Російські війська пошкодили 137 зі 151 навчального закладу Херсонської громади. Більшість з них атакували по кілька разів. Б'ють по дитсадках, школах, училищах, позашкільних закладах з артилерії та реактивних систем залпового вогню, атакують дронами. За даними МВА, завдані окупантами збитки становлять майже два мільярди гривень.
Зруйнований дитсадок
Дитячий ясла-садок у середмісті Херсона — один з чотирьох дошкільних навчальних закладів у Херсонській територіальній громаді, які зруйновані російськими обстрілами. 23 серпня 2023 року у будівлю поцілила керована авіабомба.
"Удар прийшовся саме по центральній частині закладу. Зруйновані центральний вхід, повністю дві старші групи, пральний цех, центральний коридор, вхід і музична зала. Тут був епіцентр вибуху", — розповідає виконувачка обов’язків директорки ясел-садка Наталя Курська.

Пошкодили російські снаряди й групу для дітей раннього віку, ігрову кімнату та спальню.
"Почалася пожежа, тушили. У нас садочок для дітей з особливими потребами. Тут була дуже затишна, гарна група, зі своїм фортепіано. Наразі ви бачите, що тут відбулось", — показує Наталя зруйновані кімнати.

Поряд з групою — кабінет логопеда та спальня. Тепер між ними вирване перекриття. Пошкоджені всі вікна у закладі, вирвані двері. Дитсадок після цього ще двічі обстрілювали російські війська — у лютому та вересні 2024 року. У закладі зруйнований дах, площею 600 квадратних метрів, та 12 приміщень-груп.
"Ми склами меблі якомога далі від вікон, і накрили, чим можна було, щоб можливо було трошки зберегти.Раніше тут були діти, був дитячий сміх, заняття, розвиток, де було весело, а зараз тут так", — сумує Наталя.

До повномасштабного вторгнення у дитсадку комбінованого типу для дітей з вадами мовлення було близько 160 вихованців. Зараз дистанційно навчається 71 дитина.
"Це біль. Це один суцільний біль, коли ти бачиш, скільки було вкладено в цей садочок, починаючи від майстерності, від професіоналізму, і закінчуючи матеріально-технічною базою.У кожній групі був логопедичний кабінет. І всі умови були створені для того, щоб діти змогли повноцінно отримувати корекційну роботу", — говорить виконувачка обов’язків директорки ясел-садка.
Ліцей без даху
У одному з ліцеїв Херсона — зруйнований дах. Після деокупації міста заклад п'ять разів обстрілювала російська армія.
"Тут пряме влучання в стелю. Це у нас був обстріл у період підриву нашої ГЕС. Вода доходила до другого поверху. У молодших класах було дуже багато води. По 15 відер ми виносили", — розповідає заступниця директора Ольга Мушнік.

Вперше у ліцей військові РФ поцілили 19 грудня 2022 року, дах — близько 1000 метрів квадратних, зруйнували повністю. Також пошкодили п'ять кабінетів, понад 120 вікон, систему опалення, фасад гімназії та гаражі.
"Внаслідок атмосферних опадів у кабінетах четвертого поверху повністю зруйнована стеля. Тобто вони не придатні для навчання. Збитки у нас понад 62 мільйони – це руйнування. Матеріальні збитки складають близько 225 тисяч після обстрілів", — говорить Ольга.

Снаряд влетів у будівлю
Школу у Дніпровському районі Херсона тричі атакувала російська армії. Вперше — у січні 2024 року. Військові РФ з дрона скинули вибухівку крізь вентиляційний отвір у даху спортзали. У листопаді того ж року вдарили по закладу артилерією. Пошкоджена система опалення, вибиті вікна.
"Це був чудовий клас закордонної літератури. Пошкоджені плити. Дах в такому ж, мабуть, стані, побитий. Ми зараз не можемо туди попасти", — розповідає завідувачка господарства Анжела Денисенко.

"Снаряд влетів в будівлю, в основний корпус нашого навчального закладу. Зруйнована стіна, зовнішня стіна в кабінет, повністю зруйновані два кабінети. Це кабінет закордонної літератури середньої школи та кабінет початкових класів", — говорить заступниця директора з навчально-виховної роботи Олена Колеснікова.
Тричі атакували школу
У ще одній херсонській школі до повномасштабного вторгнення було майже 600 учнів. Зараз — вдвічі менше. Російські військові атакували заклад тричі: влітку та взимку 2024 року.
"Перше влучання було на вулиці, це біля спортивного залу. Добре, що це був торець школи, тому було пошкоджено тільки утеплення школи й асфальтове покриття. Вже другий приліт у нас був в дах і біля мого якраз класу", — розповідає заступниця директора з навчально-виховної роботи Світлана Мальченко.

У школі нараді вибиті майже всі вікна, пошкоджений дах, покриття футбольного поля. У закладі були класи зі спортивним нахилом.
"Це один з перших класів, який постраждав. Пошкоджена у нас стеля цього класу. Уламки потрапляли й в стіну. Потрапляли й в меблі", — показує зруйноване приміщення Світлана.

Три роки тому вона була класною керівницею четвертого класу. Це кабінет, де навчалися її вихованці.
"Я приходила до школи, коли нас тільки звільнили. Ми на наступний день були вже в школі. Коли я дізналася про те, що сталась така прикрість, то це було жахіття. Коли я зайшла до класу і побачила ці стіни, зруйнований кабінет, це вже був жах", — говорить Мальченко.
Дев’яносто відсотків закладів освіти пошкоджені російськими обстрілами
За даними МВА, внаслідок бойових дій у Херсонській територіальній громаді зі 151 закладу освіти пошкоджені 137. Це школи, дитячі садки, училища та позашкільні заклади. Повністю зруйновані чотири дошкільних та п'ять закладів середньої освіти.

"Попередньо, можемо сказати, що збитків тільки по галузі освіти майже на два мільярди. Якщо взяти тільки окремі заклади, які плануємо в першу чергу відновлювати після завершення бойових дій, то це може бути цифра до мільярду. В першу чергу — це вікна. Вікна пошкоджені в усіх закладах. В один "приліт" це може бути й 100 вікон, й 200, тобто масштабні такі руйнування саме по вікнам. Дуже побиті дахи. Мене турбують плити перекриття, які через такі пошкодження просто з даху падають на поверх і ми бачимо по стінах тріщини, пошкоджуються комунікації", — розповідає начальниця управління освіти Херсонської міськради Наталя Журженко.
За її словами, по закінченню бойових дій у всіх закладах освіти громади необхідно буде відновлювати стічні труби, каналізацію, водо-, електропостачання та опалення.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.