати її важке життя, хвороби, але прочитати ту поезію, яка стала класикою української літератури," — говорить Валентина Танчик.
До заходу долучились і читачі книгозбірні за допомогою штучного інтелекту вони розробили ілюстрації до віршів Лесі Українки, додала Валентина Танчик.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.